ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Съгласно Закона за бюджета за 2024 г. фискалният резерв не трябва да бъде по-малко от 4,5 млрд. лева. По последни данни е около 10 млрд. лева. България взе заеми, за да изплати старите”, коментира икономистът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски” Васил Караиванов в студиото на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
„С планираните и за следващата година заеми, които трябва да ревансират вече взетите заеми, фискалният резерв ще се пълни няма да падне до изискуемия минимум, което да застраши икономиката на страната. По-големият проблем са държавният бюджет и дефицита”, обясни икономистът и преподавател в УНСС Николай Щерев.
Според Караиванов не се знае дали тази година ще може да бъде приет държавен бюджет за следващата година. „Много вероятно е това да не се случи. Това означава, че през 2025 г. ще се използва бюджетът, приет през 2024 г.”, каза той.
„Не можем да предвидим бюджет с дефицит повече от 3%. Проблемът е за какво се харчат парите и откъде ще се дойдат приходите. При всички положения приходната част трябва да се увеличи, но трябва да се обмисли точно какво се увеличава”, добави Щерев.
Според него предложението за увеличаване с 3% на социалните разходи, плащани от работниците не е опция, защото те не знаят за какво ще дават парите си. „Разходите трябва да бъдат насочени към насърчаване на инициативността на хората”, заяви още Щерев.
„При последния доклад, свързан с влизането на България за Еврозоната беше препоръчано, че трябва да бъдат направени по-стриктни корекции в разходната част. Това може да го направи само правителство с дълъг мандат, а не служебно такова”, посочи още Караиванов.