ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Борисов и Медведев с първи думи след срещата на четири очи. Българският премиер: И сме в НАТО, и сме с Русия, а Черно море е тясно за война (ОБНОВЕНА)

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Борисов и Медведев с първи думи след срещата на четири очи. Българският премиер: И сме в НАТО, и сме с Русия, а Черно море е тясно за война (ОБНОВЕНА)

97073
на 04.03.2019
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Борисов и Медведев с първи думи след срещата на четири очи. Българският премиер: И сме в НАТО, и сме с Русия, а Черно море е тясно за война (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Председателят на правителството на Руската федерация Дмитрий Медведев и българският премиер Бойко Борисов разговаряха на четири очи в сградата на Министерския съвет. След това диалогът се допълва от пленарна среща на двете делегации. С Дмитрий Медведев в София пристигнаха ключови министри,чиято пряка работа е свързана с България.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Официално обявените теми на разговори са икономика и туризъм.

Както първо камерата на ПИК TV показа на живо точно в 14,50 ч. започна официалната церемония по посрещането на площада пред храм-паметника "Александър Невски" (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА).. Борисов и Медведев минаха по червения килим, където бяха поздравени от началника на гвардията, а гвардейският оркестър изпълни руския химн, последван от българския. 

После двамата се здрависаха с министрите от двете делегации и на трибуната изгледаха марша на гвардейците, след което поднесоха венци и се поклониха пред паметника на незнайния воин.

Дмитрий Медведев идва за втори път в България. Предишното му посещение беше през 2008 година. Тогава той беше част от делегацията, водена от президента Владимир Путин. 

На тръгване след церемонията няколко десетки граждани, събрали се около загражденията, поздравиха Медведев с викове "Русия" и "Победа", а той им махна. След това в лимузини се отправиха към Министерски съвет, където ще се проведат официалните разговори. Руският премиер бе дръпнал перденцата на колата си, за да разгледа София. 

Минути след 15 ч. Борисов посрещна Медведев и в Министерски съвет, където се проведе срещата им на четири очи и разговорите между министрите от двете делегации. Основни теми на разговора бяха енергийните проекти и сътрудничеството в туризма, икономиката и културата. 

Министрите Теменужка Петкова, Бисер Петков, Емил Караниколов, Николина Ангелкова и Томислав Дончев се появиха на пресконференцията на премиерите, където бяха подписани документи за сътрудничество. 

Представители на двете делегации подписаха Протокол за изменение на договора между България и Русия за социална сигурност от 2009 г. и Протокол за изменение на споразумение за прилагане на договора между социалното министерство на България и министерството на здравеопазването на Русия за социална сигурност от 2009 г. 

Програма за съвместни действия между двете страни в областта на туризма до 2021 година подписаха министрите на туризма на България и на икономическото развитие на Русия.

План за консултации между двете външни министерства за 2019 г. бе подписан от зам.-министри на външните работи на двете страни. 

Да кажа добре дошъл на г-н Медведев и да му дам първо думата, обърна се към госта Борисов. 

Сега разбирам как трябва да изглежда залата за пресконференции - медиите трябва да са седнали на голямата маса и да се наслаждават, пошегува се Медведев. 

В началото на разговорите отчетохме какво сме постигнали до момента, подробно обсъдихме двустранния дневен ред, набелязахме плановете за бъдещето и потвърдихме взаимното желание контактите ни да се развиват във всички аспекти. Механизмите, които имаме, междуправителствената комисия за сътрудничество, която възстанови работата си след 3 г. прекъсване, ще продължи своята работа. Не с всички страни от ЕС имаме такива контакти, а когато няма разговори, това означава, че няма доверие, отсече Медведев. Надявам се да вдигнем нивото на икономическото сътрудничество. Стокообменът ни беше около 5 милиарда преди санкциите, а сега е 3 милиарда, което е загуба, посочи Медведев.

Икономическите ни връзки са в доста сложно отношение. Ние изнасяме енергийни ресурси, България ни доставя машини и оборудване и лекарства, но има неща, които не могат да ни доставят заради санкциите, а това не е добре, смята той. 

Енергийното сътрудничество е флагман на отношенията ни, продължаваме да сътрудничим в тази сфера, въпреки че имахме проблеми, имам предвид "Турски поток", трябва да отчитаме неприятния опит от "Южен поток", посочи гостът.

Когато ЕК ни даде надеждни гаранции, че в бъдеще този проект няма да бъде прекъснат, няма да имаме никакви прегради. Надявам се, че колегите от България работят по този въпрос, допълни Медведев. 

Другият проект е АЕЦ Белене. Нашата компания "Росатом" има голям опит в подобни проекти, които се реализират на територията на ЕС, отбеляза гостът. 

Третата област за сътрудничество е хуманитарната сфера - тук сме на едно мнение, че трябва да разширяваме контактите в науката, изкуството, образованието. Над 80 руски градове имат побратимени връзки с български общини, 

Страните ни са свързани с исторически събития. Тази година ще празнуваме още едни важен юбилей - 140-годишнината от установяване на дипломатическите връзки между двете страни, коментира руският премиер. 

Руснаците с удоволствие почиват в България, в общия поток са на 5-6 място, ние винаги се радваме на българите, които искат да почиват в нашата страна, каза още той.

С голямо удоволствие посещавам София, смятам, че ще имаме редовни срещи и това ще спомага за укрепване на връзките между двете страни, завърши Медведев.

Борисов отбеляза, че срещата се случва в напрегнато време и изрази надежда лидерите да седнат на една маса и да се разберат, тъй като един военен конфликт би имал пагубно влияние. 

„По темата туризъм ще говориме утре – за ферибот „Бургас – Новоросийск“ и за полицейското сътрудничество във връзка с голямата численост на руски туристи; хора от Руската федерация, които имат жилища тука, така че да имаме в чисто битово отношение тези възможности. С колегата Медведев говорихме и за засилването на взаимодействието между правоохранителните ни органи и максимален обмен на информация при необходимост“, посочи българският премиер.  

Утре министър-председателите Бойко Борисов и Дмитрий Медведев ще открият Българо-руски бизнес форум в областта на туризма.

Що се касае за газовата сфера - понесохме големи щети, знаете платформите на Газпром и тръбите им бяха във Варна и Бургас. Неслучайно Медведев отбеляза гаранциите от страна на ЕС, посочи Борисов.

Борисов заяви, че с проекта "Балкан“ България иска да запази количествата си газ, които се очертава да спрат след пускането на "Турски поток".

България иска да запази това, което има. "Южен поток" беше 60 милиарда кубика, тук става въпрос за 15 милиарда. И да се говори за зависимост за 15 милиарда, смятам, че е некоректно. Това е интересът на България, да си запази поне капацитета, който имаме до момента. Неслучайно Юнкер дойде и каза, че за газовия хъб е ок. Искаме да останем с толкова газ, колкото сме сега. Ако има национални предатели, те са тези, които искат инвестициите ни да останат под земята и след време да ги направим на скрап. Когато увеличим капацитета, газ ще има все повече и повече. Правителството е заявило своята позиция - публичен търг, максимално прозрачен. Що се касае до АЕЦ Белене, пак го поставям само до българския интерес. В момента, след като арбитражът в Париж отсъди, че двата реактора са български, за което ние трябваше да платим 1,2 млрд., Русия ни опрости лихвите, и в момента на река Дунав стоят два чисто нови, изцяло български реактора 3+. Участието на руската страна може да бъде в няколко направления, а какво ще бъде, отговор ще даде търгът, нека той бъде максимално открит и честен, призова Борисов. 

След 10-12 години ще се наложи да внасяме ток, а в същото време имаме два български реактора. Хипотезата руски реактори не съществува. Участието на руската срана ще бъде на база на предложенията. Каква грешка има в това да оползотворим хвърлените до момента 3 милиарда? И после да дадем нови пари? Има сили, които се възползват от присъствието на колегата Медведев, за да задават въпроса в НАТО или с Русия сме. Ние ясно сме казали, че сме в НАТО, че сме и с Русия, че Черно море искаме да е зона на туризъм и приятелство, на фериботи. Черно море е тясно за военни действия, отсече Борисов.

За мен е чест това посещение, което е по време на националния ни празник, заедно поднесохме венци за загиналите герои, посочи още българският премиер, който се обърна към госта с думите: "Търси се връзката между Столтенберг и тебе в контекста на двете визити, а в нито един момент на разговорите между нас не става дума за този въпрос".

"Изтребителите винаги ще дойдат, а ние с нашите български приятели ще работим за доставката на газ", коментира в отговор за НАТО и Русия руският премиер. 

Вижте целия брифинг след срещата на премиера Борисов и колегата му Медведев във видеото на живо на ПИК TV: 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК