ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ дадоха бюджетната комисия на ДПС - Борисов оглави тази по външна политика, Кирчо взе по въпросите на ЕС. Три партии напуснаха демонстративно залата (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Три месеца след старта на работата в 49-ия парламент и след серия от пререкания партиите дават ход на важно решение – избора на председатели на постоянните комисии.
Първа точка в дневния ред днес са входираните от Десислава Атанасова проекторешения, но в тях не фигурират имена.
Кирил Петков вече обяви, че тежестта в комисиите ще е в полза на ГЕРБ-СДС, след като в Министерския съвет тя лежи върху коалицията ПП-ДБ.
В 9:03 часа председателят Росен Желязков прикани депутатите да заемат своите отредени места и да се регистрират. Кворумът беше даден от 142 народни представители и парламентарният звънец за начало беше ударен.
От името на "Възраждане“ беше прочетена декларация. "Беше изречена една лъжа от тази трибуна в началото на годината. Хубаво е лъжите да бъдат изобличавани. Водиха се доста разгорещени дебати, един от народните представители на ГЕРБ - Лъчезар Иванов, шокира залата. Аз изпратих няколко дни по-късно изпратих писмо до този народен представител. На същия ден получих отговор, в който бях уведомен, че през 2009 г., е била извършена проверка от прокуратурата, а целият архив в болницата в Разград, изгорял“, прочете Костадин Костадинов.
Той направил проверка и се оказало, че нищо, от това, което Иванов твърдял, не е вярно. Освен това нямало и пожар в болницата в Разград. Това било установено с писмо от шефа на пожараната в града и справка в местния "Държавен архив“. Костадинов бил получил и от 16 души, обявени от Иванов за мъртви. И прочете въпросното писмо.
Освен това Костадинов призова Лъчезар Иванов да се извини. "Шест минути от времето на Народното събрание бяха загубени от една дребна интрига. Това е фиксация. Това, което съм казал, е че аз седя зад думите си! Аз съм бил там и съм работил денонощно. Ще припомня само Разградската република. Вие говорите след 10 ноември, има огромна разлика. Сутрин в 4 часа ги събираха на инструктаж, не искам да казвам повече. Излязох тук, за да припомня какво е било през Възродителния процес. Нямам от какво да се срамувам“, отговори Иванов на твърденията на Костадинов.
Депутатът от БСП Ченчев поиска процедура, която била сериозна. "Вече осми ден в деловодството на парламента липсва внесен имунитет на Бойко Методиев Борисов. Няма такъв! Попитах и вас, видях внесен имунитет явно при вашата секретарка, но такъв имунитет, до тази сутрин, няма! Ако вие не може да придвижите този имунитет, дайте го на мен, аз ще го придвижа. Не виждам причини да седи на вашето бюро. Ще придвижите ли този имунитет в деловодството на Народното събрание?“, каза той.
"Нямам идея чии са тези химикалки. Лично г-н Свиленски се запозна със заявлението, вие също, видяхте входящия номер. Г-н Свиленски даже си я взе под мишката, за да я занесе към стаята на БСП. Играехме си на "Къде с тази книжчица под мишчица“, дърпахме се на вратата. Заявлението е подадено. То е неотменимо и неоттегляемо“, отговори му Росен Желязков.
"С вас няма да споря с таз книжчица къде бях тръгнал. Не към стаята на БСП, а към деловодството на Народното събрание. Искането на г-н Борисов не е качено на сайта на Народното събрание, не е качено и заявлението. Вие превръщате председателя на най-голямата парламентарна партия в заложник“, скочи Свиленски.
След тоза спор, депутатите продължиха с работата си по дневния ред, а именно - промени в съставите на постоянните комисии. От по-любопитните смени беше тази на Делян Пеевски, който стана член на комисията по правни въпроси с гласовете на коалицията ППДБ, ДПС и ГЕРБ.
За председател на комисията по финанси беше номиран Йордан Цонев, а за заместник-председател - Теменужка Петкова. От ППДБ номинираха Венко Сабрутев за заместник-председател. От "Възраждане“ - Йордан Тодоров за заместник-председател.
"Ставате свидетели на неприложима досега практика. Никога досега ръководствата не са били избирани така. Г-н председател, няма смисъл да играете на демокрация при ясно очертан избор на парламентарните комисии. Искам 30 минути почивка“, коментира Свиленски. Росен Желязков разпореди 15-минутна пауза.
В 10:30 часа заседанието продължи по същество. Тошко Йорданов от ИТН поиска процедура по начина на водене. "В парламента, в който ние бяхме в коалиция с ПП, направихме груба грешка, изолирайки опозицията от комисиите. След това си признахме грешката. В момента новото мнозинство прави същото. Всъщност, правят точно това, за което г-жа Атанасова ми правеше забележки. Предлагаме на останалите опозиционни партии - ИТН, БСП и "Възраждане“, да се откажем от всички председателски и заместник-председателски места и коалицията ГЕРБ-ППДБ-ЛГБТ, да си управляват“, каза той.
