Има нещо гнило в предрешения избор на Димитър Радев за шеф на БНБ. Вярно ли е, че Кристалина и МВФ изнудват кабинета за номинацията му? Къде са в пасианса Костов, Прокопиев и Огнян Донев?

Пореден парашутист от чужбина в стил "Симеон Дянков" се стяга за държавния трезор. Кой всъщност стои зад претендента?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има нещо гнило в предрешения избор на Димитър Радев за управител на БНБ. Ето факти и обстоятелства, които смущават финансовите среди, но не и българската опозиция – тя май отново е готова удобно да предостави възловия пост на герберския кандидат.
Още преди няколко месеца до ПИК достигна информация, че еврокомисарката Кристалина Георгиева и свързаният с нея кръг „Капитал” стягат за наследник на проваления Иван Искров българин с кариера в Международния валутен фонд. Първи посочихме и името – Димитър Радев, бивш зам.-финансов министър от времето на Иван Костов. Радев бе анонсиран от съсловието като компетентен по принцип, но без никакъв практически опит в родната банкова система.
В банка е стъпвал само като клиент, онагледи казуса експерт.
След публикацията на ПИК реагираха няколко политически сили, сред които и коалиция „Десните”.
Не искаме „велик експерт от чужбина тип Симеон Дянков”. Изборът не бива да е предрешен, нужен е конкурс, а кандидатите трябва да специалисти с опит в български банки, посочиха от „Десните”.
Дни по-късно Иван Костов бе засечен случайно от репортери на входа на Министерския съвет. Очевидно нервен, той обясни визитата си по странен начин:
„Оставете ме намира, аз съм обикновен пенсионер, ходих до деловодството, за да си оправям пенсията”.
Малцина се хванаха на евтиното оправдание. Източници на ПИК намекнаха, че Командира не е ходил до никакво деловодство, а е навестил един особено просторен кабинет в сградата на „Дондуков”, за да лобира за Димитър Радев.
Сюжетът се увенча с логична развръзка преди три седмици, когато шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова се появи в парламента с…Димитър Радев под ръка.
„Това е кандидатът на ГЕРБ за гуверньор. Ще го водя на обиколки из останалите парламентарни групи”, поясни г-жа Стоянова.
Откъде накъде обаче г-жа Стоянова реши, че именно Радев е кандидатът на ГЕРБ? Имало ли е гласуване сред депутатите от управляващата партия в негова полза? Кой точно го е номинирал?
Пред агенцията ни народни избраници от партията на Борисов признаха, че са научили за кандидатурата на Радев от медиите. И са го видели за първи път в парламента. Нито са го издигали, нито са го обсъждали, нито са го номинирали, нито дори им е бил предложен вариант да помислят за алтернативен претендент.
От опозицията реагираха странно. БСП обяви, че Радев е добър вариант. ДПС също го похвали, но със застраховката, че ще помислят. Най-адекватни сякаш бяха от Патриотичния фронт. Хората на Валери Симеонов внесоха искане в бюджетна комисия за провеждане на конкурс за управител на БНБ – нещо напълно логично и близко до ума в контекста на повишения обществен интерес към държавния ни трезор и кризисната афера „КТБ”.
Вчера съспенсът ескалира съвсем.
Острието на акцията „Димитър Радев непременно гуверньор” – Менда Стоянова, съобщи, че Иван Искров ще подаде оставка на 19 юни. Ако не го направел, тя лично щяла да го…набие.
От БНБ реагираха светкавично и обвиниха г-жа Стоянова в манипулация. Никой не можел да говори от името на действащия управител.
Не може, разбира се. Лексиката на Стоянова намирисва на сопаджийство и е далеч от добрия парламентарен тон. Най-малкото издава нервност. Защо г-жа Стоянова си изпуска нервите по този начин и бърза с избора на Радев? За да не се появят други, „неправилни” кандидати?
Знае ли шефката на бюджетната комисия, че ако управителят на БНБ подаде оставка преди 10 юли и респективно новият шеф е избран преди тази дата, то той само ще довърши мандата на Искров? Познава ли законите г-жа Стоянова?
Междувременно в „Труд” се появи социологическо изследване на „ВМ Сървисис” по темата „избор на нов гуверньор на БНБ”. За управител трябва да бъде посочен доказан професионалист от България, показват данните. 68 процента от анкетираните 1025 граждани от цялата страна смятат, че наследникът на Искров трябва да е работил в България, а не в чужбина.
Фаворитът на управляващите няма подобен профил. И очевидно е парашутист, който ще съблюдава интересите на абстрактния "Запад". Тогава?
Заради важността на предстоящия вот и заради все още нерешената процедура по него ПИК поставя на публично внимание въпроси, които битуват из финансово-политическите среди, но все още не са медийно „обговорени”
Последният въпрос за жалост е риторичен...