ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-древният град в Европа от тази седмица ще бъде подложен на нови изследвания. Регионалният исторически музей в Пазарджик сключи договор с Министерство на културата и вече са преведени пари за археологическите разкопки на праисторическата селищна могила в Юнаците, предаде Марица.бг.
"Отпуснаха ни договорените 10 хиляди лева и разкопките ще започнат на 10 август", обяви директорът на музея Борис Хаджийски. Те ще бъдат под ръководството на доцент Явор Бояджиев, който по традиция всяко лято разкрива нови пластове от древното селище, датирано от самия него на 7000 години.
Българските археолози ще нараснат, като двама нови колеги, които са отскоро в музея, също ще участват в експедицията. Средствата идват точно навреме и почти веднага започва дейността на обекта.
Преди официалния старт имаше двуседмични експериментални разкопки с доброволците от Фондация "Балканско наследство", но те приключиха бързо, защото хората бяха малко, добави Хаджийски. Той уточни, че официалният етап от археологическите разкопки тази година ще бъде до 30 август.
Според доцент Бояджиев през този сезон ще бъдат направени геофизични проучвания на халколитното селище, оставащо извън селищната могила. Експертите искат да бъдат установени съвсем точно неговите граници и площ.
Предстоят да се извършат и сондажи в него. Ще продължи с конкретни насоки и проучването на отбранителната стена. Надеждата на специалистите е да открият по-голямата част от входа към цитаделата.
В рамките на тази година е възможно да се проведе международна конференция, на която ще бъдат представени резултатите от мащабните археологически проучвания на паметника. В нея ще вземат участие специалисти, които ще осветлят различни аспекти и проблеми, свързани с развитието на халколитната цивилизация на Балканския полуостров.
"Това е един изключителен паметник, който заслужава да бъде показан на света. Има шанс той да стане един от най-интересните туристически обекти в България, а може би и в Европа. Става дума все пак за най-ранния град в Европа, който кореспондира със съществуването на една много добре развита цивилизация. При това стената му е много добре запазена. Но за да се случи това, е необходимо той да бъде своевременно консервиран, реставриран и социализиран", смята археологът.