ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Теменужка Петкова разкрива стратегическия инвеститор за АЕЦ "Белене" пред депутатите (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите днес ще изслушват министъра на енергетиката Теменужка Петкова за процедурата по избора на стратегически инвеститор или инвеститори за изграждането на АЕЦ "Белене“, както и възможностите за структуриране на проекта по искане на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
При направената малко след началото на заседанието поименна проверка се оказа, че Делян Добрев не присъства в залата.
Ивелина Василева направи предложение за удължаване със седем дни на срока за Закона за чистотата на атмосферния въздух на първо четене, който беше приет преди седмица на първо четене. Предложението й беше прието със 141 гласа "за", против нямаше, но 25 народни представители се въздържаха.
Малко след това от БСП поискаха поискаха да бъде направена поименна проверка на депутатите, но този път да бъдат изброени всички депутати в залата и според техния брой да бъде определен кворумът на днешното заседание. Проверка беше направена, но не по начина, по който поискаха от опозицията - бяха изчетени имената на 141 народни представители. "Достатъчно е", отсече председателстващият заседанията в отсъствието на Цвета Караянчева - Емил Христов.
След това се пристъпи към изчитането от Халил Летифов на доклада на парламентарната комисия по транспорт и информационни технологии преди първото гласуване за промените в Закона за движение по пътищата.
"Явно черният петък е дошъл в парламента и българските граждани ще получат с един закон три нови поправки. Това са 82, 83, 84-ата поправка в този закон. Само преди два месеца приехме един закон, а днес със заключителните разпоредби променяме оня закон. Това обърква българските граждани, да не си на тяхно място", атакува предложените промени Георги Свиленски. Според него тол системата е най-справедливата, но никой още не бил казал кога ще стартира тя и превозвачите нямали възможност да си направят финансовите разчети за следващите година, защото не знаели колко ще плащат.
Дебатите продължиха със следващата точка в дневния ред - ратифицирането на общото споразумение и създаване на рамка между Европейския съюз и Турция по въпроса за миграцията. Като най-активен от трибуната се изявяваше Валери Жаблянов от БСП, който определи това споруземие като сепаративно. "Трудно ми е да вляза в мислите на г-н Жаблянов, които са всеобхватни, но БСП не действа като европейска партия", отговори му Джема Грозданова. В крайна сметка 98 депутати гласуваха "за", против бяха 7, а 31 се въздържаха. Адмирал Пламен Манушев предложи споразумението да бъде прието и на второ четене. 102-а депутати гласуваха "за", двама бяха против, а 30 се въздържаха.