ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Йотова коментира, че от тук нататък има два основни въпроса. „На първо място е важно, как ще реагира Европа. Първоначалните реакции за това, че осъждат преврата са естествени, но недостатъчни”, обясни тя. Според нея от друга страна е важно какво ще предприеме самият президент на Турция - ако тръгне бързо да променя Конституцията в посока на едноличната президентска власт, много от въпросите и съмненията около преврата ще получат своя отговор.
По думите й проблемът е, че Европа е заложила решаването на проблема с миграцията и бежанците върху една единствена държава – Турция. Според нея имаме залог – споразумението с Гърция за връщане на имигрантите, които Турция трябва да приеме обратно на своя територия и подписването на споразумението между ЕС и Турция за реадмисия, което е подписано, но не е влязло в сила, защото се е изчаквало решението на турското правителство. По отношение на визите за турски граждани Йотова заяви, че според нея в съвета на министрите България трябва да бъде против отпадането им на този етап.
Йотова подчерта, че на дневен ред в ЕП е списъкът с така наречените сигурни държави, в който влизат Турция, Албания и държавите от бивша Югославия. „За съжаление този документ не беше приет, събитията в Турция го изпревариха. След случилото се много гласове в Европа ще бъдат против Турция да влезе в този списък”, поясни тя.
Йотова коментира, че реакцията на Европа вече е закъсняла и макар ЕП да е почти в период на лятна ваканция, нищо не пречи да бъде събран и да бъде взета позиция, както и на председателя на съвета Туск и на председателя на ЕК Юнкер. По думите и Европа проспива един много важен момент, както през 2011г. е проспала събитията в Северна Африка. „Няма категорична позиция. По-скоро се чака какво ще кажат Меркел и Оланд”, заяви евродепутатът.