ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Министър Петкова с горещи новини за проекта АЕЦ "Белене" (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Три от компаниите от кратката листа за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за "АЕЦ "Белене" - "Росатом", "Дженерал електрик" и "Фраматом", ни информираха, че обединяват усилията си. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред парламентарната зала, като определи това като добра новина за България. Според нея това е нов, съществен елемент, който тя смята, че трябва да бъде докладван на българския парламент.
Обединяването на усилието на тези три световни лидера в ядрената енергетика показва, че процедурата ще бъде изключително оспорвана, смята министърката. Това че стигнахме дотук показва няколко неща. Първо, че обединяването тези три световни лидера в ядрената енергетика показва, че те вярват в този проект и възможността за реализацията му става все по-осезаема.
Фактът на обединението показва и нещо друго, че те вярват в България, вярват на българското правителство, в българския парламент. И тук основна роля да се стигне до това обединение има българският премиер, който със своите усилия, със своята репутация, която има в международната общност вдъхна доверие и на практика направи възможно това, да обединят усилията си в процедурата за изграждане на АЕЦ "Белене", каза още Петкова.
Тя припомни, че в кратката листа за "Белене" бяха класирани 5 компании, 3 се обединяват в консорциум, който ще участва в процедурата и занапред тя ще върви в този ход. Министър Петкова заяви, че това е добра новина за България, за всички нас, "показва доверие в българското правителство, в българския премиер, без чиято подкрепа, без неговото честно, обективно и партньорско отношение не бихме могли да се похвалим с такъв резултат."
"Процедурата следва своя нормален ход, подписани са споразумения за конфиденциалност с всяка една от петте компании", уточни Петкова пред журналисти в парламента.
"Информацията, която получихме, както и съобщенията на трите компании са ясна и сериозна заявка за този инвестиценионен проект. Това дава знак за една много оспорвана процедура", добави енергийният министър.
"През 2018 г. българският парламент даде мандат и възложи на правителството да възобнови този проект, но с много ясни критерии - без държавно участие и без условие за изкупуване на енергия. Министърът на енергетиката има задължение във всеки един момент да докладва на парламента за развитие на процедурата, за да може всичко да е ясно и прозрачно", каза още Теменужка Петкова.
Стойността на проекта е приблизително около 10 млрд. евро. Това ще е й стойността, която ние ще изискваме от участниците в процедурата. Българската държава ще участва само с активите, които притежаваме", уточни тя.