ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Кирил Петков и Асен Василев признаха за съглашение с президента: Подкрепяме Радев за изборите (ОБНОВЕНА)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Поредните самопровъзгласили се за спасители на нацията и бивши служебни министри на Румен Радев, по известни като харвардското дуо - Кирил Петков и Асен Василев, атакуват властта с политическия си проект "Продължаваме промяната".
Не е ясно каква точно промяна смятат да продължават след поредицата издънки и на двамата в управлението на обитателя на президентството и скандалните разкрития от биографиите им, както и усукванията на Петков за двойното му гражданство и на Василев за назначаването на измамника Румен Спецов начело на НАП, но за проекта се твърди, че е под егидата на консолидираните интереси на Румен Радев за втори мандат и на олигарха Иво Прокопиев за овладяване на цялата изпълнителна власт.
Според политолозите и социолозите новата политическа формация ще краде избиратели най-вече от доскорошния проект на Прокопиев Демократична България с лидери Христо Иванов и Атанас Атанасов и от БСП, която издигна и вкара Румен Радев на "Дондуков" 1 за първия му мандат.
Наблюдателите смятат, че именно стартът на проекта на новоизлюпените политици е причината нито една политическа сила до този момент да не е издигнала претендент за държавен глава, както и самия Радев, макар да остават по-малко от 2 месеца до президентските избори на 14 ноември. Очаква се днешната официална заявка за властта на харвардското дуо да отприщи процеса.
Откриването започна с фалстарт. Кирил Петков не се справи с микрофона и "ведро попита": "Още малко да го вдигнем?"
Той изтъкна, че "продължаването на промяната" се наложило естествено - с "успехите" на служебния кабинет при "справянето" му с ББР, с привличането на нови инвеститори и инвестиции, със справедливия бюджет - с намален дефицит и разпределени средства към пенсионерите, здравеопазването, образованието.
"Искаме тези 4 месеца да ги продължим през следващите 4 години", заяви той и подчерта, "не е важно да си ляв или десен, важното е да си почтен".
Кирил Петков отбеляза, че хората от екипа му са отговарят на определени критерии: да са с добро образование, да нямат политическа обвързаност с друга партия, да нямат "скандали", които всеки може да провери и че всеки от тях ще подпише договор за почтеност - че нямат банкова тайна или скрити пари.
Първа се представи Деница Симеонова, магистър-инженер. Тя заяви, че в момента работи като социален предприемач и желае да бъде променена бизнес средата, която е в момента. "Вярвам, че с този екип тук можем да поставим България на картата на иновациите", заяви тя.
Яна Балникова е била част от екипа на служебното Министерство на икономиката. Има опит в икономиката и сферата на биотехнологиите. 13 години работи в аутсорсинг индустрията. Тя изрази надежда, че промяната ще обхване всички градове в страната.
Калина Константинова е завършила в Щатите и Англия. Работила е в публичния и частния сектор. Върнала се е в България, била е зам.-министър и "част от отбора на Кирил".
Даниел Лорел е завършил компютърни науки и информатика в университета в Тел Авив. "След години странстване установих, че България е прекрасна страна, затова преди 10 г. се завърнах. Бях няколко месеца в Комисията по прозрачност в МИ", представи се той.
Никола Минчев е адвокат. Той заяви, че за него е чест да бъде "част от екипа на Кирил и Асен".
Асен Василев заяви на свой ред: "Редно е да кажем няколко думи в какво вярваме и каква България си представяме. Истината е, че данъците в България са много високи. И не бива да се пипат нито надолу, нито нагоре. Имаме достатъчно постъпления, за да имаме и нормално здравеопазване, да има и пари за пенсионерите. Истината е, че няма контрол върху това как се разходват парите. Където има обществени поръчки, голяма част от тях са бил нагласявани. Ние плащаме тройно и четворно за прости неща. Ако започнем да искаме истинското качество, ще имаме една наистина богата и успяваща държава".
"Истината е, че без да пипаме данъците, ако просто си съберем това, което е нужно и парите се харчат с грижа да хората, които ги ползват, ако спрем течовете, всичко това може да се случи. А това случи ли се, ще станат други две неща. Нашите бизнеси ще започнат да работят по-добре. И другото - ще видим все повече млади хора, които ще започнат да се връщат тук. Защото истината е, че на всички нас България ни е мила. Всички сме живели в чужбина, аз съм живял десет години. Но тук ми харесва най-много", отбеляза Василев.
"Ако ние си оправим средата, "инфраструктурата", ако си изчистим държавата, ще можем да се гордеем с България такава каквато е, а не само с нейното минало. Ако искате, помогнете да се случи. Ако не искате, както стана ясно през последните седмици - има безброй партии и всеки може да избере къде иска да гласува", заяви той.
Кирил Петков заяви, че никой освен екипа му няма право да говори от името на новата партия: "Ако чуете от някой друг, че нещо иска от вас, имайте предвид, че това най-вероятно е някакъв вид атака или компромат".
"Ние имаме смелостта, имаме отбора, ще го направим", заяви той, визирайки програмните намерения на новата формация.
