ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Регионалният министър разби внушенията на Киро - интерконекторът с Гърция още приличал на строеж, на магистрала "Хемус" царял хаос, от АПИ пък нехаели за пътните ремонти (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков представи днес своя екип и приоритети за управление.
С встъпването си в длъжност на 2 август служебният министър на регионалното развитие и благоустройството, Иван Шишков, направи редица инспекции на големите инфраструктурни обекти в страната, сред които газовата връзка между Гърция и България, строителството на автомагистрала "Хемус" и автомагистрала "Струма".
Иван Шишков започна с представяне на своя екип. Заместник-министър Захари Христов ще отговаря за АПИ и концесиите, заместник-министърката Поля Занева ще отговаря за ДНСК. Третата заместничка Десислава Георгиева пък ще се занимава с жилищната политика.
Юлия Ивкова ще е началник на политическия кабинет на министерството, каза Шишков.
"Първият проблем беше интерконекторната връзка с Гърция. Сформира се кризисен щаб. Това, което намерихме, намерихме определена кореспонденция и писма с отделни министерства и установихме, че има доста недовършени работи с този конектор. Установих, че част от тези проблеми, като незавършено строителство, продължаваха. Предложих да бъде разделено на два етапа, включително без компромис с противопожарните мерки. Изключително важно е да бъде пуснат този обект. Започнахме работа, направихме работна среща на място, започнахме ежедневни контакти със строителя и проектанта, беше направена и среща с президента на България. Строителят пое ангажимент за завърши първия етап до първата десетдневка на септември", посочи Иван Шишков.
"Все още обекта си прилича на един строеж“, съобщи Шишков. И изрази надежда, че при пълна мобилизация на строителя, то обектът може да бъде готов до 10 септември.
"Нямаше никаква идея за зимно почистване, не бяха започнали да се правят никакви конкурси. Бившото ръководство на АПИ беше в напреднали разговори за възлагане за 3 години, които обаче започват от пролетта. Ще се опитаме да осигурим зимното почистване по законов начин. За мен смущаващото е, че бившото ръководство на АПИ, е оставило държавата в невъзможност, за да се удължат старите договори. Друго обяснение нямам. Разбира се проектирането и възлагането на пътните ремонти също е важна задача, знаете за спора кои са основни и кои текущи ремонти“, мина на друга тема той.
“Строителните фирми станаха жертва на политически игри и интриги. Това, което предишният кабинет е трябвало да направи, е да се разделят текущите и основните ремонти. В цялото това време, бившото ръководство на АПИ, е довело до още по-голям хаос в ремонта на пътищата“, продължи Иван Шишков.
“Направихме една инспекция на магистрала "Хемус“. За нас приоритет са всички големи инфраструктурни проекти, България има нужда от много повече магистрали. Тези проекти в последните 6-7 месеца имах чувството, че буквално са били спрени“, подчерта Шишков и допълни, че пътни строители са се оплакали, че за последните 7 месеца, не са получили и стотинка за свършената работа.
“Оста север-юг от Русе към Маказа няма никакво развитие. Тунелът на Шипка стои странично на цялостното трасе“, посочи Иван Шишков, показвайки и онагледявайки нуждата от строителството на нови магистрали. Като основни проекти той посочи магистрала "Рила" и магистрала "Черно море".
Според него, проходимостта на нашите пътища, е много по-малка от движещите се автомобили и това водило до повишаване на катастрофи и пътния травматизъм.
Шишков отчете, че цената на водата се повишава заради високите цени на електроенергията. Освен това във ВиК сектора голям проблем бил и остарялата инфраструктура.
"Това, което можем да направим за 44 дни, можем да въведем в експлоатация интерконектора. Това важен въпрос за държавата и всеки ден работим. Можем да възобновим строителството на големите проекти, защото не можем да си позволим да бъдат спрени. Тези неща са важни и сме длъжни да ги направим. Относно пътищата - това, което сме намерили, е възлагането на АПИ с удължаването на договорите за текущи ремонти. Тази година, при удължаване на срока от края на май до септември, има нови възлагания и те са предмет на предишната политика на предишните управляващи МРРБ и АПИ. Важно е да осигурим зимното почистване на държавата, което е важно“, каза още Шишков.
"Средствата, които стоят в холдинга, са намалели, ще дадем справката. Притеснява ни, че там стоят едни пари, които държавата е заделила и тези пари не се инвестират по никакъв начин. Парите се обезценяват и не носят нужния ефект. Важното, което искаме да направим, е да възложим като проектиране, надяваме се, че в следващия редовен кабинет ще има малко повече приемственост, а не политика. Ние ще дадем нашия дял като експерти“, съобщи Иван Шишков.
"В бюджета на АПИ има пари в някаква степен. Въпросът е, че парите са разпределени хаотично, не отговарят на възлагания и на това, което може да се очаква да бъде завършено. Ще направим анализ да прецизираме бюджета, да платим това, което е неотложно и да продължим. Пари в АПИ има, но те са за основните ремонти и ново строителство. Има пари, но не са планирани точно за какво. Проблемът не е дали е голям или малък бюджета на МРРБ или АПИ, а това, че няма проекти", изтъкна регионалният министър.
“Не съм отговарял за АПИ. Това, което мога да направя, ако искате проверете длъжностната ми харектеристика. Това, което сме установили, преди да вземеш едно правилно решение, трябва да установиш фактите. Ние сме установили фактите. Тази седмица се запознахме, другата седмица ще дадем решение. Поръчките, които ми беше докладвано, че АПИ са направили за тези 2,3 млрд., те са три години и са с начален срок от пролетта. Направили сме кратките поръчки, друго правно решение нямаме", отговори той на подвеждащи въпроси на незнайна журналистка, която се опита да го очерни, задето бил част от предишните служебни кабинети на Радев като заместник-министър.
"Водата се върна. В МРРБ с много неща се занимаваме, но за водите, отношение има МОСВ. Този въпрос е извън компетентността“, отговори той на въпроса къде изчезна река Искрецка, което доведе до водна криза в Своге и околията.
"Искам от "Автомагистрали" да ми дадат, поискал съм го още онзи ден, да дадат пълен график, включително и договора. Искам първо - документ и второ график как ще бъде завършен. Лошото е, че не се работи интензивно, но искам да проверя какъв е договорът“, каза Шишков и за важната тема кога ще приключат проточилите се ремонти в тунелите на магистрала "Хемус".
Ние намираме щетите, но всички ние страдаме от тях. Затова г-жа Гранитска е толкова развълнувана, влезе в спор той с нахалната журналистка, която на висок тон му задаваше въпроси, на които сама си отговаряше.