BG EN

Икономически експерт за извънредното положение: Нужно е създаването на специален фонд, гарантиращ спокойствие на хората със засегнати работни места

Животът днес

Икономически експерт за извънредното положение: Нужно е създаването на специален фонд, гарантиращ спокойствие на хората със засегнати работни места

11482
на 14.03.2020
Икономически експерт за извънредното положение: Нужно е създаването на специален фонд, гарантиращ спокойствие на хората със засегнати работни места
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Правителството направи много важен ход с пресконференцията на производителите на храни за успокояване на ситуацията.  Изключително правилен ход.  Това заяви икономическият експерт към „Подкрепа” Ваня Григорова.

препоръчано

Тя коментира ситуацията след въвежэдането на извънредното положение заради коронавируса и как това ще се отрази на икономиката ни.

„Другото, което трябва да се направи е налагането на таван на някои цени, за да спрат спекулативните прекупувания – анализира Григорова. - Ако се види Франция, там наложиха таван на геловете за дезинфекция. 50 милилитра.-  2 евро,10 милилитра.- 3 евро. Тези цени са фиксирани и няма как да има спекулации. Управляващите трябваше да наложат таван на цените на маските. Това няма как да посегне на печалбите.

Колкото до мерките, вчера имахме среща със социалния министър Деница Сачева. Събра всички социални партньори. Обсъждахме мерки, работниците които спират работа да получават средства от нарочен фонд. Това би им дало спокойствие, шанс да не се притесняват за времето, когато се налага спиране на работата им. В Китай тежкото блокиране на обществения живот продължава около два месеца. В момента има спад. Смятаме, че ако сега се направи това, разходите и загубите ще бъдат далеч по-малки.

„Реално към момента не сме защитени, когато дойде работодателя и каже че работата спира заради коронавируса – призна Ваня Григорова. - Мярката е точно този специално отделен фонд, от който да се изплащат заплати, може да не са в пълен размер. Настояваме при заплати около 800 лв. до 80 процента да се изплащат. Този фонд трябва да заработи мигновено. Няма никакъв проблем да се напълни. Има фискален разерв от малко над 10 млн. лв. Може да се спрат разходи, които са крайно ненужни, като строежа на два стадиона, които отнемат няколко десетки милиона лева.

Социалният министър си записа исканията ни, но нямаме отговор от там. Това трябва да се направи веднага за да се успокоят и работодатели и работници. 

При  учителите, вчера синдикат „Образование” към „Подкрепа” изпрати насоки към учителите. Те не би трябвало да загубят доходи. Това, което се направи в Бургас и Варна е тези дни да се проведат обучения на учителите, които ще работят дистанционно. Ако на ден учителя има пет астрономически часа, ще си получи пълна заплата. Проблемът е в детски градини и ясли, закъдето няма ясни инстурукции към момента.

Ще бъдем принудени да затегнем коланите и това е ясно, но не мисля че ще е фатално. Акцентът после трябва да падне върху данъчната реформа, спирането на изтичане на средства в офшорни зони, увеличаване на данъците върху богатите депозити. Имао как да се противодейства, стига управляващите да го пожелаят. Имаме бели пари за черни дни. Очакваме и помощ от ЕС. Ние сме част от Съюз. Не бива да разчитаме на Китай, въпреки че и от там е добре дошла всяка помощ”.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 120
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК