ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Скандал тресе парламента! ГЕРБ и БСП в мъртва хватка за КЕВР (ОБНОВЕНА)

Политика

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Скандал тресе парламента! ГЕРБ и БСП в мъртва хватка за КЕВР (ОБНОВЕНА)

42194
на 05.07.2018
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Скандал тресе парламента! ГЕРБ и БСП в мъртва хватка за КЕВР (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Парламентът гледа проекторешението за предсрочното отстраняване на Иван Иванов като председател на Комисията за енергийно и водно регулиране. Предложението е внесено от ПГ на „БСП за България“ на 29 юни 2018 г. На вниманието на депутатите се поставя и първото четене на промените в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел, внесени от ПГ на ГЕРБ. Предлаганите промени засягат няколко от изискванията към дейността на дружествата със специална инвестиционна цел.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

На първо място се дава възможност на тези дружества да инвестират в държавите членки на ЕС или в друга държава, която принадлежи към Европейското икономическо пространство. Промените дават възможност на дружествата да използват банкови продукти и сметки в банки, различни от банката депозитар. 

"На 26 април Народното събрание прие Закона за енергетиката. На 28 юни, едва два месеца след това, бе разгледан докладът на КЕВР за 2017 г. В хода на четенето председателят Иван Иванов нарече новия член в Закона "бланкетен тескт". От това стана ясно, че той няма намерение да спазва закона. Като такъв той не тълкува, а изпълнява законите. КЕВР, в това число и нейният председател, не са тези, които правят това. 

Действията в посока тълкуване на закона и защо не се изпълнява той, е недопустимо за който и да е член. Това без съмнение представлява тежко, фрапантно нарушение на правата", каза от трибуната депутатът от БСП Филип Попов.

Делян Добрев направи предложение Иван Иванов и някои от членовете на КЕВР да бъдат допуснати в залата, което след гласуване депутатите приеха. 

"Подобна комисия създават чест на всяка държава. Големият въпрос е такъв ли е нашият случай, такава ли е рамката, в която КЕВР осъществява дейността си. Трябва ли ни такава структура, която тук, където законодателят взима решения обяснява на самия законодател, че не възнемерява да спазва закона. Те трябва да имат начин на работа и действие, които зависят от самите тях. Не вярвам в тезата, че когато се раздържавява и приватизира условията да са един, а когато се продава други. Какво се прави в момента? Тези могат да си приемат закони и можем да си правим каквото си искаме. Искам да благодаря на българския министър-председател за решението му от вчера да оттегли предложението за акциза на бездимните цигари. Иван Иванов е добър специалист, но тук става въпрос за сектор, който се радва на голям обществен интерес", започна дебатите червеният депутат Атанас Костадинов.

След него думата взе Жельо Бойчев: "Нашите спорове по този въпрос започнаха от обявяването на евентуалната сделка с активите на ЧЕЗ. Тогава твърдяхме и сега твърдим, че комисията може да се сезира по сделката. По никакъв начин не приемаме твърденията, че комисията няма правни основания да се намеси в сделката между частни субекти. Комисията има огромна отговорност как и по какъв начин ще прилага закона, а не да го коментира".

"В предложеното решение на БСП се иска освобождаване на председателя на базата на закона за енергетиката. Аз лично три пъти съм му искал оставката. Още когато КЕВР стана независима комисия през 2015 г., групата на БСП подкрепи състава на комисията. Как ги подкрепи? С изкуствена засада, в която БСП са доста умели. От 40 души, двама бяха тук. От "Атака" бяхме 8 души и гласувахме против. Това показва, че БСП е подкрепила Иван Иванов и състава на комисията. Ние имаме една непоследователност. Аз питам: като се смени председателят на КЕВР до какво ще доведе това? Решенията се взимат с болшинство. Аз съм с две ръце, но това няма да промени нищо в работата на комисията. Предлагам да се решат нещата кардинално - да се приеме поправка в закона за енергетиката. Девет души да се редуцира съставът. Предлагаме и клаузи отчетността на КЕВР да стане наистина отчетност. В момента КЕВР е извън всякакъв контрол. И прокуратурата, и съдът нямат такава свобода. Цената на водата в моя избирателен район се вдигна с 20%. Парно и ток от 1 юли се повиши цената им. КЕВР не само не обясни нищо по въпроса, а имаме чувството, че стои като един параван. За ЕРП-тата мога да издам томове с лекции за десетки нарушения. КЕВР трябва да може да казва "Не". Председателят на КЕВР в момента е представител на партия, която е отговорна за разграбването на България - партията на Иван Костов. Той като депутат е изразявал критиките си, нападките си с тогавашните управляващи. Имаме политически лица, които стоят начело на регулаторен орган. Предлагам те да не бъдат от квотата на парламента и да бъдат без партийни пристрастия", каза Волен Сидеров.

