Извънредно в ПИК! Премиерът Борисов сравни купените от лимонките на Цветан Василев фирми с "Кремиковци" и "Балкан"!

Епицентър

Извънредно в ПИК! Премиерът Борисов сравни купените от лимонките на Цветан Василев фирми с "Кремиковци" и "Балкан"!

14921
на 25.03.2015
Извънредно в ПИК! Премиерът Борисов сравни купените от лимонките на Цветан Василев фирми с Кремиковци и Балкан!
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Към настоящия момент приходите в бюджета са с 820 млн. лв. повече от същия период на миналата година. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание, на което темата беше обсъдена.

препоръчано

Повечето приходи в хазната Борисов обяснява, че се дължат на активната и постоянна борба с контрабандата. "Мисля, че за всички е ясно, че ако не бяхме застанали на пътя на тези пари, 820 милиона в днешния ден щяха да са си пак там, където са били миналата година", казва премиерът.

На заседанието днес, след като министрите обсъждат новите разходи по бюджетите на 3 министерства, Борисов иска да чуе от Владислав Горанов и за приходите.

Финансовият министър съобщава, че в хазната има 820 млн. лева повече и добавя: "Доста пари са на пръв поглед, но ние имаме да пълним дупка от 2,5 милиарда. Тоест, на 30% сме си свършили работата". Горанов признава, че все още не е постигнат балансиран бюджет. Утре ще се извърши settlement на 3 милиарда и 100 милиона евро по сметки на българското правителство от емисията, която приключи във Виена на 19 март. Три транша, много успешни се оценяват от пазара, никога не правени в Централна и Източна Европа, Средния изток и Африка, хвали се Горанов.

Според него, "на държава, на която кредитният рейтинг е близък до junk, сиреч "боклук", да вземеш от пазара 3 милиарда и 100 милиона евро при лихва средно за емисията 2,55% и да направиш за България, която до вчера не се знаеше кой я управлява, двадесетгодишна ценна книга при фиксирана лихва 3,1%, която ще връщаме на 26 март 2035 година – това си е доверие". На тези думи Борисов отвръща с краткия коментар: "Това означава, че хората разчитат в следващите 20 години да управляваме ние, за да могат да си вземат парите. Това са 3 милиарда и 100 милиона евро, няма от кой да ги вземат".

Тук Борисов продължава коментара си, хвали Горанов и екипа му и отбелязва: "Уж нямаха собственост, пък как изскачат, за по едно евро продават маса предприятия, което удивително ми напомня "Кремиковци" едно време и "Балкан" как си отидоха". (LIC33 придоби "Виваком" и още 5 компании за 1 евро, като дълговете, които новият собственик трябва да изплати са на стойност 900 млн. евро – бел. ред.). След като днес СГС назначи двамата предложени синдици от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, Борисов съобщава, че след четири дни ще има още един синдик в КТБ. Борисов обяснява, че единствената цел е данъкоплатците да не губят пари.

Отново се включва Владислав Горанов, който обяснява какво ще се случи с милиардите от приключилата във Виена емисия.

"От тези 3 милиарда и 100 милиона веднага ще върнем мостовия заем, който си беше взет с концепцията, Bridge Bond, тоест мостови заем, докато успеем да излезем на пазарите да направим облигационна емисия. Така че от тези 3 милиарда и 100 милиона евро, които ще бъдат заверени по сметки на правителството на 26-ти, веднага на 27-ми ще възстановим 1,5 милиарда, които бяха взети ноември 2014 година за ликвидна подкрепа на Фонда за гарантиране на влоговете, и всъщност нетната сума, която ще служи за буфер на правителството, не е 3 милиарда и 100 милиона евро, а 1 милиард и 600 милиона евро. Знаете, че по разчети имаме доста сериозен дефицит в бюджета за 2015 година. С всяко преизпълнение на приходите спрямо заложения в бюджета план е добре да намаляваме тази дупка, за да нямаме дебата в парламента за дълга. Защото при дефицит има два сценария – или да продаваме имущество на държавата (този процес се е състоял и по отношение на "Кремиковци", и по отношение на "Балкан"); сега можем да емитираме дълг, за да финансираме дефицита или да намалим дефицита, което е правилната стратегия и което дори една богата Германия, която е с четвъртата икономика в света и най-голямата в Европа с 3,7 трилиона долара БВП, не си позволява да трупа дългове, въпреки че краткосрочните немски ценни книжа са с отрицателна за инвеститорите доходност. Тоест, един път дават заем на немското правителство, втори път си плащат за това, че са дали заем на немското правителство. Ние, за съжаление, не сме в това състояние, но трябва да полагаме усилия да убедим европейските ни партньори, че предверието на Европейския съюз, в което са ни пуснали, може да прерасне в Шенген, в Еврозона и т. н., за едно пълноценно членство, реално членство, а не както сега – само в предверието на Европейския съюз", казва Горанов.

Борисов отново се включва, не забравя да спомене за добавките за пенсионерите за Коледа и предстоящите за Великден.

Премиерът започва да дава примери пред министрите си за резултатите досега: "За януари, вследствие на огромните жеги и снеговалежи, и наводнения, 30% повече бира сме пили българите. Да не говорим, че основните петролни компании, които продават, са вдигнали с 67-68% продажбата на горива. С Горанов отчетохме, че най-вероятно е от движението на Лили Павлова главно по свлачищата – вдигнала е разходите, в смисъл повече потребление. И мога още такива примери да ви давам – от 86% на черния пазар на тип цигари сега са 4 процента. Два кораба ни се губят. Влизайки в нашите териториални води, са изключили системите. За единия снощи имах дълъг разговор с колегата Ердоган, специални поздрави на всички на българското правителство, Дани Митов ми превеждаше, не искам да принизя ролята му на външен министър, но е и най-сигурен, а разговарях и по много теми, свързани с външната политика. Преди това и с Нетаняху разговарях – също специални поздрави на всички нас. Знаете, правят правителство, дано да им е успешно, но ги поздравихме и си поговорихме доста по всички теми. И веднага – единия кораб ни го задържаха на Турция, нямат никакви документи. Нямат никакви документи за това какво са правили насам в нашите териториални води. Другият сега се обяснява.

На главния секретар на МВР съм възложил всички граничари, които са били на работа (тъй като имаме такъв център за следене на всички движения в морската ни територия, свързана с Шенген и т. н., уникален – космически център!), изведнъж се оказва, че два кораба, влизайки в нашите териториални води, изведнъж загубват всякаква връзка. Три дена никой не ги търси. Нашата гранична полиция вместо да обяви тревога за бедстващи хора – за мен те са потънали тези кораби като ги няма три дена на радарите – имаме катери, имаме "Пантер"-и, имаме чудеса там! Така че, тихичко сега – всички, които са били на смяна тогава, ще бъдат проверени и ако се докажат нарушения, ще бъдат дадени на прокурор, разбира се. Защото те какво правят? Допрат се двата кораба, прехвърлят горивото, разпръснат се и хайде, след това в така наречените ведомствени бензиностанции. Затова такъв вой има, Деси, и от тях, че толкова пречим на оранта или на тракторите.

С една дума, една добре смазана машина, но виждате, че с 67-68% трите големи компании, които внасят горива, са вдигнали продажбите. Така че, ще ги гоним. Единия кораб го задържаха. Сега да видим тези капитани на кораби, тези екипажи – Московски също да провери. Три дни корабите не са се обозначили!", казва Борисов, а Московски заявява, че ще бъде направено.

Бойко Борисов продължава с изявлението си пред министрите и казва, че тази година ще се попълни дупката в бюджета, а през 2016 г. - което се изкара в повече, министрите ще могат да го харчат.

Премиерът се обръща и към останалите министри от кабинета: "В енергетиката с госпожа Петкова и с парламентарните групи действаме по няколко изключително важни теми. Просто и в зелените енергии, и в изкупуването на тока просто не е за вярване това, което години наред се прави и как се прави. Но там към екипа на госпожа Петкова съм прикрепил екип на ДАНС. НЕК трябва да печели. Може една стотинка да е, но това – да губи всеки месец и да трупа милиарди – абсурд! Това ни е важно, за да мога след това да уговоря Финансите да разрешат един кредит да се стабилизира там, където има да се прави, и с вицепремиера Калфин сядате и правите един план, както за "Видахим".

Фонд "Работна заплата" е 4 милиона. Печалбата им от ток, скъп, който произвеждат, е 54 милиона. Уж трябва да произвеждат гуми, а всъщност те работят като електрическа централа и продават. Давам пример за "Видахим", но те са може би 15 или 20. Същото е и с ВЕИ-тата, същото е и с всичките топлофикации. Давам го като най-пресен пример. Същото са мините, заводските централи. С една дума, ако държавата ти даде 4 милиона на теб да им плащаш заплатите, колкото взимат в момента, и да се опитат да копаят градинки или да карат камиони, или да ги вкараме в строителство, или в жп – няма значение, един по един, все пак да не им даваме даром пари, но за държавата е по-изгодно да ти дадем 4 милиона да им платиш годишните заплати, но да не натрупаме 48 милиона дълг в НЕК. Същото е в топлоцентралите. Те работят и произвеждат скъп ток, който държавата, НЕК изкупува, примерно, на 170 лева, има някои на 300 лева изкупуваме; в същото време си купува от свободния пазар на 70 лева. Разликата – огромни печалби се натрупват в няколко човека, а държавата и НЕК всеки месец затъва, затъва, затъва. Защото няма никаква финансова логика – както се казва, само трънски майстор може да го отреже три пъти нещо и да вика: "Все късо и късо, ще го режа още веднъж".

