ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Израелското правителство отложи гласуването на сделката с „Хамас“ за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците. Очаква се вотът да бъде днес или в събота вечерта.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху отложи вота с агрумента, че „Хамас“ са опитали да внесат промени във вече договорените текстове.
„Уверен съм, пълното прилагане на сделката ще започне, както казахме, в неделя. Не е изненада, че при преговори, които са били толкова трудни и напрегнати, може да се стигне до неуредени въпроси“, каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.
Част от коалиционните партньори на Нетаняху се противопоставят на текстовете. Крайнодесният министър по сигурността настоява войната срещу „Хамас“ да не спира и заплаши да напусне.
„Съществуващото споразумение увеличава апетита и мотивацията на „Хамас“. Това споразумение им позволява да нападат, да се взривяват и да отвличат“, заяви Итамар Бен-Гвир, лидер на партия Еврейска сила.
Сделката беше постигната с посредничеството на Катар, Египет и Съединените щати
94-ма са заложниците, които продължават да са в Ивицата Газа вече повече от 15 месеца. Те бяха отвлечени след нападението на Хамас на 7 октомври, при което терористите убиха 1200 души. При последвалата война в Ивицата Газа бяха убити над 46 000 души.
По-късно израелският премиер заяви, че сделката е постигната и че ще свика кабинета си по сигурността, а след това и правителството, за да одобри споразумението.
Сделката е от три етапа и по план трябва да влезе в сила в неделя. Първата фаза ще продължи 6 седмици, през които ще има пълно прекратяване на огъня.
„Хамас“ трябва да освободи 33-ма от заложниците, сред които жени, деца и възрастни хора. В замяна Израел ще пусне палестинските затворници и ще се изтегли от гъсто населените места в Ивицата.
Във втората фаза, която още не е финализирана, се очаква особождаването на останалите израеески заложници и пълното изтегляне на изралеските сили.
А в последната - трябва да има план за възстановяването на ивицата Газа, където живеят повече от два милиона души, а почти цялата инфраструктура е срината със земята.