"Как тези подписи бяха събрани, като никъде в Закона за енергетиката не се казва, че трябва събиране на подписи? Това е един огромен политически натиск. При условие, че БНБ не предостави на комисията за ЧЕЗ тези писма, защо не поискате и оставката на БНБ", атакува БСП от трибуната депутатът от ГЕРБ Валентин Николов. "Съмнявам се и се надявам, че тази оставка няма да мине", призна той.

Опонира му Дора Янкова. Според нея, от ГЕРБ били превърнали КЕВР в гумен печат по въпроса за водата и вдигането на цената ѝ ставало с папки от управителите на местните ВиК-дружества.

"Тук не става въпрос за натиск. Искането да се спазва законът не означава натиск. Нашите мотиви са, че председателят на комисията ясно заяви, че той няма да спази закона, защото това е един бланкетен текст. Това е скандално! Нямало критерии. Толкова ли е трудно тези критерии в тази комисия да бъдат изготвени с подзаконов нормативен акт. Ние сме държавно отговорна партия", мина в настъпление Драгомир Стойнев. 

В юридическия спор се включи и Данаил Кирилов, който застъпи тезата, че е работа на парламента да се отстрани този появил се проблем в закона, заради който КЕВР не може да се намеси в сделката за ЧЕЗ. "Много пъти заявих - нека да се произнесат от КЕВР и какъвто и да е резултатът ние ще го приемем", отговори му Стойнев.

В дебатите се включиха и от "Воля". "В този си вид, в който казваме, че КЕВР може да спира сделки, е непълна. Виновни са всички, които са направили този закон, виновни сме и ние, че го подкрепихме. Аз не очаквах, че г-н Бойчев ще се включи в дебата", каза Пламен Христов. "Цинично е, когато от трибуната се говорят лъжи с менторски тон. Ние сме предложили текстове, които да доразвият логиката на този закон. Те са внесени в комисията по енергетика. Най-лесното ни беше да ги внесем в зала. Ние инициирахме нещо, което да не спре сделката с ЧЕЗ, а да контролира", отговори му Искрен Веселинов от "Обединени патриоти".

И от ДПС се включиха в дебата. Според Рамадан Аталай от "Воля" били ялови, защото се представяли за чисти и неопетнени. "Г-н Иван Иванов ни каза - правете законите така, че да могат да се спазват. Това, което искате колеги, няма да го постигнете", отсече Рамадан Аталай.

Според вносителката на искането Корнелия Нинова, когато 200 000 души с подписи са поискали спиране на сделката за ЧЕЗ, било натиск, а когато вчера всички фирми-играчи на пазара са застанали зад Иван Иванов, не било натиск. "Г-жо Нинова, поискахте временна анкетна комисия с ваш председател. Тя приключи с доклад. Политически натиск - видите ли, едните имали право да изказват мнение, а не другите. Вашето е натиск. Всички тези организации нямат право да искат оставката на председателя. Вие внесохте това искане, това е право и натиск", отговори ѝ Димитър Лазаров от ГЕРБ. "Не гумен, а златен печат искате да стане КЕВР, може би за една друга държава", завърши той.

"Тези над 2 млн. клиенти на ЧЕЗ всички ли са членове и симпатизанти на БСП? Ако беше така, ситуацията в парламента щеше да е различна. Народно събрание, което пише законите коментира дали е дошъл моментът да се изпълнява законът. Трето, докато не стане сделката комисията да не се поризнася. Това преобръща изцяло дебата, който водехме. Комисията ще се произнесе, след като приключи сделката. Защо ни е чак тогава? Не ви е калпав законът", отговори Нинова. "Писмата, са внесени до вас, в Народното събрание, до г-жа Караянчева. Защо не са стигнали до вас, си е ваша работа на ГЕРБ. Значи, когато потребителите внасят писма в КЕВР е натиск, а когато бизнесът внася писма за КЕВР, не е натиск. Няма да се уморим - единственият ни интерес е българската държава да купи ЧЕЗ, ако собственикът я продава", заяви още червената лидерка.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК