Изчегъртаните от Весела Лечева шефове на Тотото и НСБ - лични мутри на Руди Гела. Триото вилня с жени и шампанско на Халкидики, а после нахлу като глутница бесни кучета в столичен бар
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Логичното се случи. Весела Лечева направи това, което трябваше да стори още в първите й дни като служебен министър на спорта. Олимпийската шампионка по спортна стрелба разкара двата кърлежа, впили се съответно в Национална спортна база и Български спортен тотализатор - Венцислав Петков и Александър Тодоров. Двамината, първият инженер от Лесотехническия университет, а вторият - бивш продавач на прахосмукачки, бяха внедрени на държавна хранилка от дългогодишния им приятели Радостин Василев, бивш спортен министър в правителството на "Промяната".
Александър Тодоров със заповед от 21.01.2022 г., бе уреден от министър Руди Гела с висш пост в управата на Българския спортен тотализатор, откъдето, също по разпореждане на Василев, бяха изчегъртани Любомир Стефанов Петров, Гошо Гинчев и Христо Йовов.
Другият другар на Руди Гела, Венцислав Петков, получи от авера си също толкова апетитно работно място. Само два месеца, след като Василев назначи Тодоров в Спортния тотализатор, адвокатът повери на Петков Национална спортна база. Това се случи на 10.03.2022 г., когато със заповед на министър Василев изпълнителният директор Пламен Манолов и целия състав на Съвета на директорите на дружеството бяха освободени.
С какво ще бъдат запомнени ортаците на Руди Гела като ръководители на две ключови държавни учреждения? Със сигурност с това, че попаднаха в кабинетите, които от утре ще трябва да освободят, не поради заслуги или лични качества, а заради дългогодишната си дружба с Радостин Василев. Както и със скандалите, в които през последните няколко месеца се замесиха, слугувайки на верния си патрон.
Освен, че триото Василев - Петков - Тодоров се намести по високите етажи на властта, в същия състав си спретна през юли пищен купон на гръцкия курорт Халкидики с красиви блондинки, шампанско, узо, гръцка музика и скъпи деликатеси. Тримата гуляха в един най-скъпите барове на Халкидики - "Мамалука". А гръцкият гуляй на компанията дойде на фона на твърденията, че отцепниците от "Има такъв народ", сред което бе и Радостин Василев, са били щедро поощрени от ПП-тата за предателството им.
Триото спретна същински екшън в столичния ресторант "101" в Дианабад. Използвайки любовницата си Ралица Младенова като шпионка, бившият спортен министър и постоянният му антураж: приятелят му Венцислав Петков, изпълнителен директор на "Национална спортна база", приятелят му Александър Тодоров, изпълнителен директор на Българския спортен тотализатор, заместник-министърът Владимир Харизанов и още трима служители, потеглили от Спортната палата към бара, където нахлули като глутница бесни кучета. После Гела разказва на Кирил Петков, че в "101" ходи Бойко Борисов, той обяснява това на Асен Василев, а пък той разпорежда на Румен Спецов данъчните да спукат ресторанта от проверки. Нищо, че Бойко Борисов никога не е стъпвал в спортния комплекс, изграден през последните 5 години с инвестиция от 1 900 000 лева.
За 6 дни в ресторанта се изреждат 22-ма служители на НАП, а на 6 юни от Агенцията разпореждат заведението да се затвори за 14 дни.
В последните часове от пребиваването си в Спортната палата на 2 август Радостин Василев издаде заповед за прекратяване на договора между "Ем Фууд енд Кетъринг" ЕООД и Национална спортна база за наем на плувен комплекс "Диана" и терена, върху който е изграден “101 Bar&Dinner”, като е поставен 5-дневен срок за връщане на обекта на държавата.
В резултат на това обаче се появи реална опасност да бъдат блокирани сметките на Национална спортна база в резултат на 3 иска на стойност 7 054 806 лева. Чрез Частен съдебен изпълнител, фирма "Ем Фууд енд Кетърин" уведоми Национална спортна база към Министерството на младежта и спорта, че: "ще упражни законното си право да заведе" 3 иска: иск за направените в обекта инвестиции - на стойност 4 141 206 лева; насрещен иск - на стойност 1 283 600 лева, представляваща сума, претендирана от трета засегната страна и иск за пропуснати ползи - на стойност 1 630 000 лева.