ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Борисов обръща мача в Брюксел, бламира Меркел за Тимерманс (ОБНОВЕНА)

ЕС

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Борисов обръща мача в Брюксел, бламира Меркел за Тимерманс (ОБНОВЕНА)

111688
на 30.06.2019
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Борисов обръща мача в Брюксел, бламира Меркел за Тимерманс (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Бойко Борисов и колегите му от Унгария и Хърватско Орбан и Пленкович са на път да обърнат мача за лидер на ЕК, като бламират германската канцлерка Ангела Меркел за идеята Франс Тимерманс да наследи Юнкер.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

Както първо ПИК съобщи преди минути, Борисов заяви: "Разговарях с държавните и правителствените ръководители на ЕНП преди началото на Европейския съвет. Ще бъде дълга нощ.

От ЕНП стоим твърдо зад нашия кандидат и няма логика победителя да не бъде председател на Европейската комисия. Не знам от къде идват всички тези идеи, заяви по-рано днес Борисов и допълни, че никой няма право да преговаря от името на ЕНП. 

По този начин премиерът на практика даде заявка, че е против ЕНП да отстъпи лидерството си на ПЕС и да не подкрепи своя кандидат Манфред Вебер. 

Борисов остава на тази твърда и принципна позиция независимо че това може да означава ЕНП да бламира идеята на Меркел за Тимерманс.

Премиерът подчерта, че не говори кой е по-добър или лош, дали Тимерманс или Вебер, а е важно кой е спечелил европейския вот, а това е именно кандидата на ЕНП.

Преди старта на днешната среща на върха в Брюксел се е провело заседание на ЕНП. Там Борисов и Виктор Орбан са изразили несъгласие с плана на Меркел да "продаде" шефския стол в Еврокомисията на социалиста Тимерманс. Идеята била договорена с френския президент Макрон и холандския премиер Рюте в Осака.

Меркел не успяла да лансира сценария от Осака и напуснала срещата на ЕНП.

Меркел е само лидер на ХДС, не и на цялата ЕНП, подчертава Борисов.

Срещу Тимерманс са твърдо България, Румъния, Италия, Австрия, Чехия, Унгария, Ирландия. Това прави актуалните му шансове нищожни.

Унгарският премиер Виктор Орбан подкрепи твърди позицията на Борисов и определи като историческа грешка плана на председателя на Европейския съвет Доналд Туск да предложи социалдемократа Франс Тимерманс начело на Европейската комисия, предаде Франс прес.

В писмо, адресирано до Жозеф Дол, лидера на Европейската народна партия и публикувано в Туитър от Юдит Варга, унгарския държавен секретар по европейските въпроси, по-рано днес Орбан се възмущава от евентуалната номинация на Тимерманс начело на ЕК. Този сценарий ще даде ключов пост на една политическа формация, класирала се на второ място на евровота. Партията Фидес на Орбан е член на ЕНП, която се класира на първо място на евровота през май.

Според Орбан е унизително партията, класирала се начело на евроизборите, да остави ключовия пост, за който се е борила, на друг, който е в по-лоша позиция.

Унгария е от страните, които са най-враждебно настроени към номинацията на Тимерманс, заедно с останалите страни от Вишеградската група, плюс Италия. Тимерманс, който е фигура номер две в ЕК сега, поде процедурите за нарушение на правилата на правовата държава срещу Унгария и Полша, припомня Франс прес.

До кризата в ЕНП се стигна по-рано днес след като малко преди да се съберат лидерите на 28-те страни от ЕС на извънредна среща в Брюксел, "Ройтерс" и няколко други медии съобщиха, че зам.-председателят на Еврокомисията Тимерманс е фаворит да я оглави. Това се е изяснило след разговори между ръководителите на Франция, Германия, Холандия и Испания на форума на върха на Г-20 в Осака.

Новината буквално взриви ЕНП и лидерите се събраха на инфарктна среща, по време на която Борисов и Орбан са били след тези, които са се обявили против отстъплението от подкрепата за Вебер.  

"Като ЕНП не се съгласихме с пакета, който е бил договорен в Осака. Мисля, че е честно да се каже, че от позицията на ЕНП има доста опозиция срещу предложениетот от Осака. Мнозинството премиери от ЕНП не вярват, че трябва толкова лесно и без битка да отстъпваме председателския пост на Еврокомисията", заяви и ирландският министър-председател Лео Варадкар.

Скандалите предвещават истинска криза по избора на наследник на Юнкер и вероятно и тази нощ решение няма да има, както загатна и Борисов. Причината е, че избиране на кандидат на Европейския съвет за председател на Европейската комисия са нужни гласовете на поне 21 от 28 ъдържави. Такъв компромис на този етап изглежда напълно невъзможен и е вероятно да бъдат обсъждани и други кандидатури, около които да бъде търсено съгласие. 

Преди старта на разговорите Макрон предложи за поста председател на Европейската комисия, или главният преговарящ на ЕС за Брекзит - Мишел Барние, или еврокомисаря по конкуренцията Маргретe Вестагер, освен Франс Тимерманс. 

Според него "назначенията трябва да се основават на ясен дневен ред и общи приоритети на ЕС". "Надявам се, че ще можем да излезем от тази среща с отговори и нов екип", добави лидерът на Париж. 

Тези имена обаче едва ли също имат шанс да обединят широка подкрепа, тъй като до момента е ясно, че най-голямата група - тази на ЕНП стои твърдо за Вебер и лидерите й не са склонни да обсъждат компромисни варианти.

Освен поста на Юнкер на масата са тези председателя на Европейския съвет Доналд Туск, върховния представител на ЕС за външни работи и политиката на сигурност Федеврика Могерини, директор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, както и председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. Всички те обявиха, че напускат постовете.

Пълномощията на всички, с изключение на Таяни, изтичат на 31 октомври, докато тези на италианеца на първата сесия на ЕП в новия състав, която ще се проведе на 2-4 юли в Страсбург. Участниците в срещата се готвят да преразгледат процедурата за демократични избори на председателя на Европейската комисия (изпълнителната структура на ЕС, която има най-големите правомощия в Европейския съюз), известна като система на водещите кандидати. Това означава, че ЕК трябва да бъде ръководена от лидера на коалиционното мнозинство в Европейския парламент, избран на 23-26 май.

Тази схема беше широко рекламирана от Брюксел по време на предизборната кампания като нова система на "преки демократични избори" на ръководителя на ЕК. Но нито една партия в ЕП не спечели уверено мнозинство. Коалицията също не се формира, което дава добри шансове на ръководителите на държавите от ЕС, които са членове на Европейския съвет - органът, отговорен за вземането на стратегически решения в Европейския съюз - да номинират по-удобни за тях политици на този пост.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Депутатите изслушват Асен Василев заради ОПГ-то в митниците (НА ЖИВО) ПЪРВО В ПИК TV! Депутатите изслушват Асен Василев заради ОПГ-то в митниците (НА ЖИВО)
ново
Днес: 70
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК