ИЗВЪНРЕДНО! Путин с ключова реч в Истанбул! Цената на петрола скочи мигновено
Готова ли е Русия да ограничи добива на нефт? Президентът разкри защо има излишък на световния пазар и защо се сринаха цените
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Свръхпроизводството на нефт и резкият срив на цените се случиха заради усъвършенстването на метода за добив на трудната за извличане суровина. Това заяви президентът на Русия Владимир Путин на Световният енергиен форум в Истанбул.
"На какво се дължи днешният излишък от въглеводород? Отговорът е очевиден: високите цени на нефта в продължение на десет години доведоха до безпрецедентни инвестиции в енергетиката", посочи Путин.
По думите му усъвършенстването на методите за добив в съчетание с опростения достъп до финансиране позволиха да се премине към усвояване на нови запаси, които преди години бяха нерентабилни.
Путин добави, че "всичко това е помогнало на редица страни-вносители да увеличат своя капацитет за производство, и в резултат на това пазарът е изправен пред значителни фактори на свръхпроизводството на нефт и рязък срив на цените."
Държавният глава подчерта, че Русия ще остане надежден доставчик на енергоресурси на глобалния пазар.
Засега няма реални основания да се говори, че ерата на въглеводорода си отива, каза още Путин.
"В условията на падане на цените на нефт повече от два пъти, се заговори, че ерата на въгледоводорода си отива и че трябва да се преориентираме към алтернативни източници на енергия. Мисля, че реални основания за такива далечни изводи засега няма. При всички положения, засега", коментира Путин.
Президентът на Русия призна, че човечеството се движи към зелена енергетика и това, безусловно, е генералният път на развитие, правилният път.
"Търсенето на енергия от възобновяеми източници се разраства по-бързо, отколкото с традиционните източници на енергия. Внедрени са най-съвременните технологии, в това число и такива, като разпределено производство, мощни устройства и така наречените интелигентни мрежи за ускоряване на този процес", допълва президентът.
В същото време паралелно с това продължава да расте и потреблението на нефт и газ, макар и не с такива високи темпове, както по-рано, посочи още Путин.
Русия е готова да замрази или ограничи добива на нефт, обяви президентът Владимир Путин.
„Русия е готова да се присъедини към съвместните мерки за ограничаването на добива и призова към това другите износители на нефт“, заяви президентът.
Той подчерта, че Русия и занапред ще взаимодейства в енергетиката с всички заинтересовани държави „върху основата на принципите на взаимноизгодното и равноправно партньорство“.
Търсенето на традиционната енергия се поддържа не само от моторно-превозните средства и електрификацията на такива огромни страни и икономики като Китай, Индия и някои други страни, но също така и от продължаващото навлизане на производството на нефт и газ продукти в най-различни сфери на човешкия живот, в индустриалните процеси," добави той.
Путин също така посочи, че увеличението на широкомащабното производството на втечнен природен газ (LNG) доведе до факта, че за първи път в историята, пазарът на природен газ се превърна в наистина глобално, бързо развиваща се инфраструктура. "Според прогнозите, след 10 години, обемът на търговията на втечнен природен газ ще надхвърли традиционните доставки на газ по тръбопроводи системи, както и интересът към поръчките за втечнен природен газ ще расте," -каза руският лидер.
Русия е готова да се присъедини към решението за замразяване или намаляване на производството на петрол, което е необходимо, за да се запази стабилността на пазара, каза президентът. "При това положение, се счита, че замразяването или дори намаляването на производството на петрол е вероятно единственото решение, за да задържи стабилността на световната енергетика" каза руският лидер. Според него, това ще ускори възстановяването на равновесието на пазара.
"Русия е готова да се присъедини към съвместните мерки за ограничаване на производството, и призовава за това и другите износители на петрол," каза президентът на Руската федерация в подкрепа на неотдавнашната инициатива на ОПЕК за фиксиране на производствените граници. Путин изрази надежда, че "тази идея, ще бъде въплътена в конкретните споразумения".
Според Путин, Русия ще си сътрудничи в областта на енергетиката с всички страни на основата на равноправно партньорство. "Русия ще продължи да си сътрудничи конструктивно в енергийния сектор с всички заинтересовани страни, основаващи се на принципите на взаимно изгодни и равноправно партньорство", каза той.
Според него, Русия активно ще разшири износа на въглеводороди в източна посока - към Китай, Япония, Индия.
Президентът нарече неприемливи опитите да се възпрепятства развитието на инструментите на политиката на енергийния сектор, по-специално използването на едностранни санкции, които не добавят стабилност в петролните пазари в света.
"Бих искал особено да подчертая, че са неприемливи опитите да се възпрепятства развитието на енергийния сектор, заради политически амбиции на други държави", каза той.
На фона на неговите изявления световните цени на нефта продължаваха да нарастват. Барел еталонен сорт достигна 52,62 долара, което е 1,3 процента от предишната сесия на борсите.
Путин поздрави турския си колега Реджеп Ердоган и целия турски народ за това, че са успели да стабилизират ситуацията в страната им.
Превод: ПИК