ИКОНОМИСТИ ЗА ЕВРОТО: Готови сме да го приемем, но ще трябва да изчакаме

Икономика

ИКОНОМИСТИ ЗА ЕВРОТО: Готови сме да го приемем, но ще трябва да изчакаме

19706
на 11.06.2017
ИКОНОМИСТИ ЗА ЕВРОТО: Готови сме да го приемем, но ще трябва да изчакаме
Автор:   ПИК

Имаме сериозни дисбаланси в отделни региони на страната, не сме напълно реформирани, имаме голям сив сектор и корупция, смятат Лъчезар Богданов и Григор Сарийски

Последвайте ни в Google News Showcase

Еврозоната вероятно  няма да приеме скоро нови членове, но с договора си за членство в ЕС страната  ни има и ангажимент да полага усилия и да се подготвя за членството във  Валутния съюз, коментира икономистът от „Индъстри уоч“ Лъчезар Богданов пред БНР.

препоръчано

Според икономическия анализатор, за да се развива добре икономиката ни в  Еврозоната трябва да има добре действащи институции, които да насърчават  гъвкавото икономическо развитие на България в условията на свободно движение на  капитали, стоки и услуги. За тази цел на страната са жизнено необходими  структурни реформи – напр. на пазара на труда и по отношение на образованието и  квалификацията на работната сила.

Според Богданов в България има висок дял хора, които не са включени в  образователната система или получават ниско качество на образование. В крайна  сметка, според икономическия наблюдател, в България всичко зависи от хората и  от машините и технологиите и е необходимо човешките ресурси да се  преквалифицират бързо, за да отговарят на динамиката в икономическото развитие.  

Оценките на „Индъстри уоч“ показват, че в момента дори вътре в България няма  условия за мобилност и е налице недостиг на работна ръка в развиващите се  региони, докато само на 100 километра от тях има висока безработица, но ресурса  не може да прелива. Освен това страната няма как да гради истинска пазарна  икономика без ефективна съдебна система. Ето защо инвестициите трябва да се  насочват към промяна на начина, по който функционират пазарните субекти и  публичните институции.

България трябва да създаде най-добри условия за привличане на инвестиции,  което означава благоприятни данъци и осигуровки, бързина на процедурите за  обслужване на бизнеса, ефективна съдебна система и администрация, допълни  икономистът от „Индъстри уоч“ и подчерта, че реформите в тези сектори трябва се  направят независимо от стремежа за членството в Еврозоната.

България е готова на практика за присъединяване към Валутния съюз, смята доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН, който коментира темата за перспективите за включване на България в зоната на еврото. Според Сарийски в Европа обаче са налице редица пречки за пълноценното съществуване на  такъв валутен съюз, сред които ниският дял на преразпределяни от Брюксел средства (под  1% от БВП на Европа), редица препятствия пред мобилността на работната ръка,  вкл. езикови бариери, както и „вносът“ на нискоквалифицирана работна ръка извън  рамките на ЕС, който също подрива свободното движение на хора между  страните-членки.

Освен това според Сарийски в Европа има доказани редица провали на валутни  съюзи - например между Чехия и Словакия, както и дебати за въвеждане на  „северно“ и „южно“ евро. В момента Еврозоната не е пригодена да абсорбира шокове и трябва да се  реформира, подчерта икономическия анализатор. Той припомни позицията на  управляващите в Полша, които в близките 10 години не възнамеряват да разглеждат вариант за влизане на страната в Еврозоната, и подчерта, че и за България е  по-добре да изчака.

Освен това, според икономиста от БАН, у нас са налице и редица вътрешни  предизвикателства, сред които и съществени регионални икономически дисбаланси.  Развитието е съсредоточено в райони като София, Пловдив, Варна и Бургас, докато  във всички останали региони има висок риск от бедност. Сарийски цитира  Глобалния доклад за конкурентоспособността на Световния икономически форум за  2016-2017 г., където, сред 138 страни България е класирана едва на 118 място по  борба с организираната престъпност и на 111 място по прозрачност на  правителствената политика. Ето защо е необходимо да бъдат положени усилия за  ограничаване на сивия сектор, изсветляване на икономиката и повишаване  ефективността на публичните разходи, препоръча в заключение  Григор Сарийски.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО)
ново
Днес: 17
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК