BG EN

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Финансовият министър в парламента по искане на ДПС-Ново начало, разкри наследството на Асен Василев: Положението е много трудно - през последните три години е имало изключително финансова неразумна политика (ОБНОВЕНА)

ГОРЕЩО
Акценти

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Финансовият министър в парламента по искане на ДПС-Ново начало, разкри наследството на Асен Василев: Положението е много трудно - през последните три години е имало изключително финансова неразумна политика (ОБНОВЕНА)

195839
на 30.01.2025
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Финансовият министър в парламента по искане на ДПС-Ново начало, разкри наследството на Асен Василев: Положението е много трудно - през последните три години е имало изключително финансова неразумна политика (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Днес в паралмента има и още едно изслушване - на министъра на финансите Теменужка Петкова.

препоръчано

Искането е на депутатите от ДПС-Ново начало Йордан Цонев, Елван Гюркаш и Байрам Байрам, а темата е състоянието на публичните финанси преди изготвянето на бюджета за 2025 г. от новоизбрания кабинет с министър-председател Росен Желязков, както и целите, които се поставят и средствата, с които ще бъдат постигнати.

В началото на изслушването, Делян Добре от ГЕРБ, направи две процедурни предложения - удължаване на работното време до приключване на тази и следващата точка за днес, и допуск на заместник-министъра на финансите. И двете предложения се приеха от народните представители. 

Следващата точка - трета за днес и общо седма от седмичната програма, е изслушване на министър-председателя Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, относно готовността на България да осигури защита на националните интереси с оглед процесът по промяна на собствеността на рафинерия “Лукойл Нефтохим Бургас“, включително съпътстващата инфраструктура от нефтопроводи, продуктопроводи и складови бази.

"Този дебат е изключително важен“, отбеляза Йордан Цонев. И попита толкова ли е трагично състоянието на публичните финанси с дупка от 9% от БВП, кои са причините, довели до силна тревога в професионалните среди, обществото и бизнеса за състоянието на фиска и дали това се дължи на последния бюджет, на бюджетите от последните няколко години, каква е ролята на финансовите министри и Народното събрание.

"Няма как, ако има проблем, да го сипем на главата на служебни кабинети, нито върху главата на започващия сега своята работа нов финансов министър и неговия екип“, отбеляза още Цонев. Той отбеляза, че днешният дебат е от огромно значение за цялото общество.

Теменужка Петкова отново припомни на депутатите изтеглянето на бюджета на служебния кабинет и тези да ДОО и НЗОК. Тя изброи и кои приходи и разходи в предишните бюджети, са довели до сегашното състояние и дупката от 18 млрд. лв.

"През последните три години е имало изключително финансово неразумна политика по отношение на държавните финанси. Изправени сме пред голямо предизвикателство. Задачата е изключително трудна. Положението наистина е много, много тежко и всички оптимисти до момента, ще трябва да ги разочаровам“, завърши Петкова.

Делян Добрев отбеляза, че социални разходи и заплатите на държавните служители, по времето на Асен Василев, са формирали 5% от дефицита. Той обърна внимание на Ивайло Мирчев да го слуша внимателно.

"Да, това са фактите, само от пенсии и заплати, дефицитът, около... над 10 млрд. лв., ще се формира оттам“, отговори му Теменужка Петкова.

На трибуната излезе Асен Василев. Той се обърна към Петкова, че сега навлизала в министерство на финансите. Василев отново отрече да има дупка в бюджета. Той я назова “като така наречената дупка в бюджета“.

"Търсим начин как да излезем от кашата, която сте забъркали през последните три години, това е истината! Фактите ние няма как да си измислим“, разпалено му отговори Теменужка Петкова.

"Ситуацията наистина е тежка. До нея се е стигнало след неразумно управление на публичните финанси“, продължи тя.

Венко Сабрутев хвърли по Наталия Киселова правилник на Народното събрание, след като се разпали да защитава в пристъп на изстъпление Асен Василев, който бил попитал как ще се харчат парите през 2025 г., но не получил отговор.

"При следващо ваше такова поведение ще бъдете санкциониран“, предупреди го остро Наталия Киселова.

"Най-голямата заплаха е ПП. Така, както хвърли един народен представител правилника на Народното събрание срещу председателя, така хвърлиха последните бюджети срещу народа“, каза Байрам Байрам от ДПС-Ново начало. Той попита и какви са били заложените финансови капани от Асен Василев. 

"Може би Асен Василев обича дупките, затова ги е заложил този ултра-либерален финансист“, разсмя залата той.

"Този дебат показва, че има проблем с публичните финанси. Това са инерционни системи и целта на този дебат беше този - да видим как тези системи са започнали. За последните почти 4 г. България е в много тежка политическа криза. И в това време единственият редовен министър на финансите е била Теменужка Петкова. Да започнем от разходите за пенсии. Дестабилизирахте, г-н Василев пенсионната система. Сега ние сме изправени пред опцията да вдигаме осигуровките. По отношение на опцията за ръста на заплатите, той трябваше да бъде направен по друг начин. Можеше да се наложат други мерки, защото те не са популистки. От 15 г. в България възпитаниците на Сорос правят едно и също, каквото направиха в Америка. Използваха всякакви средства", каза от трибуната Йордан Цонев. 

Венко Сабрутен се извини за поведението си спрямо председателя напарламента Наталия Киселова. 

Киселова даде 10 минути почивка. 

След почивката се премина към изслушването на премиера Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов относно готовността на България да осигури защита на националните интереси с оглед процеса по промяна на собствеността на рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас“, включително съпътстващата инфраструктура от нефтопроводи, продуктопроводи и складови бази.

Българската държава не в списъка на потенциалните купувачи за "Лукойл". Българската държава би могла да бъде купувач, ако това е волята на Народното събрание и има осигурено финансиране за това и ако се следва някаква обратна политическа логика на тази, която през 1999 година е довела до нейната приватизация. Българската държава може да прави скрининг. 

Това стана ясно от изслушването на министър-председателя Росен Желязков, който заедно с министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, отговаряха на депутатски въпроси относно готовността на България да осигури защита на националните интереси с оглед процесът по промяна на собствеността на рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас“, включително съпътстващата инфраструктура от нефтопроводи, продуктопроводи и складови бази

Премирът каза, че заради съществуващото законодателство у нас страната и поради факта, че рафинерията е обект от националната сигурност, държавата има право да разреши или не разреши сделка за продажбата на "Лукойл". 

Премиерът Росен Желязков представи пълна информация за цели процес, свързан с потенциалната продажба на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас". 

"Реални действия, свързани с продажбата на активи на "Лукойл" в България, са стартирани от ПАО "Лукойл" през юли 2024 година. Консултантската фирма IMAP изисква информация от различни структури на рафинерията, като предполагаемата цел е изготвянето първична оценка на активите и състоянието на дружеството, по всяка вероятност тези действия са свързани с формиране на началната продажна цена, което се обуславя от изисканата информация.

Септември 2024 година активно се коментира, че ПАО "Лукойл" е взел решение да пристъпи към набиране на възможни оферти за продажба на рафинерията в Бургас. Първоначален интерес е проявен от 24 компании, като впоследствие те са редуцирани до 10 на база на действителни възможности и международна дейност", информира премиерът. 

От изявлението на премиера стана ясно, че IMAP изпраща до "Лукойл Нефтохим Бургас" списък с въпроси от икономическо естество, които интересуват потенциалните купувачи. След това започват организирани посещения на представители на фирмите кандидати. 

"В първоначалните намерения за участие в евентуален търг е заявен от 24 компании, от които 7 са селектирани", уточни той. 

"Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на февруари, като акцент в тях се очертава необходимостта от неутрализиране на екологични щети. Въпросът е бил заложен като клауза в приватизационния договор. Съгласно задълженията по договора "Лукойл" е трябвало да организира почистването на замърсяванията на почвата и водите в района на рафинерията. Поради липса на средства решението е отлагано в годините. Това обстоятелство се използва в преговорите като аргумент за договаряне на цена на "Лукойл". Продажбата се определя по формула, в която включва наличните в оборот средства по сметки,  суровини към момента на сделката", заяви министър-председателят. 

От думите на премиера стана ясно, че "по непотвърдени данни търсената от ръководството на компанията цена е около 2 млрд. щатски долара". 

"При смяна на собствеността новият собственик вероятно ще се стреми да не предизвиква сътресения в дейността на дружеството. Възможно е висшият ръководен персонал да бъде освободен, но служителите на оперативно ниво ще бъдат запазени. Не се изключва възможността да се преговаря с компании в държави с облекчен данъчен режим с цел да бъде прикрит действителния собственик и произходът на финансовите средства на дружеството купувач", каза Росен Желязков. 

Премиерът каза още, че голяма част от компаниите, заявили интерес да закупят рафинерията, имат капацитет да осигурят суровини за функционирането на рафинерията. 

Желязков уточни, че през 2024 година Народното събрание е направило промени в Закона за насърчаването на инвестициите, така че да се въведе скрининг механизъм за всички преки чуждестранни инвестиции в съответствие с регламент на Европейския парламент. Съгласно механизма за изисква предварително разрешение от страна на държавата за всяка една пряка чуждестранна инвестиция, направена от чуждестранен инвеститор по смисъла на закона. В законодателството се посочва, че под пряк чуждестранен инвеститор се разбира "всяко лице, което не е гражданин на държава членка на ЕС или чието седалище не се намира  в държава членка на ЕС, или всяко юридическо лице, чието седалище е в държава членка на ЕС, но се контролира пряко или косвено от лице, което не гражданин или чието седалище не е в държава членка на ЕС". 

"Ако Междуведомственият съвет за скрининг счете, че пряката чуждестранна инвестиция засяга сигурността и обществения ред на страната, може да отхвърли заявлението за издаване на разрешение за пряка чуждестранна инвестиция", каза още Желязков. 

Той подчерта, че държавата, като притежател на "Златна акция" в "Лукойл Нефтохим Бургас", може да блокира приемането на определени решения на Общото събрание.

В хода на дебатите премиерът уточни, че информацията, представена в неговото встъпително способи, е придобита "по съответните способи, с които разполага държавата". 

Той увери, че държавата ще защити своя национален интерес, а скрининг процеса ще бъде прозрачен през цялото време. 

От думите на министър-председателя стана още ясно, че рафинерията ще излезе в планов ремонт от 26.02 до 26.05 тази година. Основните дейности ще бъдат извършвани до 1 април 2025 година, а след това ще се продължи със спомагателни такива. Росен Желязков информира парламента, че има осигурени запаси от горива, като държавата информация за това къде се намират и в какви количества са. 

"Има обезпечаване на 100% за този период", увери той.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ астроложката Алена с ексклузивен хороскоп за ледения 20 февруари - денят е труден за Лъвовете, разправии развалят настроението на Везните САМО В ПИК: Топ астроложката Алена с ексклузивен хороскоп за ледения 20 февруари - денят е труден за Лъвовете, разправии развалят настроението на Везните
ПИК TV x
ПИК ТV! Радостин Василев взриви парламента: Ако зависеше от мен, наркоманът Зеленски отдавна да е ликвидиран (ВИДЕО) ПИК ТV! Радостин Василев взриви парламента: Ако зависеше от мен, наркоманът Зеленски отдавна да е ликвидиран (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК