ИДВА НОВ УДАР ПО ДЖОБА: Готвят ни тесла с парното със скандални промени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Невзрачен и невинен на пръв поглед проект на една наредба в топлоснабдяването, променяща правила, заложени още през далечната 2008 година, изправи на нокти редица топлофикации, синдикални организации и редови граждани.
Става дума отново за Проект на Наредба за определяне на количеството електрическа енергия, произведена от комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, публикуван през месец август от Министерството на енергетиката и предложен в средата на лятото тихомълком за обществено обсъждане.
Според топ експерти в областта заради нелогични или неясни разпоредби, заложени във въпросната Наредба, с приемането и в текущия и вид, може да се очаква реален скок на цените на парното за крайния потребител.
Както често става в подобни административни актове, дяволът се крие в детайлите и на пръв поглед неразбираеми за обикновения човек алинеи на практика готвят поредната тесла за произвеждащите и ползващите топлинна енергия.
Основният проблем се състои в чл. 4, според който се определя коя енергия се смята за полезна и коя не. Неговите разпоредби всъщност тежко удрят не само пряко топлофикациите, но косвено и гражданите, които ползват централно отопление. Според наши източници, топлофикационните дружества в Бургас, Плевен, Враца и Велико Търново, вече били изпратили възражения и се надявали ръководството на Министерството на енергетиката да вземе под внимание техните аргументи.
Към тях се е присъединила и синдикалната организация на “Подкрепа” в Бургас, която смята, че въпросните разпоредби ще са на висока социална цена за крайния потребител. Очаква се и други профсъюзни организации и обединения на български енергетици да вземат отношение, тъй като в проекта имало явни и нелогични недомислици, които могат да засегнат пряко енергийните предприятия и директно да бръкнат в поизтънелия джоб на българина.
Според протестиращите срещу проекта на Наредбата, както винаги, стандартното обяснение е, че “Европа така иска“. Европа принципно не иска нищо от днес за утре. Тогава, преди около 15 години топлофикациите експресно инвестираха в комбинирано производство. Днес то отново е застрашено.
С един админстративен акт чиновници решават, част от топлинната енергия, произведена от българските топлофикации, просто да не се брои. Тя реално се произвежда и консумира, но на хартия се зачертава, само защото служи за обезпечаване на собствените нужди на предприятията. Единственото сигурно, ако това се реализира, е че сметките на абонатите пак ще хвръкнат нагоре.