ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ предлага промени в изборното законодателство преди местния вот - махат машинния вот заради липса на сигурност (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите от ГЕРБ обявяват промените в изборното законодателство, които ще предложат преди местния вот, съобщиха от управляващата партия пред медиите в Народното събрания. Става дума само за промяна на преходни и заключителни разпоредби, без да се коментира основата на закона.
ГЕРБ, "Обединени патриоти", включително и "Воля", предлагат отмяна на машинното гласуване за местния вот заради сериозните опасения от ЦИК и "Информационно обслужване", че местните избори може да се опорочат и провалят заради неблагонадеждния вот с машини. Уверение за подкрепа на това предложение от ГЕРБ, ОП и "Воля" са получили и от ДПС.
"Местните избори са най-сложните избори. Съгласно доклада на ЦИК, ако на местните избори останат заложените 6000 машини, рискуваме да провали местните избори. Първата причина е, че няма никаква сигурност на този вот. На следващо място този вот е изключително скъп.
Анализа на ЦИК е, че 27% са гласували машинно на европейските избори и вотът на един избирател струва 60 лв. на фона на 77 стотинки с хартиена бюлетина.
Но най-важна е сигурността на вота. Местните избори са освен най-важни в законодателството, са и най-трудни, защото има най-висока избирателна активност. Ние трябва да направим така, че да привлечем всички граждани към урните и те да бъдат спокойни, че вотът им е сигурен", заяви шефката на правната комисия в НС Анна Александрова.
Депутатът Александър Ненков обясни, че са притеснени, че сигурността на вота не може да бъде гарантирана и той може да бъде оспорен по тази причина. "На местните избори ще бъде трудно на всички партии да попълнят секционните комисии, защото дори на евроизборите имаше такъв проблем. Трябва да се каже истината, че машините се оказаха един скъпо струващ експеримент, скъпо струващи играчки, които не допринесоха изборите да са по-честни или по-лесни организационно. Във всяка секционна комисия с машини е имало грешки.
Затова съм разочарован, че омбудсмана си позволи да каже, че членовете на СИК са виновни за това. Това не отговаря на истината, защото всички тези хора работеха съвестно и казват, че вече дори срещу заплащане не искат да участват и ще има недостиг на такива хора. Не е редно хората да бъдат обвинявани, затова, че с тези машини се затруднява тяхната работа. Ако иска Мая Манолова да участва заедно с тези хора в броенето и оперирането с машините, за да види колко трудно се работи и как хората се стараят да ги решат", обясни Александър Ненков.
Той припомни, че подобно машинно гласуване освен скъпо, е и неефективно и затова не се провежда в нито една европейска страна. "Дори Холандия, която е със силна демокрация, видя, че машинното гласуване не работи и се отказа от него", даде пример депутатът.
"Ние очаквахме тези трудности и винаги сме казвали, че никъде в ЕС няма провеждане на избори с машини, което говори, че ние не сме открили топлата вода. Само си представете колко трябва да е дълга бюлетината с всички преференции и общински съветници за местния вот. Освен това никой не може да гарантира към момента сигурността на вота с машинно гласуване и това може да доведе до масово обжалване на резултатите от изборите", допълни Ненков.