Игра за тронове и протести, енергетика на ръба на пропастта или ще има ли ток през зимата?
Стремежът да се „угоди“ на всички, води до вреда за всеки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пред лицето на задаваща се перфектна икономическа буря, тежка медицинска криза и продължаващи улични протести, страната ни се нуждае от хладен и здрав разум, а не от поредица от хаотични действия, които целят неясни политически резултати.
В навечерието на идващата зима, държавата неочаквано реши да премахне „студения резерв”. Това може и да носи краткосрочни политически дивиденти с цел да се угоди на рехавите протестърски редици с цел да се задържи един много клатещ се политически стол, но буквално вкарва българската енергетика в „спирала на абсурда”, от която трудно ще излезе. Така ударно рекламирано премахване на „студения резерв” в угода на градската десница, не баш е удар по „олигархията”, както се представя, а удар по националната енергийна сигурност, базовите принципи на свободния пазар и икономика и опит за завръщането на комунизма в енергетиката през парадния вход на държавната централа „Марица Изток Две”.
Всеки нормален икономист, енергиен експерт или просто човек с логично мислене ,особено ако не е с комунистичедки възгледи, би си задал въпросите:
1. Кой гарантира ,че съсредоточаването на „резерва“ само в една централа няма да превърне държавата през зимата в дискотека, на принципа „Тука има ток ,тука нема ток“? Ами ако въпросната централа, не дай боже аварира или просто въглищата замръзнат, както се е случвало вече? Ще чакаме Ивет Добромирова да докарат ток от Дубай?Това е все едно вместо вместо четири гуми за колата си , да имате само една и да се надявате, че тя няма да се спука.
2. Защо държавата променя принципи за осигуряване на „студен резерв“ без да е въвела така наречения „механизъм за капацитет“, който да е на пазарен принцип ,нали уж сме в Европейския съюз, а не в Съветския съюз?Нали уж конкуренцията и публичните търгове гарантират най-добрите цени?
3. Защо държавата продължава да играе ролята на мащеха за енергетика като цяло , и да се „грижи ” само за любимата си глезена щерка – нейната си държавна централа , която трупа милиардни дългове за сметка на всички нас и защото същата, тази така стриктна към другите оператори държава, продължава да мълчи като комунист на разпит за това какво точно се случва с развалянето на договорите с т.нар „американски” централи?
Нали Конституцията на Републиката, в която всички се кълнат, прокламира равенство между всички видове собственост ?Нали смисълът на текста е ,че държавната собственост няма привилегии пред частната, на един частник пред друг частник?Защо за едни дружества закона се прилага е „по -така”, а за други „по- иначе”. Всъщност спазването на Конституцията не е ли точно онова върховенство на закона, за което толкова се говори в Европа.
4.Защо държавата направи 3 милиарда и половина лева инвестиции в газопреносна мрежа , които изведнъж могат да се окажат под санкциите на САЩ? Кое предупреждение на американските власти точно не разбраха?Защо не се опита да развие потреблението на газ от българската икономика и енергетика ,за да можем да имаме стойност и като потребители на синьо гориво, а не само като транзитираща страна.
4. Защо някой от нашите чиновници не допускат, че същото,което може да случи с газовите инвестиции , няма да се случи изведнъж и с другия мега проект АЕЦ „Беляне”? Или допускат, че в близко бъдеще Русия на Путин, ще стане част от НАТО и Европейския съюз.И ако, не дай Боже , ни отрежат газа и „Беляне“, какво ще правим, ако вече сме затрили и топлоцентралите.
Всичко това показва, че България продължава да се лута без ясна визия и философия за развитието за целият си сектор енергетика. Някой кръгове в държавния апарат , който откровено симпатизират на „градската десница“, правят титаничната грешка да мотивират правителството да угажда на всички. Стремежът да се угоди на всички, води до вреда за всеки. А както казват в сериала „Игра на тронове” - „Зимата идва” и тогава българските игрите на тронове и протести вече няма да имат значение. Ще бъде тежко и за победителите, и за победените, но най-вече за хората независимо дали са били на улицата с плакати или не. А българската енергетика един ден просто няма да я има. Ще си купуваме ток от Румъния и Турция.И газ от Русия. И така до постигане на пълната ни национална енергийна независимост.