ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Министър Вълчев разкри правилата за новата учебна година - учениците влизат в клас с маски (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес става ясно при какви мерки ще започне новата учебна година. Няколко седмици експерти от просветното и здравното министерство обсъждаха различни сценарии за връщането на децата в клас.
До момента е ясно, че учебната година ще започне присъствено. Училищата ще получат инструкции за действие, в случай че бъде установен заразен с COVID-19 ученик или учител. Директорите ще имат и списък от задължителни правила за дезинфекция и дистанция.
Някои училища вече обявиха, че ще работят по график, в който различните класове започват часовете по различно време и така ще се разминават в междучасията.
Пресконференцията се провежда на открито, в училищния двор на Националната природо-математическа гимназия.
"Следващата седмица ще се разгледа на второ четене законът за предучилищното и училищно образование. С голяма доза увереност можем да предположим, че пандемичната ситуация ще продължи следващите 10-12 месеца. Трябва да намерим формулата да бъдем предпазливи за нашето здраве и това на децата ни. Всички страни са изправени пред това предизвикателство", каза министър Вълчев.
Той изтъкна, че крайните модели на социална дистанция, не могат да продължат много месеци и всички страни търсят възможност за безопасно провеждане на учебните заниятия.
"Има варианти, при който една част от учениците се включват във виртуалната класна стая, а другата част са в реалната класна стая", описа трудността на ситуацията просветният министър.
"Много вероятно ще се приложи едно превключване, да нямаме загуба на учебно време. Сега, когато системата има опита за работа от разстояние, няма да бъде загуба на време. Най-вероятно ще имаме прагови стойности за определени области или общини, било 1000 или 10 000, при които ще се обявява влошена ситуация и системата ще се превключи на дистанционна. Учебната година стартира присъствено, за всички ученици и училища в дневна форма на обучение", обясни още министър Вълчев.
Така например отделните паралелки няма да могат да контактуват помежду си. Основна цел е запазването на здравето на учениците от най-малките класове. Всяко училище се направи свой списък от мерки, като предложените от министерството, са избираеми.
"Учебната година ще бъде трудна", предвиди Красимир Вълчев.
"Ако имаме болно дете или учител, незабавно ще се известява РЗИ", изтъкна Вълчев. Той отчете, че учениците от рискови групи, които, имат хронични заболявания и това би им позволило част от учебните часове да бъдат взети в домашна форма на обучение.
На няколко пъти министър Вълчев сподели, че най-добрата възможна форма на обучение, е присъствената.
"Ще има оценки и отсъствия, няма да бъде като миналата година. Оценки със сигурност ще има", предупреди ученици и родители министърът. "Отсъствията са важни, за да имат учителите инструмент в по-голяма степен да мотивират учениците да участват в учебния процес", обясни още Вълчев.
"Различните форми на обучение включат различни плюсове. Надяваме се родителите да изберат присъственото обучение. Има категорично становище, че обучението трябва да бъде присъствено", отчете Вълчев. И съобщи, че 16% от родителите не искат децата им да бъдат в класните стаи.
Паралелно с въвеждането на задължителната подготовка на децата на 4 години, ще бъдат отпуснати и съответните средства от бюджета. "Имаме 57 общини, които са с недостиг на места за предучилищна възраст", съобщи министърът. Той увери, че вече се работи в тази насока.
Заместник-кметът на София предупреди, че като общество, пред нас стои голяма отговорност. "Децата на София и децата на България са нашето бъдеще", каза Тодор Чобанов. Той увери, че на всеки един родител ще бъде гарантирано детето му да има място в детските заведения. Чобанов благодари на правителството за отпускането на 65 млн. лв. на София за нови детски градини и ясли.
"Нормативи от късния социализъм от средата на 80-те години, писани за "Люлин" и "Младост", задават това как ще се строят детските градини. Има места, квартали, където няма да има терени", изтъкна Тодор Чобанов.
Чобанов опроверга и фалшива новина, която се появявала периодично, че за всяко дете със специални образователни потребности, ще има място в детските и яслените групи.
"Децата в задължителна предучилищна възраст в частното образование, няма как да бъде компенсиран по зависещи от него причини, ако са независещи, то ще бъде компенсиран", обясни липсата с места в детските градини в столицата.
При обучението в електронна среда ученикът запазва класа си, докато при дистанционната форма, той той сменя училището и класа си. Тя е предвидена като възможност за учениците от 5 до 12 клас.
Задължителните мерки са носенето на маски, дезинфекцирането и проветряването. Някои училища пък щели да разделят коридорите и тоалетните. Някои училища щели да направят и графици за училищния си стол, но с такъв график, ако имат на 1000 ученици, то те щели да обядват до вечерта. Друга мярка е и разделянето на междучасията.
"Всяко училище трябва да намери своя собствен списък от мерки", обясни за пореден път мерките министър Вълчев. Решенията следвало да бъдат взети докрая на следващата седмица след среща между директорите и педагогическите съвети.