ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Борисов нае китайския премиер за рекламен агент! Гостът веднага влезе в роля - зове медиите да пишат за златните съкровища на България (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов прие китайският премиер Ли Къцян, който е на първото си посещение в България за участие в срещата на върха „16+1“ след провеждането й във Варшава.
Къцян ще се срещне с лидерите на 16 държави от Централна и Източна Европа. Борисов е поканил като специален гост на срещата германският канцлер Ангела Меркел, но по последна информация тя няма да дойде.
Участие във форума взимат 200 китайски компании и 600 бизнесмени от Централна и Източна Европа. За Пекин форматът „16+1“ е и шанс за активизиране на икономическото сътрудничество в инфраструктурния сектор. Форматът е и част от политиката на китайското правителство, известна като „Един пояс, един път“.
На специална церемония в Министерски съвет бяха подписани меморандуми за разбирателство между български и китайски министерства и компании. Министрите Теменужка Петкова и Емил Караниколов бяха сред положите подписи под документите.
Финнасово споразумение за 1,5 милиарда лева между българската и китайска банки за развитие беше подписано още. От българска страна подписа шефът на банката Стоян Мавродиев.
Приветстваме обединена Европа и силно евро. Това заяви китайският премиер Ли Къцян на съвместна пресконференция с премиера Бойко Борисов. „Това е първото ми посещение в Европа през втория ми мандат като премиер. България е първата ми спирка. Дойдох тук, за да работя с България и други европейски държави за засилване на многостранното сътрудничество и свободната търговия. С това ще допринесем за регионалната стабилност, световния мир и развитие“, заяви китайският гост.
Коментирахме за срещата 16 плюс 1. Тази иницатива вече има проведени срещи и такава платформа е много важна за насърчаване на бизнеса и ултурното сътрудничество. Тя е доста отдавна, защото Китай и държавите от Източна Европа могат да се допълват в икономиката. Ние насърчихме сътрудничеството 16 плюс 1, като част от подкрепата за евроинтеграцията. Някои от страните са кандидати за ЕС и се надяваме, че чрез нашето сътрудничество тези държави ще могат по-добре да се интегрират в ЕС. Проведохме дискусии как да насърчим бъдещото сътрудничество в икономиката, културата и търговията и как да следаме пазарните правила на ЕС", каза Ли Къциян. Обществените поръчки ще бъдат гарантирани от държавата и каквото и да правим ще помогнем на 16-те държави като членове или кандидати за ЕС.
Без Европа на глобалната сцена, няма да има глобално развитие. Това, което правим, е да допринесем за европейската интеграция. Так, както работим и с други големи държави. Нашето сътрудничество с 16-те държави също е такава стъпка. По-късно този месец ще бъда домакин на среща на върха на Европейския съвет и смятаме, че нашето сътрудничество ще допринесе за световната търговия и за добрите връзки Европа-Китай. Ще задълбочим нашето двустранно сътрудничество в технологиите. Не съм виждал такива артефакти отпреди 7-8 хиляди години, каквито видях у вас. България е част от цивилизацията и съм сигурен, че България ще привлече повече китайски туристи, каза гостът, който вчера разгледа експозициите в НИМ.
Коментирахме жп линия, която да свързва България с Егейско море. Такъв търг трябва да бъде проведен с участието и на трети страни, можем да създадем консорциум или друг формат да съвместно развитие. Такъв проект ще изпрати послание, че нашето сътрудничество е устойчиво и прозрачно, допълни гостът.
Също така има условия за сътрудничество в областта на ядрената енергетиката. Китай вече си сътрудничи с европейски фирми в тази област. Това е възможност за Китай и България, за да можем да използваме наличното оборудване и да го използваме за мирни цели, отсече той.
Ние работим също за селскостопанско производство, Китай работи по тази тема. Китай изнася в България качествени индустриални продукти. Има много възможности за нашата двустранна търговия. В процеса на търговията е естествено да има и някои търкания, но според нас търговска война не е решение, коментира Ли Къциян въведените днес мита от страна на САЩ за Китай. Никой няма полза от търговска война и тя пречи на процеса на свободна търговия, допълни още китайският премиер.
Китай ще се ангажира за понататъшното отваряне на пазарите, за да улесним достъпа на чуждите компании.
16 премиери ще пристигнат днес следобед у нас плюс китайския премиер. Извинявам се на столичани и гостите на София за неудобствата по улиците, посочи Борисов. Посланието, което гостът каза е, че форматът 16 плюс 1 не разделя Европа, а за да помогнат инвестиционния, търговския, културния обем. Той не е насочен срещу останалите държави. Там, където кохезионните политики не смогват, може да се направят двустранни, тристранни, многостранни договори. Това е съюз, който цели да вдигне БВП и доходите нагоре. Искам това послание да звучи ясно от София, подчерта Бойко Борисов.
Премиерът на китай лично се ангажира да помогне да изведем проекта АЕЦ Белене до успешен край, разкри Борисов. Премиерът Ли много ясно каза: На пазарен принцип, на конкурсно начало, спазвайте всички правила! В Китай се работи с много дългосрочни стратегии - от 50 години нататък. Още първата магистрала на Китай е платена, те нямат безплатни магистрали. Казвам го, че тук много обичат да говорят по тази тема. Затова ние разчитаме много на тол системата, заяви премиерът на България.
Виждах изненадите на гостите, когато гледаха обработеното злато от преди 7000 години. Наел съм го като рекламен агент на българското историческо наследство в Китай. За да можем така, както ние гледаме китайската стена, да дойдат и тук китайци, отсече Борисов.
Приятели от пресата, моля, кажете на хората от Китай за обработеното злато отпреди 7 000 години, включи се Ли Къциян. Ще работя с вас, за да представям България в Китай, обеща гостът.
На подиума при премиерите се качи съпругата на Боян Петров. Ли Къциян изказа своите съболезнования за смъртта на алпиниста, като си спомни за деня, в който е получил телеграма от премиера Бойко Борисов с молба за помощ. Обърнах се към алпинистите и помолих да направят всичко възможно по издирването. Председателят на тибетския район каза, преди да тръгна насам, че е толкова жалко всичко, но те направиха всичко за издирването на Боян Петров. Те ме помолиха да предам най-дълбоки съболезнования на съпругата на Боян Петров и на всички българи най-дълбоки съболезнования, заяви гостът.
Китайският премиер покани жената на Боян Петров Радослава Ненова да посети Китай. Ненова пък отговори, че ще е чест за нея да стисне ръцете на хората, издирвали съпруга й. Ще създадем всички условия това да се случи, отсече Ли Къциян.
На въпрос защо китайските инвестиции у нас са много по-малко, отколкото в съседните на страната държави, Къциян заяви, че през миналата година износът от България за Китай се е увеличил с 60 процента, а търговията е с 30 на сто повече.
Оттук-нататъка, както каза и премиерът Ли Къциян, проектите като инфраструктурни и АЕЦ Белене трябва да станат по европейски правила, прозрачност. Европа да е спокойна за правилата, конкурентноспособността. Китай работи по един начин, ние по друг, коментира Борисов на въпрос за бъдещите съвместни проекти между двете страни. Един час от разговорите ни беше посветен на това по какви правила ще се работи по съвместните проекти, допълни Борисов.