BG EN

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! КОНПИ с разкрития за запорите на подсъдимия олигарх Иво Прокопиев! Съдът регистрира разминаване за 199 млн. лева (ОБНОВЕНА)

НАЙ-ВАЖНОТО

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! КОНПИ с разкрития за запорите на подсъдимия олигарх Иво Прокопиев! Съдът регистрира разминаване за 199 млн. лева (ОБНОВЕНА)

92803
на 12.12.2017
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! КОНПИ с разкрития за запорите на подсъдимия олигарх Иво Прокопиев! Съдът регистрира разминаване за 199 млн. лева (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество разкрива защо запорира имотите на подсъдимия олигарх Иво Прокопиев. Шефът ѝ Пламен Георгиев, заместникът му Иво Иванов и инспектори за пръв път говорят по темата "Запор на имуществото на Иво Прокопиев, членовете на неговото семейство и контролираните от него дружества". 

препоръчано

За казуса се шуми от няколко дни. Медиите, контролирани от Иво Прокопиев и другият подсъдим Огнян Донев, критикуват неуморно работата й, вероятно заради факта, че са засегнати техни финансови интереси или предстои това да се случи. От друга страна КОНПИ спазва закона, така както е разписано в нейните правомощия. 

Преди няколко дни стана ясно, че Окръжният съд в Бургас е запорирал къща на бизнесмена Иво Прокопиев в Созопол, уважавайки искането на КОНПИ.

До тази мярка се стигна след проверка на КОНПИ, която установи несъотвествие с над 14 млн. лв. между доходите и имуществото на физическото лице Прокопиев. В основата на мотивите на магистратите да наложат обезпечителни мерки е, че може да се направи извод за незаконно придобито имущество.

КОНПИ има претенции към 30% от имот в Созопол, в който освен къща има и 2 басейна. На практика обаче е запориран целият имот. Съдът се е запознал и с особеното мнение на един от членовете на КОНПИ, който не бил съгласен комисията да иска запор.

Проверката срещу Прокопиев започна в началото на 2017 г. заради повдигнатото му обвинение по делото EVN. При ревизията на дружествата от групата “Алфа финанс холдинг” КОНПИ установило много нарушения при приватизационната процедура на предприятието “Каолин”.

Оттук нататък Прокопиев ще доказва пред КОНПИ законни ли са доходите му. Ако успее, производството в комисията ще бъде прекратено и запорът ще падне. Но при обратен развой КОНПИ ще внесе иск в съда за отнемане на 30% от имота в Созопол в полза на държавата.

Бургаският съд е отсъдил запор на имущество на Иво Прокопиев, защото е констатирано разминаваме на доходи в размер на 199 501 065 лева. Това обяви Пламен Георгиев, шеф на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ). 

„Искаме да възразим срещу множество манипулативни твърдения и опита да наложи медиен натиск над комисията, след като в много публикации се коментира темата и работата по нея. Манипулативно бе поднесена информация, че ние имаме цел на проверката срещу медии. Това категорично не е така“, добави Георгиев. 

„Следили сме движения по сметки на Иво Прокопиев и семейството му. Установено е несъответствие за над 14 млн. лева“, обясни инспектор Начева, която е работила по преписката.   

„Проверихме произхода на 150 млн. лева от продажбата на германска фирма на акциите на Каолин. Бе проверена и приватизационната процедура. Сделката е преди 5 години, но тръгнахме и от самата сделка приватизационна сделка“, обясни още шефът на КОНПИ.

„Братът на г-н Прокопиев е бил на работа в Каолин месец и 3 дни преди дружеството да се приватизира. Първо се плащат 10% и после се плащат още 90%. Идеята на този начин за плащане бе въведен за РМД-тата, които участваха в приватизацията. Белгийска фирма тогава дава 20 млн. долара, но не го взима. Дружеството е приватизирано за 7,5 млн. лева. Платени са 750 000 лева, а другото не се плаща. Реално дружеството, което е оценено за 7,5 млн. лева, е взето за над милион. Регистрирани са куп нарушения и незаконен добив, а след това е продадено на германската фирма за 150 млн. лева“, обясни още Пламен Георгиев.    

„Работниците в Каолин не са уведомени адекватно за правото им на привилегированото придобиване на акции. Така те взимат незначителен брой акции. Така не се стига до набиране на средствата за учредяване на уставния капитал. По този начин хора близки до Прокопиев взимат основния дял. Друг проблем е неясното деклариране на произхода на средствата, с които са платени 10% от сделката“, обясни Ваня Бързачка, също работила по преписката.

„Не разследваме престъпление. Имаме приход на това лице от 150 млн. лева. Ние проверяваме източника на дохода. Имаме продажба в средата на периода. Ние проверяваме след повдигнато обвинение спрямо лицето. Ако има такова, проверяваме. Това е смисълът на гражданското отнемане. Ние проверяваме дали източникът на доходите е законен“, обясни още шефът на комисията. 

„Като физическо лице при г-н Прокопиев има разминаване за 14 млн. лева. Следват 150 млн. лева от сделката като юридическо лице. А сумата набъбва още, защото е регистриран нерегламентиран добив на ресурси, като става въпрос за милиони“, разясни още Георгиев. 

„Правим секретна проверка, а проверяваното лице ни праща писмо с обяснение как е придобил парите за строежа. За какво говорим? Не сме го уведомявали за проверката, а той ни пише? Кой е изнасял информация. ДАНС работи по случая“, обясни още шефът на КОНПИ. 
    

Гледайте на живо по ПИК TV!

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 82
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК