ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Свидетели сме на силова разправа с медиите. Това заяви за БГНЕС д-р Иво Инджов, медиен експерт и политолог.
"Това, което се случва с Тв7 е ненормално, дори и само откъм правните въпроси, защото Чл. 10 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и практиката на съда в Страсбург са категорични, че претърсвания и изземвания на медии не могат да се допускат, защото става въпрос за авторски права", каза Инджов. Той припомни, че е станало ясно, че съдия изпълнителят е трябвало да изземе имущество, което е било описано предварително.
"Стана ясно, че е бил сменен редът на списъка за изземване на имуществото и е започнало със сървъра. Тоест трябвало е да бъде прекъснато предаването на телевизията, което е недопустимо. Още по-малко допустимо е присъствието на 100 полицаи пред телевизията, които гарантират безпрепятствената работа на съдия-изпълнителя", възмутен бе Инджов. Той бе категоричен, че остава с усещането, че полицаите са тръгнали да ловят някакви "много големи" престъпници, каквито излиза, че са работещите в Тв7.
Ако беше хвърлен всичкият този ресурс в борбата с организираната и битовата престъпност, щяха да свършат много повече работа за обществото, убеден е експертът. "Досега сме били свидетели как се превземат медии със завоалирана смяна на собствеността, изкуствено докарвани до фалит, сега ставаме свидетели на силова разправа с медии. Може би, в Македония, която не е член на ЕС имаше нахлуване и изземване на имущество на една телевизия. Но, за България – държава-членка на ЕС в 21 век е недопустимо. Това показва фундаментално не разбиране за значението на свободата на словото", заяви Инджов. Той посочи, че очаква България да падне поне с 10-15 места в класацията на "Репортери без граница".
Не може по такъв начин един чисто търговски спор да се решава с присъствието на 100-тина полицаи, които не допускаха дълго време работещите в телевизията да изпълняват задълженията си, добави медийният експерт.