Корнелия Нинова: "Днес още веднъж ставате свидетели на задкулисието и на овладяването на парламентарната демокрация и правенето й на заложник на лични и лобистки интереси. ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС, са новото управляващо мнозинство. Мотивите са ГЕРБ да се реанирима, а цялата държава е заложник на личната кожа на Борисов. Христо Иванов от лодката в Росенец стигна до прегръдката с Росенец, а ПП от изчегъртването на Борисов, стигна до прегръдката с Борисов. Ние оставаме опозиция на това задкулисие“.
Нинова заяви, че от БСП напускат залата, за да не участват в това, по думите й, срамно гласуване.
От "Възраждане“ поискаха отново почивка и свикването на председателски съвет, за да се реши този проблем. Иначе и те нямало да издигнат свои кандидатури за председатели и заместник-председатели на комисиите.
Гроздан Караджов се възмути, че новата коалиция се именувала като евроатлантическа, а другите партии в парламента, не били такива.
Йордан Цонев обясни, че от ДПС не били канени в управлението, а те сами избрали да го подкрепят.
Стоят Таслаков обяви, че от "Възраждане“ че оттеглят своите кандидатури и напускат залата. Тошко Йорданов заяви, че и ИТН си тръгват от залата.
В крайна сметка единодушно от останалите три формации в залата, със 157 гласа, беше избрано ръководството на бюджетната комисия.
За комисията по конституционни въпроси - Радомир Чолаков за председател. Беше избран, както беше избрано и ръководството.
Анна Александрова от ГЕРБ и Ертем Анисова бяха избраните предложения за заместник-председатели на Правната комисия.
По икономическа политика и иновации - за председател Хамид Хамид. Беше избран единодушно.
Важната комисия по енергетика - за председател Делян Добрев. За заместници - Рамадан Аталай и Радослав Рибарски. Избрани единодушно със 158 гласа.
Комисията по регионална политика благоустройство и местно самоуправление - за председател Николай Нанков. За заместници предложени - от ДПС Танер Али и от ППДБ - Йордан Иванов. Освен, че трите кандидатури бяха избрани единодушно, те предизвикаха и бурни аплодисменти сред останалите три партии в залата.
За председател на комисията по външна политика - председател Бойко Борисов, за заместник-председател - Екатерина Захариева. Номинациите са от ГЕРБ-СДС. От ППДБ - Даниел Лорер за заместник-председател. ДПС предложи за заместник Филиз Хюсменова.
"Останах сам, няма ги БСП, ИТН и "Възраждане“, единствената опозиция е тук, колкото и да ви е смешно. Гледаме една жалка картинка за ППДБ, които са прегърнати от двете страни, които си пляскат взаимно и вие станахте причината за тези ръкопляскания. Нищо евроатлантическо няма в ГЕРБ. Бойко Борисов построи на Путин тръба за три милиарда, в ДПС има санкционирани по "Магнитски“. ГЕРБ тържествува. Г-н Борисов е изпран, в настроение е, гледам го весел от първия ред. За северноамериканските племена ли ще отговаряте или за Барселона, г-н Борисов?“, взе думата Радостин Василев.
"Истаната, че никога не съм обръщал внимание на Георгиев, на Георг, подарих му ръчички миналото Народно събрание. Той е изключително опиянен от фигурата на г-н Борисов, затова и няколко души се отказаха, за да стане той депутат“, отговори Василев на Георг Георгиев, който с комсомолски плам се завтече на трибуната, за да брани лидера си.
"Влизам и излизам в залата, хубаво е двете партии, които сте с ДПС, да усещате това чувство. Сега към ППДБ - мамини сладки, дотам ли стигнахте? Убеден съм, че г-н Борисов ще говори на австрийски с австрийците, на швейцарски със швейцарците, на американски с местното население на Америка. Той е символ на полиглотите в света“, включи се в дебатите Тошко Йорданов.
Борисов и съставът на Комисията по въшна политика бяха избрани със 161 гласа, като имаше и един против.
Комисията по въпросите на Европейския съюз получи Кирил Петков, а Цветан Енчев, Деница Симеонова и Деница Николова, станаха негови заместници.
Комисията по отбрана - Христо Гаджев за председател. Избран единодушно.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред - за председател Десислава Атанасова, а Маноил Манев за неин заместник. От ПП номинация за заместник - Людмила Илиева, от ДПС - Ахмед Ахмедов. Избрани единодушно.
Земеделието, храните и горите оглави Десислава Танева от ГЕРБ. Съставът на комисията - избран единодушно.
Комисията по демографските въпроси оглави Деница Сачева от ГЕРБ.
По превенция и противодействие на корупцията - председател стана Рая Назарян.
Комисията по туризъм - заместник-председатели Хатидже Георгиева и Любен Дилов-син. Председател не бе номиниран, тъй като опозиционните партии напуснаха залата.
Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства, и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения - председател Даниел Митов. Избран единодушно.
В 11:53 часа, депутатите, от името на председателя, получиха 20-минутна почивка.
