ИЗВЪНРЕДНО И САМО В ПИК! Осман Октай с разкрития за служебния кабинет и предстоящите избори: Задкулисието иска да върне БСП и ДПС на власт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Осман Октай е политик и политически анализатор. Той е един от основателите на Движението за права и свободи (ДПС) през 1990 г. Дълги години е заместник-председател на партията. През целия този период е смятан за втория човек в партията на Ахмед Доган и за негова дясна ръка. Народен представител в 36-то, 37-мо, 38-мо, 39-то Народно събрание на България. Ето как вижда той служебния кабинет и какво очаква за изборите. Осман Октай говори специално пред Агенция ПИК.
- Г-н Октай, България се намира в сложна ситуация, защото имаме служебен кабинет и предсрочни парламентарни избори на 26 март. Как гледате на кабинета на професор Огнян Герджиков?
- Първото нещо, което прави впечатление, не е добро. Визирам това, че президентът Радев, в словата си до момента, все говореше за промяна, за нови лица, за нови идеи. Именно тези негови думи му спечелиха доверието и на леви, и на десни избиратели. Нали така. С такива думи той накара над 2 милиона души да го припознаят. И сега какво… Мисля, че много голяма част от избирателите очакваха да видят именно нови лица сега в служебния кабинет. Някаква промяна. А какво получиха – едни стари политически посредници, административни посредници на модела „Кой“. Със сигурност тези хора ще останат разочаровани.
- Кои хора от кабинета визирате? До момента повечето политици се изказаха, че кабинетът е балансиран и го приеха с нужната доза доверие?
- Ще ви каже нещо лично. Баща ми на времето казваше: „Почнат ли да те хвалят сине, значи си ме предал. Ако те критикуват, значи си на моя страна, на страната на хората.“ Това съм запомнил от него. Вижте колко е просто.
Самият факт, че всички са доволни, че всички в един глас казаха, че кабинетът е балансиран… А преди това и от самия избор на генерал Радев за президент. Какво иде да рече това? Това задоволство ни показва едно – хора посредници, обслужвали досега статуквото на политическия елит, без изключение, са и продължават да бъдат доволни.
И от какво са доволни? Че няма да има ровене в мръсотиите на елита от последните години. Познавам много малко хора от кабинета, за да правя генерални заключения. Познавам професор Огнян Герджиков от времето, когато беше председател на парламента. Познавам Илко Семерджиев, когато още беше в правителството на Беров. Тогава стана кадър на кабинета. Другите не ги познавам. Самият факт, че ги лансират като специалисти, но забележете, те идват от определени кръгове, които обслужват задкулисието.
Първият прочит на кабинета не е много добър. Виждаме назначения в МВР, назначения от библиотекарския сарай, който е в координация с бивши офицери от ДС, кръгът около Цветлин Йовчев и други. Всичко това трябва да ни прави впечатление и да ни показва, че служебният кабинет е под контрола на няколко центъра на олигархични кръгове. Още навремето аз съм говорил много, че когато се съставяха листите на НДСВ през 2001 година от Стоян Ганев, Бог да го прости, с юридическите крила и с координацията и финансирането на Васил Божков.
После се усещаше влиянието тези крила и в работата на НДСВ и така се стигна до отпадането на партията от политическия небосклон. Избирателите се разочароваха. Сега възстановяването на този елит от онова време говори, че още ще има зависимости от кръга около бизнесмена. От друга страна това, което сега се случва в Министерството на финансите, в Министерството на вътрешните работи, в Министерството на правосъдието трябва да ни напомня за модела по времето на Орешарски. Надявам се, че всичко това, което изглежда на първи прочит като посредници, употребени през годините, няма да повлияе катастрофално на прибързаните избори на 26 март.
- Защо прибързани избори... Нали чакахме да се смени властта в президентството и след това стана ясно кога ще са изборите?
- Как защо… БСП искаха избори в края на март и Радев им ги даде. Сега знаете ли какво ще стане. Много е интересно всичко, което се случва. Върховният административен съд се произнесе за машинно гласуване във всички секции. Опасявам се, че ще има много трудности при подготовката и организацията на нормални избори.
- Реално машинното гласуване няма как да стане факт във всички секции?
- Ето. Сам го казвате и посочвате капан. Това е подводен камък, който ще използва в хода на кампанията. И още един капан. Пак идва от решение на Административния съд. Става въпрос за признаването на референдума. Всичко това допълнително създава напрежение и възможности за торпилиране и оспорване на изборните резултати. Всички партии, които биха били недоволни от изборите, ще кажат – еми, няма машинно гласуване, няма пряка демокрация.
- Искате да кажете, че така ще оправдаят загубата си, защото не е спазен законът?
- Разбира се. Веднага ще почнат да говорят, че изборите не са организирани добре. Просто вече си имат готово оправдание. А на всички е ясно, че няма как да има машинно гласуване навсякъде, няма мажоритарно гласуване. Според Изборния закон, при задължителен референдум, както казват от ВАС, изборите сега трябваше да са мажоритарни. Ако се приеме, че референдумът, с тези спорни 12 000 гласа, е минал границата, то той става задължителен и трябва да влезе в сила до 3 месеца. От ноември минаха три месеца.
- Това означава ли, че служебният кабинет е миниран тотално? Реално каквото и да направи, все ще го обвиняват, че не си е свършил работата?
- Да. Но има и друго. Цялата тази ситуация, за която говоря, създава много неприятна обстановка за работа на служебния кабинет. Аз не бих се изненадал и от много сериозни заявки за реализиране на определени секторни политики, в които да не се вадят скелетите от гардероба. Да не се получи нещо ново като костинбродското изпълнение, за да се дискредитират изборите.
- Какво можем да очакваме?
- А вие не гледате ли какво се случва. Как работи прокуратурата в последно време. Колко министри се сдобиха с обвинения. Всичко това говори за подготовката на задкулисието да саботира изборния процес и отново да се докарат БСП и ДПС на власт.