Икономист: Ще понесем санкции, ако България продължи да бездейства с ПВУ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„У депутатите има неразбиране, прикрито с безотговорност. Първият процес, който трябваше да се разграничи, е технологичният преход към друг вид източник на енергия. ПВУ се появи благодарение на това, че имаше COVID-19. България играе ролята на геоикономически играч, като допуска грешката да не усвоява тези средства навреме. Има изключителна потребност от модернизация на енергийния си сектор и цялата си икономическа структура. Пропуска възможността да реализира важни реформи и изключителни инвестиции. Ако не използваме тези пари, ще трябва сами да осигуряваме финансиране. Но България не разполага с такива средства”. Това каза в ефира на NOVA NEWS икономистът доц. Косьо Стойчев.
Според икономиста Румен Гълъбинов е важно страната ни да не изпуска големите си стратегически цели – влизане в еврозоната и в Шенген и по суша. „Да не си взимаме парите означава да взимаме нови заеми. Отново ще трябва да излезем на международния пазар и пак да вземем заем в размер от 1-2 млрд. евро. Това е заплаха за издънване на бюджетния дефицит”, обясни той.
„Преди COVID-19 ЕК и всички страни членки на ЕС харчеха около 475 млрд. евро годишно за внос на енергоресурси. Над 85% от тях се взимаха от Русия като суровини. За да направим заместване, се изисква не елементарно усилие, а промяна на начина, по който произвеждаме стойност и енергия, и с тях формираме нова структура и БВП”, посочи доц. Стойчев.
По негови думи, ако страната ни продължи да бездейства, ще изпаднем в ситуация, с която не само няма да се справим, но и ще понесем санкции.
„Когато не вървят нещата по националния план и енергийния преход, няма как да очакваме да вървят оперативните програми. Има много чакащи проекти, които няма как да се осъществят”, каза още Гълъбинов.