ИЗВЪНРЕДНО: Севиля отново ликува в Лига Европа

35207
на 21.08.2020

Севиля затвърди статута си на хегемона в Лига Европа, след като спечели турнира за 6-ти път в историята си! Андалусийците надиграха на финала в Кьолн италианския Интер с 3:2, за да вземат и шестата си появи във финалния мач в надпреварата.

А двубоят определено си го биваше. Ромелу Лукаку даде аванс на “нерадзурите” в 5-ата минута от дузпа, а Люк де Йонг обърна развоя след два гола с глава в 12-ата и 33-ата. Само две по-късно Диего Годин изравни. След почивката драмата бе пълна, като Диего Карлос, който направи дузпа и бе пожален с втори жълт картон, вкара с изящна задна ножица за 3:2. Не и без помощта на Лукаку, който чукна топката в собствената си врата.

В крайна сметка трябваше да има само един победител в Кьолн и това се оказа отборът на Севиля.

Двубоят започна ударно, а първото полувреме предложи цели 4 гола. Още в 5-ата минута Интер хвана на контраатака Севиля, Ромелу Лукаку надбяга Диего Карлос и предизвика бразилеца да го спъне в наказателното поле - дузпа. Лукаку стреля без грешка от бялата точка и даде аванс на тима си - 1:0. Това бе 34-ти гол на Лукаку в дебютния му сезон за Интер, с което изравни постижението на легендарния бразилец Роналдо. Освен това белгиецът вкара в 11-ти пореден мач в турнира с 15-тия си гол в този период, акцентира "Гол".

Диего Карлос пък имаше нещастието да направи дузпа в трети пореден мач от елиминиациите на Лига Европа - срещу Уулвърхемптън, срещу Манчестър Юнайтед и тази вечер срещу Интер.

Севиля успя бързо да се върне в мача и в 12-таа минута Люк де Йонг изравни. Капитанът Хесус Навас центрира прекрасно от дясното крило, а холандецът с летящ плонж изпревари Диего Годин и насочи топката в мрежата - 1:1. Испанците опитаха да удържат инициативата и да контролират топката, но при една атака “нерадзурите” имаха сериозни претенции за дузпа. Обичайният заподозрян Диего Карлос игра с ръка в наказателното си поле, но главният съдия въобще не понечи да използва ВАР, с което си навлече гнева на Антонио Конте. Освен всичко друго бразилският защитник вече имаше жълт картон и ако бе отсъдена дузпа, можеше да бъде изгонен.

В 33-ата минута Де Йонг вкара за втори път. Евер Банега центрира от свободен удар от дясното крило, а на далечната греда Де Йонг надскочи Д’Амброзио и насочи топката в далечния ъгъл - 2:1. Така Де Йонг стана първият футболист в историята на турнирите на УЕФА - Лига Европа и Шампионската лига, който вкарва два гола с глава във финала, допълва "Гол".

Шоуто обаче не спираше и в ответната атака Интер изравни по подобен начин. Брозович центрира от дясното крило от свободен удар, а на далечната греда Диего Годин скочи най-високо и засече топката в мрежата - 2:2. Уругваецът също записа името си в историята, като стана шестият играч, който вкара във финала и на Лига Европа, и на Шампионската лига. Преди него това сториха Алън Симонсен, Дмитри Аленичев, Стивън Джерард, Ернан Креспо и Педро.

Първото полувреме завърши с нова опасност пред вратата на Интер, когато след центриране от свободен удар Лукас Окампос прати топката под гредата с глава, но Ханданович изби.

Второто полувреме също започна на високи обороти, а първата по-сериозна опасност бе за Интер. В 52-ата минута Галярдини остана сам фронтално срещу вратата на двайсетина метра. Диего Карлос обаче се хвърли на шпагат и успя да блокира удара му.

В 65-ата минута Интер пропусна нов, още по-грандиозен шанс. Ромелу Лукаку беше изведен от Барела зад защитата на Севиля при контраатака, изскочи сам срещу Буну, но вратарят на испанците скъси ъгъла и успя да избие.

В 74-ата минута Севиля отново поведе в резултата, а ролите на терена се промениха тотално. Ролите на Диего Карлос и Ромелу Лукаку. След центриране от ъглов удар, последва разбъркване в наказателното поле, а Карлос насочи със задна ножица топката към вратата. Малко пред нея Лукаку успя да отклони топката, но…в собствената си врата - 3:2 за Севиля. Голът бе записан на Диего Карлос, тъй като топката влизаше в очертанията на вратата преди докосването на Лукаку.

Антонио Конте реагира с тройна смяна, като на терена се появиха Виктор Моузес, Кристиан Ериксен и Алексис Санчес. В 80-та минута обаче Севиля бе по-близо до гола, когато Жул Кунде игра с глава след центриране от свободен удар, но насочи топката над вратата.

Самият Кунде спаси тима си в 82-ата минута. Страхотно разбъркване в наказателното поле на Севиля завърши с опасен удар на Алексис Санчес. Защитникът на испанците обаче успя да се разтегне и със сетни усилия да избие от голлинията.

До края опитният отбор на Севиля успя да затвори противника си и с малко хитрост в определени моменти да спечели ценни секунди. Все пак в 91-аминута Кандрева имаше шанс да изравни, но Буну успя да отрази удара му.

Така Севиля спечели за 6-ти път в историята си Лига Европа.

Севиля - Интер 3:2
0:1 Ромелу Лукаку 5’-д
1:1 Люк де Йонг 12’
2:1 Люк де Йонг 33’
2:2 Диего Годин 35’
3:2 Диего Карлос 74'

Севиля: Буну, Навас, Кунде, Карлос (86 - Гудел), Регуилон, Фернандо, Банега, Окампос (70 - Ел Хадади), Сусо (77 - Васкес), Жордан, Де Йонг (85 - Ен Несири)

Интер: Ханданович, Годин (90 - Кандрева), Де Фрай, Бастони, Д'Амброзио (77 - Моузес), Барела, Брозович, Галярдини (77 - Ериксен), Йънг, Лукаку, Мартинес (77 - Санчес)

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)