ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите продължават с гласуването на правилника си за работа (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите продължават с гласуването на правилника си за работа, от който вчера приеха едва 1/5.
Народните представители приеха на днешното заседание да обсъдят две точки като след тях да бъде дообсъден проектът за временна организация на дейността на парламента.
Филип Попов от БСП предложи да бъде удължено работното време на парламента до приключване на дневния ред. Предложението бе прието.
Попов предложи депутатите да работят с удължено работно време до приемане на новия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. По новия правилник работа започнаха депутатите. Текстовете на проекта на нов правилник са 119 страници.
Първа точка от дневния ред е парламентарен контрол.
Депутатите от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов и проф. Асен Балтов зададоха въпроси към новия здравен министър Асена Сербезова относно статута на болница "Лозенец" и изграждането на Детска болница.
Сербезова отговори, че е провела среща с всички заинтересовани страни като директорът проф. Горнев е заявил желанието на ръководството да останат като база на СУ и да не се бърза с промяна на статута на болницата. Екипът на педиатрията е изготвил проект за подобряването на условията в болницата, докато се намери решение за статута й. Тя изтъкна, че е сливането на болниците временно е спряно, докато бъде взето най-доброто решение.
Народните представители пристъпиха към обсъждане на предложение за промяна на дните на ваканция на депутатите.
Любен Дилов от ГЕРБ заяви, че няма да подкрепи направените предложения, тъй като те засягат депутати, изповядващи други религии. Маноил Манев заяви на свой ред: "На либералното управление не му трябват християнски ценности. А що се отнася до това, че ние работим за българските граждани, подчертайте, че не е важно какво ще чуят хората от Фейсбук, а от трибуната на Народното събрание - че когато тръгне либерална вълна, ние гледаме да сме сред първите".
Тома Биков заяви, че "Залудо работи, залудо не стой" е вредна практика: "Ако на 29 и 30 сте решили да предизвикате някаква тежка криза, няма да е добре за никого. Ако се събираме тук да анализираме, аз си анализирам и вкъщи. Има си неправителствени организации и всякакви центрове, които анализират от сутрин до вечер. Ако решите да "родите" новина, а в един момент се окаже, че не знаете за какво работим, това не е сериозно. Седнете и предложете някакъв смислен ред за тези дни, да не си разхождаме само костюмите по коридорите и да "анализираме" как сме прекарали Коледа, а на другия ден - как ще прекараме нова година".
Тошко Йорданов изрази предложението на ИТН - работните и почивните дни да съвпадат с тези на "обикновените български граждани". "Вие не сте богове, пичове", заяви той.
Росица Кирова от ГЕРБ пък му отговори, че „аз не се чувствам пич“ и се възмути от принизяването на институцията. Според нея депутатите следва да почиват предвид това, че те си бяха отменили лятната ваканция. Висенето от сутрин до вечер в пленарна зала приличало повече на демонстрация, че се работи, но то нямало смисъл. По-ефективно било депутатите да имат свобода на действие.
Кирова припомни, че на народните представители не се полага отпуска.
В крайна сметка депутатите съкратиха ваканцията си за Коледа. Съгласно сега действащия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание депутатите трябваше да са във ваканция от 22 декември до 10 януари. Народните представители одобриха предложението на ПП да бъде намален периодът на ваканцията от 29 декември до 31 декември. "За" предложението гласуваха 181 народни представители," против" -20 и "въздържали се" - 11, с което то бе прието.
Липса на кворум в петъчното заседание на Народното събрание наложи 30 минутна почивка. В пленарната зала текат обсъждания и гласувания по дневния ред, който предвижда изработването на правилник за новите депутати. "Моля квесторите да поканят народните представители в зала", апелира председателстващия заседанието Кристиан Вигенин.
Наложи се отмяна на гласуването на една от точките, след което Вигенин разпусна депутатите за почивка. "Нямаше кворум", обясни той.