ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Двама министри чакаха три часа да се появи на килимчето пред депутатите. Преди това НЗОК вдигна градуса на напрежение (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова както и служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова ще бъдат изслушани в парламента.
В 9:02 часа Росен Желязков, удари парламентарния звънец, след като кворумът беше събран от първия път.
Преди това той запозна народните представители със седмичната програма, която те следва да гласуват.
Дневният ред обаче предизвика спор между депутати и парламентарни групи. В началото на днешното заседание стана ясно, че председателят на временната комисия Жечо Станков все още не е внесъл доклада за "Боташ" и "Булгаргаз". Депутати от ППДБ, БСП и "Възраждане" изказаха възмущението си. Борислав Гуцанов от БСП заяви: "Не разбирам защо се прави временна комисия, след като резултатите не се гледат в пленарна зала. Започвам да мисля, че има скрити подбуди при положение, че всички партии единодушно приехме доклада".
“ГЕРБ има най-малък интерес този доклад да влиза в зала", заяви Жечо Станков. По думите му новата информация показва, че капацитет е плащан и на Русия след спирането на газа.
"Възраждане“ прочетоха декларация в която разкриха, че началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и шефът на парламентарната комисия Христо Гаджев, са договоряли как да се пратят оръжия в разглобен вид на Украйна, които са забранени от ООН.
Корнелия Нинова пък също прочете декларация. В нея тя предложи на президента Румен Радев да смени Димитър Главчев като служебен премиер.
Беше предложена точка да се включи извънредно - оставките на управителя и подуправителя на НЗОК.
Когато им измъкнаха от устите контрабандните канали, сега се загрижихте за българското здравеопазване. Не, не минава номерът!, каз от трибуната Гроздан Карджов от ИТН.
Асен Василев поиска почивка от 30 минути за изясняване на правни казус, след като беше поискано точката да отпадне поради оттегляне оставката на Станимир Михайлов. Росен Желязков даде почивка от 15 минути.
Отредената почивка продължи повече от съобщеното време. В 11:03 часа поднови се работата. От "Възраждане“ дръпнаха патетична реч, че били предупредили преди време, че ще се стигне до тази ситуация. "Сега сърбате супата на това, което сами си надробихте. 9 месеца управлявахте с мафията“, каза Георгиев, депутат от "Възраждане“.
Асен Василев поиска да се прекрати дебатът поради отпаднала необходимост, защото оставката на Михайлов, била оттеглена. Предложението се подложи на гласуване. Не беше прието.
В 11:29 часа се сложи краят на разискванията. Въпреки това дебатите продължиха. Баджо Миро поиска да се допусне в залата оттеглилият оставката си здравен шеф. Предложението беше прието. Преди това Костадин Ангелов заяви, че оттеглянето е внесено от сътрудник на ПП и ще се поиска графологична експертиза. Случаят със Станимир Михайлов бил същият като този с Живко Коцев и той бил пудел на каишка в здравната система.
Според Настимир Ананиев, нямало нищо лошо да си пудел на каишка. Лошото било да си пудел на каишка, когато си опозиция. И даде за пример гласуването на ИТН и "Възраждане“.
Кирил Петков поиска да бъде изслушан Станимир Михайлов. А и вече му миришело на диктатура, задето не се допуснало това изслушване.
След това Росен Желязков предаде воденето на заседанието на Росица Кирова. Удължи се работното време до приемането на точка номер 4 от дневния ред.
В 12:10 часа започна изслушването на финансовия министър и служебната министърка на МРРБ.
В 13:20 часа се продължи след дадена нова почивка. Поискана беше проверка на кворума. Кворум имаше, започна се изслушването на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти по държавния бюджет за 2024 г.
Законопроект за доброволчеството с вносители Корнелия Нинова, а и друг по същата тема с вносител Красен Кралев, гледат на първо четене в зала депутатите, без текстовете да са гледани в комисиите.
Кристиан Вигенин представи проекта на БСП, който цели насърчаване на съпричастността на гражданите. Доброволчеството обаче не може да заменя трудово-правните отношения. 16 години е минималната предвидена възраст, като се изискват договори за дългосрочно доброволчество, ще се водят регистри.
Представен бе и алтернативният текст. Поискано бе в текстовете да залегне необходимостта от Националната следствена служба да се издава документ, че срещу лицето не се води досъдебно производство.
И двата законопроекта - на Нинова и Кралев, бяха приети на първо четене.
Изменение на Закона за държавния бюджет за 2024 година по вносителство от Министерския съвет за второ четене представи Йордан Цонев. Текстът бе приет.