ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Основателят на "Сова Харис" Васил Тончев с екшън анализ - колко партии влизат в парламента и какви са възможните коалиции (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Основателят на "Сова Харис" Васил Тончев анализира данните от последното социологическо проучване, проведено по поръчка на ПИК.
Припомняме, че според изследването на агенцията 8 партии влизат в следващия парламент.
Какви са възможните коалиции след изборите?
Данните са от неделя по поръчение на агенция ПИК. Няма съществени изненади. Избирателното тяло се е свело до твърдите ядра, затова не може да се очаква разместване. Изборите са излишни и затова трябва да се търси разбирателство между лидерите.
33 процента ще е избирателната активност официално, но реално тя ще е 42. Хората са се отдръпнали от политиката. Изборите се провеждат с надежда, но такава няма. Картината е същата като от 9 юни. Все повече хора са категорични, че няма да гласуват.
ГЕРБ са твърдият фаворит, ППДБ и Възраждане се борят за второто място.
На ръба са ИТН с 6,6, Величие са малко над бариерата. Това няма да се отрази на цялостната картина. При това разпределение управление ще е възможно с три партии.
Меч са с 3 процента, пада интересът към тях.
ГЕРБ е трудно заобиколима, но правителство е възможно с ППДБ и още един, но това не е Възраждане. Или БСП, или ИТН, или едното от ДПС-тата е опцията.
Има конформистки вот от 1-2 процента, който ще отиде към победителя.
Голямата част от хората обаче не смятат, че изборите ще доведат до промяна. Само 14 процента вярват в стабилно управление. 27 категорично са обезверени.
Само около 24 процента смятат, че служебното правителство се справя. Това е около електората на ГЕРБ. 30 процента са традиционно негласуващите.
Международната обстановка също е фактор.
Притеснителни са данните, че само 20 процента от избирателите вярват, че служебното правителство ще осигури честни избори.
Политиците подкопават с поведението си и езика си доверието към самите тях. Режат клона, на който седят, категоричен е Тончев. Преминати са граници като отговорност към държавността. Затова е масовото недоверие. Смисълът на пребивавнето във властта е личната полза. Под въпрос е цялостният ред в страната, щом тези отгоре може да си позволяват всичко. Ерозията е опасна, предупреждава Тончев.
Бойко Борисов е с шесто чувство към настроението на народа, доказал го е.
57 процента разбират, че техният глас е важен, за да се спре влиянието на купения вот, но само 42 процента от тях ще отидат до урните. Останалите не намират своя представител.
За незабавно прекратяване на военните конфликти в Украйна и Близкия изток са огромното множество от хората. При това европейските лидери не виждат дългосрочна перспектива и нямат визия. Парите на Европа отиват за въоръжение, а не за възстановяване. При добра воля още заради Минските споразумения война в Украйна можеше да няма.
25 процента смятат, че в перспектива България трябва да е дистанцирана от Русия. 20 процента са проруски настроени, а 27 процента са за лоялност с европейските партньори, но без да се прекъсват връзките с Русия.
Майстори на харченето - така Тончев определи ПП-тата, абсурдно според него е да се харчат пари, които няма кой да изкара. И затова се теглят заеми. Те промениха апетита към харченето. Те са убедени в правотата си, но изтощават държавата, хазната.
Иван Костов, техният гуру, е обаче безспорен десен политик, който спря разрухата. Безкрайно лява е политиката на Промяната, тази политика е анти-ГЕРБ. Има нужда и от лява политика, но когато държавата може да си я позволи.
Сглобката се разпадна, защото ГЕРБ и Промяната не се разбраха за приоритетите, които са на дневен ред и днес. Тончев е скептичен и не е оптимист, че след тези избори нещо реално ще се промени.