ИЗВЪНРЕДНО И САМО В ПИК! Скандалът продължава - шефът на затвора в Стара Загора без глоба след бягството на двама пандизчии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бягат двама затворници, а санкция за шефа на пандиза в Стара Загора няма?! Това става ясно от отговор на Министерството на правосъдието, получен в редакцията на Агенция ПИК.
След като написахме, че двама затворници за избягали от панделата в Стара Загора в рамките на година, се поинтересувахме и дали има санкция за директора на пандиза Иван Карушков.
Ето какво ни отговориха Главна дирекция изтърпяване на наказанията: „Отклонение от изпълнение на наказанието „лишаване от свобода“, въпреки че се поставя под общ знаменател, се степенува под различна форма. В конкретните случаи, за които поискахте информация, се касае за лице, което не се е завърнало в срок от домашен отпуск, и за лице, отклонило се от външен неохраняем обект.
Следва да се има предвид, че на територията на цялата страна, извън територията на затворническите общежития от открит тип, работят стотици лишени от свобода, които съгласно Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража и правилника за прилагането му, се поставят при по-благоприятни условия и изтърпяват наказанията си при смекчен надзор и охрана.
На практика рискът от осъществяване на правонарушение от всеки от тези лица е налице ежедневно и не може да бъде изключен като рисков фактор.
Трябва да се има предвид, че каквато и да е формата на отклонение от изпълнение на наказанието, отговорността е лична и всеки лишен от свобода при подобна ситуация, освен задължителната административна санкция, търпи и лична наказателна отговорност по смисъла на чл. 297 от Наказателния кодекс. По отношение на запитването за посочените инциденти, не е реализирана отговорност спрямо служители.“
От това следва да се разбере, че за директора Иван Карушков не е последвала санкция.
Припомняме, че от затвора в Стара Загора са избягали двама лишени от свобода - Иван Хаджиев и Мишо Симеонов.
Мишо изчезнал, след като бил изведен да работи на външен обект, а Иван Хаджиев получил награда отпуска и не се върнал.