В 12:15 часа заседанието продължи, като мястото на водещ заседанието зае Никола Минчев. Следваща точка от дневния ред за днес - Решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидат за подуправител - ръководител на управление "Банково" и на кандидат за подуправител - ръководител на управление "Емисионно" на БНБ, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от НС.
Начало на дебатите сложи Цончо Гане от "Възраждане“. Той определи тази точка като първа фаза от поредната договорка в управляващата тройна коалиция.
"Днес управляващите от ППДБ, ГЕРБ и вече ДПС, говорят за геополитическо мнозинство, от което България имала нужда. Дали това е да се прикрива управленската им немощ и национално предателство, предстои да разберем. Ситуацията, свързана с Украйна, започва да излиза извън контрол и е на път да завлече целия свят. САЩ официално обявиха, че ще предоставят на Украйна и Зеленски касетъчни бомби по молба на Киев. Не знам колко от вас знаят, но това е едно от най-мрачните решения, които някога светът е взимал. Такава бомба поразява всичко пътя си. Такива бомби използваха САЩ във Виетнам. Демократичният и цивилизован свят взима решение срещу тези касетъчни боеприпаси. Заради многото цивилни жертви в Осло е подписана конвенцията. Включват се 108 държави, сред които е и България. Използването на този тип боеприпаси се счита за военно престъпление. САЩ и Русия не са го подписали, но България да, има и специален закон. Премиерът Денков на срещата в НАТО се оказа привърженик на касетъчните бомби. Стана ясно от крайно позорното му интервю, че Украйна има правото да ги използва. Нима премиерът не знае, че те са забранени и от нашия закон и от международните закони? Г-н премиер, дори най-верният съюзник на САЩ - Великобритания, остро се противопостави на това.
Вие и вашето правителство ли сте най-големият ястреб в момента в Европа? От интервюто става ясно, че сме нагаждачи, склонно е да се приеме всякакво отхвърляне на закона, за да се угоди на големия брат. Този премиер е истински позор за нашата държава!“, прочете декларация Борислав Гуцанов.
И поиска спешно премиерът Денков да бъде изслушан в парламента, за да каже какво е обещавал и какви ангажименти е поемала България на срещата на НАТО във Вилнюс.
Тошко Йорданов предполжи промени в процедурата. И да се направят изискванията така, че единият кандидат да е роден в Ямбол, а другият - в Гоце Делчев. Освен това попита дали единият е с инициали П.Ч., а другият - А.Г.
Станислав Балабанов директно го попита дали визира Петър Чобанов от ДПС и Андрей Гюров от ППДБ. Ако това не станело, то втори вариант за двата поста - Даниел и Виолера Лорер, за да им се намерило най-накрая висока и отговорна работа. Йорданов потвърди, като заяви, че всичко вече е било уговорено. "За да няма грешки, да се напишат отсега. Тези неща трябва да са както правите търгове за колите на парламента“, допълни той.
Деян Николов от "Възраждане“ го подкрепи, но предложи, освен имената, направо да се впишат и егн-тата на Чобанов и Гюров, за да не станат грешки при избора. Наред с това Николов поиска да се запише в изискванията, че двамата са готови по всяко време да нарушават законите на страната. И даде пример с гласуването на референдума на "Възраждане“ и незачитането на волята на 600 000 души.
Костадинов предположи, че в момента управляващото мнозинство си е въобразило, че то диктува правилата и е над законите. "Утре може да реши, че може да избива хора“, отчете той.
Свиленски взе думата и отчете, че дебатите били безплодни, защото днес всичко било предрешено и това се виждало от сутринта. "Запишете - одобрява се всяка една кандидатура, която е в Борда на ППДБ и ГЕРБ, а от вчера и ДПС. Една минута парламентарно време струва 2000 лв., може и три да са станали вече. Играете си тука на демокрация, а апаратчето чука“.
Георг Георгиев излезе и защити новото тройно мнозинство. Той обясни на Свиленски, че така работила демокрацията. Социалистът Ченчев поиска Свиленски да припомни на Георгиев, че много демократично, неговият лидер, е спрял двама законно избрани депутати да се откажат, за да може именно той да седне на депутатското място.
Гроздан Караджов запозна депутатите с исканията протестиращите пред парламента служители на Спешна помощ, тол агенцията, пожарникарите, пътищари и други отрудени хора, които, по думите му, били бесни.
Ченчев към Минчев: “Не се превръщайте в лидиращ заседанието. Поискахме Денков, министър-председателят, да дойде в пленарна зала. Изискайте неговото присъствието тук, не прикривайте, както ваши предшественици, Бойко Борисов, който година и половина не беше стъпвал в Народното събрание. Моля, призовете министър-председателят да дойде тук, въпросът не е маловажен“.
Минчев обеща, че ще провери и се пристъпи към гласуването на предложените правила. Мина се на следващата точка - Решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Следваща точка - предложения и изменения на Закона за пазарите на финансовите инструменти, второ гласуване. Дебатите по него обаче бяха оставени за утре поради изчерпване на работното време за днес. След прочитане на съобщенията за утрешния парламентарен контрол, Никола Минчев удари парламентарния звънец за край.