Асен Василев заяви, че в "момента са в процес на разговор и с някои партии, партия МИР не е сред тях".
На въпрос дали ще приемат заявката за партньорство с ДБ, той отговори: "Всички, които споделят нашата визия и принципи, ние сме готови да работим с тях. Истината е, че следващото правителство на България ще е коалиционно. Важно е да има за кого да гласува България. При нас има един баланс. Хората в България са разнообразни и те трябва да изберат кое им харесва повече. Но е важно, след като се влезе в парламента, да може да се сглоби едно управление и ние сме готови да работим с хората, споделящи нашите възгледи".
Той изтъкна, че в момента не са избрали с кои партии ще работят. "След няколко дни, когато сме провели разговори, ще ви кажем кои са тези партии", заяви той и даде "два-три дни" за тези разговори.
Кирил Петков отговори на въпроса откъде ще намерят "толкова хора, които да харесват този профил". Петков се върна в 2007 г. когато той и Василев - двамата харвардци се завърнали в България. Програмата, която те изработили в Софийския университет, набрала през годините 671 млади образовани хора. Това, според него, е базата на бъдещата партия.
"Няма да крадем, няма да има задкулисни договорки и всички ще минат през този филтър на почтеност", отново изтъкна той.
Запитан кое е най-важното им качество - неговото и на Асен Василев, което би убедило хората да гласуват за тях, той не отговори, а вместо него думата взе Асен Василев.
Той не отговори само с една дума за личните си качества и изтъкна: "Трябва да имаш топки, за да отстояваш на натиск. Всичко това го видяхте в комплект през последните четири месеца. Ако ви харесва, гласувайте за нас, ако не - има много други партии".
"Този проект е съгласуван с мен и с никой друг", заяви още Василев, отговаряйки на въпрос дали президентът Румен Радев не стои зад партията.
"Не ни е страх. Това е първото. Другото - работим в екип", заяви Кирил Петков и подчерта, че това са най-важните им качества.
"Това не е президентска партия. Не е. Ние много го харесваме, защото през последните три месеца ни каза - имате пълната свобода на действие и не получихме нито един телефонен разговор - не правете това", заяви още Кирил Петков.
Асен Василев заяви, че не са взели структури от никаква партия и още е са преговаряли с никоя партия.
Кирил Петков отбеляза, че не искат никой да им пълни листите, а просто имат нужда от регистрация. "Ние искаме да имаме тази регистрация, за да имаме шанс за следващите избори. Защото много време загубихме. Вярваме, че хората ни видяха и харесаха и вярвам, че в следващия парламент "Продължаваме промяната" ще има над 121 депутата от "коалиция за почтеност". Иначе ще има поредните разочарования, ние не искаме да сме част от тях, а искаме да ги променим".
Въпреки настоятелните въпроси - кои са партиите, които биха споделили "промяната" с тях, Василев и Петков не отговориха.
Асен Василев заяви, че като политическа партия ще подкрепят кандидатурата на Румен Радев за президент.
"Но това по никакъв начин не е негова партия", побърза да подчертае Кирил Петков.
"Тук не е въпрос на брандинг и маркетинг, а дали можем да "сглобим" 121 депутата за бъдещия парламент", заяви той.
Асен Василев изтъкна още: "Депутатите не са функция на партиите, партиите са функция на депутатите. Няма колективни органи в българския парламент. Всеки депутат е дал клетва да гласува за най-доброто за България - така, както той го разбира".
За канадското си гражданство на Кирил Петков той заяви, че на 20 август канадските власти са го уведомили, че по никакъв начин няма друго гражданство. Той заяви, че нямало смисъл да ходи до Букурещ, за да вземе документа на канадските власти.
Кирил Петков заяви, че "вратата е затворена" за "инвеститорите в политическата партия", които срещу това биха поискали политическо влияние. "Ще приемем пари без цена. Ние ще сме много избирателни за това от кого да получим подкрепа".
Той оптимистично заяви, че "задачката по изчистването на корупцията не е толкова сложна": "Просто на тези места трябва да сложим некорумпирани хора. Ето, вижте новия борд на ББР - нула корупция. Трябваше да сменим трима човека, за да може цяла банка да работи по нормалния начин.За четири месеца не успяхме да свършим много, но повярвайте ми, за четири години ще ни стигне времето".
Асен Василев защити "своя човек" Спецов и отбеляза, че за последните четири месеца извършеното от НАП е доказало "компетентността му". Той заяви, че ако "все пак има нещо", то прокуратурата ще си свърши работата - въпреки че не се уважавали много с "господин Гешев".
Кирил Петков заяви, че на изборите ще се явят със свои листи, но биха се радвали на партийно единомислие с други формации "за едно бъдещо управление".
"Ние в нашите листи ще работим с наши хора. Отворени сме за разговори с хора, които споделят нашата визия", заяви Асен Василев.
"Това е малко като Нероден Петко. Ние протегнахме ръка. Ще видим дали има хора, които мислят като нас. И след това пак ще се съберем", отбеляза още той.
В края на представянето присъстващите журналисти учтиво бяха поканени "на кафе и мекици".