Има съгласие по пенсионната реформа! Бойко похвали Калфин и му писа "Отличен"
Мерките за промени са над 30, вицепремиерът обеща 40% ръст, възрастта за пенсия ще се увеличавас 2 месеца годишно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Надявам се до ваканцията вече да е приета пенсионната реформа в парламента".Това каза премиерът Бойко Борисов по време на пресконференция в Министерския съвет относно модела на пенсионната система. Премиерът припомни, че ГЕРБ е поела ангажимент до края на март месец да стане ясен моделът на пенсионната система.
"Калфин е свършил огромна работа. Като премиер му давам отлична оценка", каза премиерът.
Плавно повишаване на пенсионната възраст и стаж, повишение на осигуровките и вноските за безработица, повишение на МОД са част от мерките в пенсионната реформа. Това съобщи от своя страна вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти в Министерския съвет.
Той представи предложението на ведомството за усъвършенстване на пенсионния модел и развитие на пенсионната система.
Възраст и стаж за пенсиониране
Плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо промените в продължителността на живота предлагат от социалното министерство.
Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. - с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по един месец всяка календарна година до 2029 година.
Нарастване на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените са сред предложенията, предлагат от министерството.
Пенсионни осигуровки
По отношение на приходната част екипът на МТСП предлага допълнително решаването на два основни проблема, каза Калфин. Първият е свързан с осигурителните вноски, където следва да се търси съгласие за плавно повишаване на вноските за пенсия и за безработица. Логиката е да се намали огромната субсидираност на НОИ от републиканския бюджет.
Това, което се предлага, е увеличение в един период от 12 години напред с общо 4.5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд "Пенсии" и на следващата година - с 0,2 процентни пункта вноската за фонд "Безработица". Вторият проблем е свързан с осигуряването на земеделските стопани и тютюнопроизводителите. Техните вноски ще се повишат и през следващите 2 г. с по 60 лв. до достигане на 420 лв.
Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица. Предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв., съобщи Калфин. В момента работещите в масовата трета категория труд се пенсионират при възраст 60 г. 8 м. и 35 години стаж за жените и 63 г. 8 м. и 38 години осигурителен стаж за мъжете.
Ръст на пенсиите
По отношение на адекватността на пенсиите има няколко промени, които са консенсусни, каза Калфин. Индивидуалният коефициент ще се определя средноаритметично на месечните доходи, подчерта министърът. По думите му ще се предложи до 2019 г. формулярите УП2, които хората взимат от фирмите да бъдат по избор, а не задължителни.
От думите му стана ясно още, че ще се предложи таванът на пенсиите да се увеличава съвместно с максималния осигурителен доход, така че да се даде възможност хората с по-високи доходи да получават възнагражденията си.
„Ще предложа от следващата година всяка година коефициентът, с които се измерва годишната тежест, да започне плавно да се увеличава не по-малко от швейцарското правило. Увеличаването на коефициента означава перспектива за растежа на пенсиите“, каза още Калфин.
В момента коефициентът е 1.1 и до няколко години той трябва да достигне 1.5, което означава повишение на пенсиите с 40%, изчисли Калфин.
Във връзка със сектор „Сигурност“ той допълни, че са необходими още няколко дни за уточняване на подробностите. „Мерките са над 30“, добави Калфин.
"По отношение на тези, които се пенсионират по чл. 68 ал. 3 без достатъчен стаж, за които сега минимумът стаж е 15 години, предлагам той да расте с по 3 месеца за календарна година до достигане на 18 години стаж през 2027 г. Относно възрастта за пенсиониране - тя трябва да е 67 години за мъже и жени", каза министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин на пресконференцията.
"Ще предложа даване на възможност за предсрочно пенсиониране до 12 месеца, когато стажът не достига", заяви Калфин. Той обясни, че за 1 и 2 категория ще бъде внесено предложение за плавно повишаване първоначално с по 2, а след това по 3 месеца за мъже до 2037 г., а за жени до 2043 г. Толкова плавно повишение ни изпраща с 27 години напред. Тук можем да търсим и допълнителни разговори със синдикатите", посочи Калфин и добави: "По отношение на адекватността на пенсиите има няколко промени, които са консенсусни – индивидуалният коефициент да се определя средноаритметично на месечните доходи“, подчерта министърът. По думите му ще се предложи до 2019 г. формулярите УП2, които хората взимат от фирмите да бъдат по избор, а не задължителни.
От думите му стана ясно още, че ще се предложи таванът на пенсиите да се увеличава съвместно с максималния осигурителен доход, така че да се даде възможност хората с по-високи доходи да получават възнагражденията си. "Ще предложа от следващата година всяка година коефициентът, с които се измерва годишната тежест да започне плавно да се увеличава не по-малко от швейцарското правило. Увеличаването на коефициента означава перспектива за растежа на пенсиите“, каза още Калфин. Във връзка със сектор "Сигурност" той допълни, че са необходими още няколко дни за уточняване на подробностите. "Мерките са над 30", добави Калфин.
"Срещнах подкрепа в парламента в края на миналата година, но получих коментари от колеги от другите партии, които подкрепят правителството, че не сме уцелили максимата с промените, които влязоха в сила от 1 януари 2015 г. Има добри новини от това. Най-малкото вече пенсионните фондове настояват да им се свалят таксите, които събират за управление на вноските", поясни министърът на финансите Владислав Горанов.
Той обясни, че се през януари на стрницата на Министерството на финансите се е опитал да отговори чрез проект на законодателни мерки на всички критики, които са получени за решението от края на миналата година. "В хода на дебатите до днес не намерих нови коментари, които да са на принципна основа против това. Да, това е моя идея, моя тема. Тя не е страшна, не е лоша. Целта е да има повече избор, а не национализация. В края на краищата хората ще решават и никой няма да ги кара насила", каза още Горанов.
"Хората искат да се осигуряват в универсалните пенсионни фондове, но има 1-2% които не искат. Ще предложим това, което предлагаме на страницата МФ да бъде поставено на масата на консултации със социалните партньори във формат Национален съвет за тристранно сътрудничество, да се извърви още пътят, преди да стане част от законодателно решение", посочи той.
"С министър Калфин сме си поставили за цел до май-юни да имаме затворена темата промени в параметрите на системата за пенсионно осигуряване", допълни Владислав Горанов