ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Радев удари европредседателството с парен чук (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Външният министър Екатерина Захариева участва в конференция на тема "Българското председателство на Съвета на ЕС - време за равносметка" в присъствието на президента Румен Радев.
"Налице са центробежни сили в ЕС, които поставят под въпрос неговата досегашна архитектура, а според някои медии и неговото съществуване", заяви по време на откриването на конференцията Румен Радев.
"Получихте и стандартните за всяко европредседателство положителни оценки, но това не трябва да ни заблуждава. Съюзът се намира в такава позиция, че няма друга възможност", каза още държавният глава.
"Онова, което ще запомни историята, е какво се случи със съюза по време на нашето европредседателство. Когато разглеждаме приоритетите на българското европредседателство, трябва да се абстрахираме от фанфарите за Западните Балкани. Трябва да търсим други отговори - доколко приоритетите бяха избрани и отстоявани, така че да решават критични въпроси за единството и солидарността в ЕС. Доколко България реагира на важни събития по време на нашето европредседателство", попита президентът.
"Накъде отива Европа и успяхме ли по време на нашето европредседателство да търсим решение на този проблем. Уви, не. Този проблем може да доведе до закриване на Европейския съюз", обяви Румен Радев. По думите му бъдещето на ЕС е убегнало на нашето европредседателство.
"Мисля, че се случиха събития, които България не ги обсъди и не ги постави на масата по време на нашето европредседателство. България не отчете някои декларации, не отчете въпроса за европейската сигурност. България сама стесни своя хоризонт и не видя какво се случва назад от Западните Балкани", добави Румен Радев.
"Изплуват нови въпроси и тревоги за ситуацията около Македония, за реалната стойност на Софийската декларация. Едно ръкостискане между президентите на Косово и Сърбия беше представено като решение на проблема. Трябва нов подход за решаване на този проблем, защото противоречията остават", категоричен е президентът.
"Една от слабостите беше, че имаше употреба на европредседателството за вътрешнополитически пиар. Стремежът България да се представи като лидер на Западните Балкани, стремежът да се представим като партньор на Македония за влизането им в ЕС. Това ще доведе до нови отношения в триъгълника България-Гърция-Македония", обясни той.
"По време на нашето председателство Брюксел определи четири условия за оценка за готовността на Македония да влезе в ЕС. Едно от тези условия е спазване на договора между Гърция и Македония. Няма и думите за отношенията й с България по договора, който сключихме", негодува държавният глава.
"България затвърди положението си на периферна държава", категоричен е Румен Радев.
"Европейското председателство систематично бе употребявано за вътрешнополитически пиар. Протестите се множат, а властта не отговаря. Липсва отношение и има безразличие по тези проблеми. Външната политика не може да бъде легитимация за бездействие по отношение на критично важни за българското общество идеи. Европейската идея не може ад се партизира. Трябва възможно най-бързо да се върнем в суровата българска действителност", заключи президентът.
В конференцията взе участие и вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева. "Очакванията са високи. Моментът е сложен и тежък за Комисията. Искам да се фокусирам върху няколко важни за България теми не само мненията, които се чуват, че по време на европредседателството не е поставила въпроси важни за българските граждани. Централната тема Западни Балкани е основен български приоритет. България успя да направи един национален свой приоритет общ европейски приоритет", коментира тя.
"В началото на мандата на тази Комисия президентът Юнкер каза, че разширяването на тази Комисия не е приоритет. През февруари ЕК оповести ясна и дългосрочна стратегия за страните от Западните Балкани, която беше приветствана и подкрепена от всички външни министри на ЕС", обясни Захариева.
"Успяхме да постигнем категорична позиция за разширяване и започнаха реални преговори с Македония и Албания. Дали сме постигнали нещо конкретно - разбира се, мненията може да се разминават, но по-голяма конкретика от Софийската декларация няма", категоричен е министърът на външните работи.
"Мога да уверя българските граждани, че българските дипломати се погрижиха в целия процес да има ясно условие, че договорите от нашето европредседателство ще се спазват", обясни вицепремиерът.
"По време на българското председателство се постигна съгласие в законодателството по отношение на Общия фонд за отбрана. България е с изключително добра репутация след края на председателството. Европа, след края на българското европредседателство, изглежда много по-обединена", заключи Екатерина Захариева.