ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Невролози са открили, че изкуствено стимулиране на приятни спомени у мишка може да доведе до излизане от подобно на депресия състояние, пише BBC News.
По време на експерименти мозъчните клетки, съхраняващи спомените за положителни изживявания са били маркирани и реактивирани след стресово въздействие върху опитните мишки. “Включването” на спомените за само няколко минути е премахнало признаците на депресия. Проучването, публикувано в журнала Nature, не може да се приложи директно върху хора, но изследователите посочват, че то показва силата на припомнянето на моменти на щастие.
Хората в депресия обикновено изпитват трудност да се върнат към позитивни спомени от времето преди заболяването, обяснява един от авторите на изследването Сусуму Тонегава от Центъра за генетика на невронните вериги Riken-MIT в Масачузетс, САЩ. Прилагането на психотерапия и медикаменти помага в някои случаи, но в други няма успех. Проф. Тонегава се надява, че в бъдеще усъвършенстваната технологията ще направи възможно директното стимулиране на позитивна мозъчна активност. Екипът му е известен с проучванията си върху прилагането на техниката оптогенетика за промяна на спомени при мишки. Тя включва използване на генетичен инженеринг за създаване на “превключватели” в определени мозъчни клетки, които се активират чрез насочване на светлинни вълни в мозъка.