ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Тристранката се събира при новия вицепремиер Марияна Николова (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тристранният съвет за сътрудничество към Министерския съвет се събира под ръководството на новия вицепремиер Марияна Николова.
В началото на заседанието тя заяви, че ще се обсъждат промени за пенсиите и осигурителния стаж, обсъждане на нов размер на минималната работна заплата, както и определяне на минимален размер на допълнителното трудово възнаграждение.
Николова не прие предложението за вкарване на точка относно кризаха с БЕХ и цената на електроенергията и заяви, че по нея трябва да се свика извънредно заседание, което ще се случи след нова година.
Очаквано, работодателските организации се обявиха против вдигането на минималната заплата с аргумента, че в България тя растяла с най-бързи темпове, а синдикатите защитиха обратната теза - че тя е с най-ниски размери в ЕС. Сблъсъкът се разигра постфактум, тъй като държавният бюджет за 2019 г. вече е приет от Народното събрание.
Не виждам основание да се атакува сега действащия механизъм за определяне на минималната работна заплата, каза Любен Томев от КНСБ.
Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" в свой стил припомни, че този дебат се води от 25 г. в НСТС. Какво правим в момента - не се разбираме, правителството решава, обобщи синдикалният лидер. Не може да стане по вашему, защото тогава ще се движим надолу, надолу, надолу, опонира на бизнеса Манолов.
Синдикалистът изтъкна, че е смешно работодателите да алармират, че Еврокомисията щяла да ни размаха пръст, че сме вдигали минималната заплата с 12 на сто. Средната работна заплата в Германия е 4000 евро, дали ЕК на тях ще се скара, чуди се Димитър Манолов. И припомни, че в германската търговска верига, която е стъпила и у нас, ако пазаруваш за 60 евро в магазина там и тук, не е съизмеримо с дохода на българина спрямо германеца.
От КНСБ също си послужиха със сравнение на хала на нашенеца с този обаче на румънеца. Там БВП е с 29% по-висок от нашия, но с над 50 на сто ни води заплатата в Румъния, където минималната е 446 евро и ще се вдига още тази година, обясни Любен Томев.
Над 400 млн. ще струва на бизнеса вдигането на минималната заплата на 560 лв. догодина, изчислиха от БТПП. И призоваха да се изработи механизъм за определянето й, който да се базира на реални икономически критерии, а не на политически послания.
Минималната работна заплата не може да бъде еднаква за всички длъжности, тя трябва да се договаря по икономически дейности, както се случва в половината работеща Европа, недоволства Васил Велев на АИКБ. Той предложи за заетите в 15 от 88 общо икономически дейности да се отложи увеличаването, тъй като там и сега средноосигурителният доход при тях е около бъдещата минимална работна заплата.
Тристранката обсъжда и увеличаването на заплащането на нощния труд, както искат синдикатите. В момента заплащането е 25 стотинки на час. Синдикатите заявиха още, че той е вреден за здравето и трябва да бъде ограничен. От БСК заявиха, че са съгласни да се повиши цената на нощния труд, но също така Димитър Бранков изтъкна, че в някои сектори, като в енергетиката, например, заплащането е 2,80 лв.
Финансовият натиск ще се случи само в тези сектори, където това нещо не се е случило, реагира Димитър Манолов и предложи там, където заплащането на нощния труд е адекватно, няма да бъде коригирано с наредбата. На първия път да бъде повишен размерът, а след година да се определя чрез обвързване с минималната работна заплата.
Очаквайте на живо по ПИК TV решенията на тристранката след заседанието!