ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
121 депутати трябва да са в зала, за да се приеме закон или декларация. Тази промяна в правилника на Народното събрание направиха депутатите, след като предложението бе одобрено вчера и в комисия.
Ако гласувалите по даден закон не са повече от 120, то председателят на парламента трябва да направи поименна проверка. Досега кворумът в зала бе нужен само в началото на заседанието.
Депутатите се отказаха от идеята заседанията и парламентарният контрол да се излъчват по БНТ 1. Така се запази досегашният текст в правилника парламентарната дейност да се излъчва по БНТ 2. Срещу текста излязоха от ГЕРБ, като обясниха, че дори се работи по предложение за създаването на специализирани парламентарни програми на БНТ и БНР.
"Би Би Си има специална парламентарна програма и никога не излъчва парламентарния контрол във Великобритания по Би Би Си 1. Това е непрекъснато производство. Нямате представа какви договори за реклами текат. Това е едно предприятие, което може да бъде поставяно в ситуация на форс мажор. Разбирам, че е приятно да се гледате по телевизията, но предтавлява стрес за всички работещи в телевизията", изказа мнение от трибуната Радомир Чолаков от ГЕРБ.
Тома Биков от ГЕРБ заяви на свой ред, влизайки в дебата по промените в Изборния кодекс: "Вие се притеснявате, че няма да бъдат направени промени в Изборния кодекс - бързи, за една нощ. Ако това е отношението ви - дайте да го приемем за три дни, колеги, до преди две седмици нас ни обвинявахте, че сме го приели прекалено бързо. Тук въобще няма да говоря за Венецианската комисия и предписаните от нея правила. Аргументът "Ние няма да го приемем, защото правим нещо временно", ми се струва странен".
Десислава Атанасова допълни коментара със своя реплика: "Колеги, вие се готвите за избори. Всички останали думи за това - колко много мислите за българските граждани и че от първия ден ще решавате техните проблеми, са просто едно заучено клише".
Мария Капон от "Изправи се, мутри вън" заяви, че била известна с това, че истината е нейното кредо. "Така или иначе ние имаме достатъчно законодателна инициатива. Още веднъж ще повторя - Изборният кодекс трябва да е различен, защото ние не искаме да позволим избори такива, каквито се правеха досега - без видеонаблюдение, без машинно гласуване. По тази причина, да, Изборният кодекс е нещо много важно и ние ще положим всички усилия да не правим Изборен кодекс в 12 без 5, независимо дали ще има правителство или не", заяви тя.
Мая Манолова направи предложение за блиц-контрол на министър-председателя, който да бъде провеждат всеки четвъртък в пленарна зала, пред народните представители.
Тома Биков заяви, че ГЕРБ/СДС няма да подкрепят въпросното предложение: "Имайте предвид, че госпожа Манолова предлага целият четвъртък да е парламентарен контрол, което ще свие законодателния процес. Все пак законодателството е нещо добро за държавата, стига да бъде направено по добрия начин".
След гласуване народните представители възстановиха блиц-контрола. Това се случи след като народните представители приеха текстове от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Съгласно приетия текст в последните до два часа от заседанието всеки първи четвъртък на всеки месец министър-председателят и вицепремиерите се явяват ред Народното събрание и отговарят на актуални устни въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството.
Народните представители приеха и текст, свързан с гласуването. Съгласно новия текст, когато при гласуване на законопроект, декларация или проект на решение или на отделна негова част или разпоредба общият брой на гласувалите е под 121 души, председателят на парламента прави проверка за наличие на кворум и гласуването се повтаря. Депутатите приеха да се провеждат обществени консултации по законопроектите, внесени от народните представители.
Народното събрани реши по свое искане министрите от кабинета да могат да бъдат изслушани с предимство. Сред измененията е възможността заседанието на Народното събрание да се излъчва и във Фейсбук.
Депутатите отхвърлиха предложението на Николай Хаджигенов народен представител, напуснал или изключен от група, да може да заявява принадлежност и да бъде приет за член на друга група. Депутатите отхвърлиха и предложението на депутати "Изправи се! Мутри вън" редовните пленарни заседание да са не от 9.00 до 14.00 ч., а от 9.00 до 18.00 ч. В правилника имаше предложение лично обяснение да се прави в края на заседанието, но то бе оттеглено.