В смисъл, НЕК като продава евтино, а купува скъпо, няма как да не трупа дългове. Не е сложна математиката. Затова – мина по мина или завод по завод, топлоцентрала по топлоцентрала. По-добре вместо НЕК да загуби 200 милиона да даваме 20, докато стабилизираме системата и пренасочим хората. Въобще, тук са синдикатите, ще седнете и ще им обясните. Няма да оставим човек на улицата. Ще отида в парламента и ще кажа: Колеги, това са българи, така или иначе, до тука са я докарали, не търся вина. По-добре ли е да загубим по 20 милиона и да им дадем заплати на месец, или по 200 или по 150 да губим всеки месец? Дайте акъл. Ако имате по-добра схема, ще я приложим. Сиреч, тук не искам да се крия от обществото. Една година докато се преструктурира секторът, след това ще видите. Няма енергетика на загуба. Същото е и с ВЕИ-тата. Някои са сключвали договори по европейски програми, не знам дали знаеш, Дончев. Виж какво се получава – взели са от Европа пари, построили са си соларни или ветропакрове, а сега ни викат: "Ние сме инвеститори и ни плащайте". И ние плащаме по 800 лева, по 500 лева – такива цени. И те казват: "Българския бизнес вие не го пазите". Кое му е бизнесът в цялата тая схема!? С една дума, тук с госпожа Петкова, понеже в момента го правим това заедно с парламентаристи…. Работим активно. Вие не сте виждали в Правосъдието договор, в който имаш само записани задължения на държавата, свързани с плащания, включително ако не работи, държавата плаща повече, отколкото ако работи. На другата страничка – държавата няма нито едно право. Аз не знам… И като кажем за борба с корупцията – колко звена повече да направим?! Корупцията се генерира от подобните схеми, а нашата политическа воля е важна – да застанем твърдо зад министрите, промените и то автоматично ще се усети от хората, обществото и ще дадем необходимия резултат, убеден съм. Вписвания… Вписани в регионалното министерство и Екологията. Даден "Х" парк, узаконен, за да хванат последното мандало, когато променихме закона. Но първата фактура, която дават, е след осем месеца. Е ли е духало вятър тогава? Е ли е пекло слънце? Осем месеца! Лунно затъмнение ли е било, слънчево ли е било, безветрие ли е било? Ето ти борба с корупцията! И утре ако искаме да кажем "Господа, нашата правосъдна система, службите работят", ето ви прекрасна възможност да се изявят. Нали така, Христо (има предвид министърът на правосъдието Христо Иванов – бел. ред.)? Те хората срещу това негодуват. Второ, от 6 часа сутринта до 8 часа вечерта фактурата показва – слънцето едно и също, грее по един начин! Няма на обяд да е по-силно, няма сутринта по-слабо. Бълва, бълва, бълва. Изтекли срокове, въпреки закона, само скъпото нещо се плаща. Аномалии във въртенето на Земята, какво ли няма! Така че, тук в момента пак тихичко – всичко си се проверява, натрупва документално и след като мине всичко в парламента и в проверките на инспекторатите на това, което се прави, си отива в прокуратурата и т. н. И ще видим ефекта. Но това, което ви казвам, не ви го казвам случайно. Това са за няколко милиарда лева пари, на пътя на които ние в момента сме застанали. Цели организации се хранят от тези кръгове, кръгчета и това, особено контрабандата, е еманация на корупцията. Без митничар, без полицай, без данъчен, без началниците им тя не може да става. Затова това ще са реалните резултати, които ще покажем на народа и на Брюксел. И мисля, че за всички е ясно, че ако не бяхме застанали на този път, 820 милиона в днешния ден щяха да са си пак там, където са били миналата година. Разбирате колко е лесно с такива пари и за такива пари да се правят и протести, и какво може да се изсипе срещу нас. Но ние сме падали веднъж, не е толкова страшно. Важното е да си докажем и да докажем на хората, че сме безупречни. Слушаме тая опорна точка – защо в КТБ преди две години е имало държавни пари.

Искам на вас да ви кажа: това беше най-тежката финансова криза в света и банките падаха като круши в цяла Европа. И ние държахме да не падне. И ако изсипахме 3 милиарда 540 милиона, то е да знае всеки българин, че като си е внесъл парите в банката, държавата ще му носи отговорността до тези 100 000 евро. Това са обикновените хора. Оттук нататък обаче всички ние сме длъжни не само да съберем парите, да не допуснем повече да се случи такова нещо", заключва Борисов. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 12
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК