BG EN

Илия Лазаров от СДС пред ПИК: Румен Радев не стана балансьор, търси реваншизъм. Улицата не може да диктува условията - Тръмп и Макрон го показаха, Борисов в никакъв случай не бива да подава оставка

Интервю

Илия Лазаров от СДС пред ПИК: Румен Радев не стана балансьор, търси реваншизъм. Улицата не може да диктува условията - Тръмп и Макрон го показаха, Борисов в никакъв случай не бива да подава оставка

92317
на 18.07.2020
Илия Лазаров от СДС пред ПИК: Румен Радев не стана балансьор, търси реваншизъм. Улицата не може да диктува условията - Тръмп и Макрон го показаха, Борисов в никакъв случай не бива да подава оставка
Автор:   Ива Николова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На 8-я ден от протестите, на които група провокатори ескалират напрежението да вандалство и посягат на полицаи, премиерът Борисов обяви, че съдбата на правителството ще се решава, след като бъде отхвърлен вотът на недоверие, искан от БСП. Президентът Румен Радев продължи да налива масло в огъня на метежа с цел да състави служебен кабинет. А гражданите започнаха да се възмущават, че се дава дума само на хората от площада, но не и на тези, които не са там.

препоръчано

Затова се обърнахме към главния секретар на СДС Илия Лазаров, който беше шеф на кабинета на президента Петър Стоянов, а партията му е в партньорски отношения с ГЕРБ на последните два избора - за Европейски парламент и за местна власт. 

Ето какво заяви той пред ПИК:

- Г-н Лазаров, каква е вашата оценка за събитията, които виждате по улиците на София?

- Аз съм от 30 години в българската политика, видял съм всички големи митинги от началото на демокрацията и чудовищни протести могат да се нарекат тези, които бяха на Орлов мост и през 1997 г. После имаше чудовищни протести по време на правителството на проф. Беров, които той неглижираше.

Не смятам, че в момента има обществен заряд за такова нещо. Проф. Минеков е добър скулптор, но нямам представа колко разбира от тези неща.

Иначе, ако мога да се изразя образно за сегашната ситуация, това прилича на един граждански самолет, който лети и влиза в ураганни турболенции. Двамата пилоти са се сбили, пътниците в салона са се разделили на две агитки, които скачат и кряскат в подкрепа на единия и на другия. Познайте какъв ще бъде резултатът?

- Самолетът ще падне.

- Ние влизаме точно в период на тежка икономическа криза след епидемията на COVID-19, която е рефлектирала върху икономиката на целия свят, не само на България. Сериозни анализатори казват, че септември-октомври ще бъде най-тежката част от кризата, която ще се усети. С просто око е видно, че нашият туризъм, който е ориентиран към масовия туризъм от Западна Европа, де факто не работи, няма такива туристи към днешна дата и няма как това да не се отрази.

Същевременно виждаме цялата тази ситуация – Христо Иванов и компания единственото, което правят в момента, е да помагат на БСП, която е в период на полуразпад, та да може да не се разпадне съвсем и да дойде на власт. И след една-две години да се види, че е било напълно погрешно като действие.

- А какво прави пилотът – президентът, който държи речи, иска оставките на правителството и главния прокурор и насъсква протестиращите?

- Нашата конституция, за съжаление, е грешно конструирана и ние от СДС абсолютно категорично настояваме за свикване на Велико народно събрание. Вече го говорим от 1,5 година. Ако си спомняте, 39-те не подписаха конституцията.

В нашата конституция са заложени серия от капани. Имаме един президент, независимо кой е той, избран директно от народа с почти никакви правомощия. Навремето президентът Петър Стоянов имаше много голям авторитет и наложи много решения не на базата на правомощията, а на базата на авторитета си. Тогава също имаше такива турболенции, президентът също беше сред хората, но той не ги караше да правят някакви неща, а казваше: да, вие имате право да протестирате, но протестирайте мирно, тихо, кротко и се опитваше да успокои страстите. И тогава имаше ултраси.

Когато на 10 януари привечер, когато бях с президента Стоянов и стана събарянето на огражденията пред парламента, се появиха подобни елементи. И даже ген. Владимиров ми разказваше впоследствие, че на един от мерцедесите, които използват, му откраднали двигателя. Нали си представяте за какво става дума. На всички митинги и протести има и такива и се знае кой ги ползва.

- След разкритията на прокуратурата, за тези се разбра, че са организирани и платени от избягалия хазартен бос с 19 обвинения Васил Божков. Това обстоятелство не е ли притеснително за протестиращите?

- Това е едно от нещата. Но по принцип всичко това е пагубно за нашата държава като цяло. Функцията на президента по принцип по нашата конституция е да бъде застраховка по време на криза. Именно там е заложен един текст, в който се казва не, че той е обединител на нацията, а че олицетворява единството на нацията.

Президентът трябва да изиграе ролята на застраховка. Когато има политическа и обществена криза, каквато беше през януари 1997 г. президентът Стоянов изигра ролята, която успокои обстановката. Неговото служебно правителство не беше реваншистки настроено към предишното правителство на БСП. Напротив, овладя икономическата криза, нашият сегашен председател Румен Христов беше министър на земеделието и той трябваше да решава зърнената криза. На него му трябваха 140 милиона долара, за да я реши, защото БСП беше изнесла житния резерв на България по времето на Жан Виденов.

Но това е ролята на президента – да успокои, да реши кризата. А в случая ние наблюдаваме други действия.

- Какво цели Румен Радев, той като че ли насъсква хората за ескалация на напрежението?

- Тук се натрупаха серия от действия. Може да се каже, че има такива пристрастия. За съжаление, сегашният президент няма да може да изпълни тази своя функция на балансьор.

Същевременно виждаме и някои грешни решения от страна на мерките, които се вземат от управляващите с оставките и след това. Да, могат да се решават проблеми, но не под натиска на улицата. Те трябва да са разумни. Истината е, че има протести и във Франция, и в САЩ.

Както казаха и от американското посолство, и от ЕС, протестите са израз на демокрация, стига те да са мирни, без ултраси и бе ескалация. Има ги и на Запад тези неща, случват се. Виждаме какво стана и в Сиатъл. Това са белезите на една демокрация. Но това не означава, че трябва да се съобразяваме с всеки, който излезе и чупи витрините.

Нито президентът Макрон или правителството на Франция са подали оставка под натиска на улицата, нито в САЩ администрацията на президента Тръмп е подала оставка. Защото това означава улицата да диктува управлението. Тя винаги ще е недоволна и за всяко нещо ще има протести. Трябва да се прояви разум.

-- В случая виждаме, че исканията на улицата са страшно разнородни. Как могат да бъдат удовлетворени те?

- Има най-различни хора – млади, по-възрастни, тези ултраси, за които говорим. Обикновено СДС, когато навремето правеше митинги, имахме много стройна организация. Заявявахме митинга преди това, имаше сцена, имаше музика, имаше послания, които се казваха в онези години, имахме си комендант на съответния митинг, който отговаряше за реда и дисциплината, имахме си собствена охрана, която освен полицията, пазеше и влизаше в контакт именно с полицейската охрана именно за да няма такива неща.

Сега виждаме, че това са една част спонтанни протести, от друга страна има дирижирани протести и има трима, които се представят за организационна тройка, ако мога така да ги нарека, които са по-скоро говорители. И в интерес на истината адвокатът Хаджигенов възприе нашата идея за дебата за Велико народно събрание. Това е решението, защото нашата конституция предполага такива конфликти. И ако сега започне да се работи, всяка една от страните може да предложи своя проект за конституция. Може да се свика Велико народно събрание, то ще се състои от 400 души, половината от които ще бъдат избрани мажоритарно. Тъкмо ще видим как работи мажоритарната система. Могат да се коригират недъзите в сегашната конституция и дано този дисбаланс и възможност за конфликт бъде отстранен. Нека си помислим колко президенти не са имали конфликт с изпълнителната власт.

- А защо изведнъж и така внезапно беше реанимиран като злокобен образът на Доган и на Делян Пеевски?

- Това често се използва преди избори, за да се стимулират електоратите по някакъв начин. Аз смятам, че ролята на Ахмед Доган в българската политика не е еднозначна, но в много от случаите е позитивна. По отношение на НАТО, на ЕС. Винаги съм казвал, че ДПС беше един от най-коректните партньори през 1996-1997 г., за да се преодолее кризата, за да бъде избран Петър Стоянов за президент.

Впоследствие, когато Иван Костов беше премиер, нямаше нужда от гласовете на ДПС в парламента, защото тогава народът му даде огромно мнозинство – 135 депутата, и той прецени да не включи ДПС в управлението. Аз смятам, че това беше грешка, защото колкото по-широка база има едно управление, толкова по-добре.

- Какъв е полезният ход на Бойко Борисов оттук нататък?

- Смятам, че първо трябва да не мине този вот на недоверие, спокойно да се обмисли. Хората нека да си протестират. В никакъв случай не трябва да се подава оставка. Каква е разликата дали сега ще се подаде оставка или ще отидем на редовни избори през март?

- Има разлика – избори сега означава Румен Радев да направи служебно правителство.

- Да, но този реваншизъм, който се опитва да прокара, не е продуктивно. Винаги, когато една част от обществото надделява над другата част над обществото, след време следва обратната реакция. Ние в България в началото силно обичаме и после силно мразим. Спомнете си как силно обичаха Иван Костов, а сетне силно го мразеха, силно обичаха Симеон Сакскобургготски, след това силно го мразеха и т.н. Всичко това ни пречи да се развиваме напред.

- СДС си партнираше с ГЕРБ на последните два избора. При следващи каква ще е вашата позиция?

- При нас вратата е отворена. Топката е в ГЕРБ. Те трябва да заявят. Ние имаме принципно споразумение от местните избори, че ще си партнираме и за в бъдеще, стига от ГЕРБ да имат такова желание. Ние сме търсени и от други партньори, но приоритета е на тези, които, както се казва, са с правото на първа оферта. И това са ГЕРБ. Но това трябва да стане на базата на политическо споразумение, на базата на Европейската народна партия.

Това е дясното в България. Колегите от ДСБ избраха да бъдат център-ляво заедно със Зелените и „Да, България“. Нищо лошо няма в това. Те си промениха възгледите в последно време и еволюираха в тази посока. От тях ние бихме могли и то само при определени условия да си партнираме с ДСБ, защото са членове на ЕНП. За съжаление „Зелените“ са твърде далеч от нас, а пък „Да, България“ е твърде близка до БСП.

- Какъв срок на тази криза предвиждате?

- Не мога да кажа какви са нагласите и настроенията на хората, но те са най-различни. Една част са млади хора, на които просто им е интересно и забавно. Дори състуденти на моите деца казват, че отиват да се поразходят малко и след това отиват на други забавления. Има такива които протестират по идейни съображения. Има трети, които протестират, защото мразят някого. Има и четвърта група, които са платени. Но те са най-разнородни. Не зная колко би издържало всичко това, но смятам, че под натиска на улицата не трябва да се вземат политически решения.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 22
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК