ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Македонският премиер Зоран Заев бе сред първите тази сутрин, който гласува в родния си град Струмица, на референдума, който трябва да открие пътя за евроатлантическата интеграция на страната. С него в секцията бе и синът му Душко, като баща и син заедно пуснаха бюлетината в урната. Зоран и съпругата му Зорица Заева имат две деца - Душко и Александра.
Допитването в Македония има консултативен характер. Договорът от Преспа не предвижда задължително провеждане на референдум.
След като пусна бюлетината Заев отново изрази оптимизъм. Той ръководеше кампанията за европейска Македония и за започването на преговори за членство в ЕС и НАТО.
Имащите право на глас са 1 806 336 души. 1 725 913 от тях живеят в страната, а 76 060 в чужбина. Те ще пускат бюлетините си в 3 478 избирателни секции в 80 общини. Държавната избирателна комисия е длъжна 24 часа след официалното приключване на вота да обяви официалните резултати. Те трябва да бъдат публикувани в Държавен вестник най-късно 15 дни от деня на гласуването. За нарушителите при вота - гласуване за повече от един избирател или гласуване за друго лице, глобата между 750 и 2250 евро.
Рекорден брой местни и чуждестранни наблюдател присъстват в избирателните секции днес. Официалната цифра на акредитираните местни наблюдатели е 11 907, на чуждестранните наблюдатели е 493, а международните организации изпращат 194 преводачи.
Освен от вътрешни, референдумът ще бъде следен и от чуждестранни журналисти. Референдумът в неделя ще наблюдават 197 члена на мисията на ОССЕ / СДИЧП, а с тях ще присъстват и 129 преводачи. Официално акредитираните чуждестранни журналисти са около 200.
До 9:00 часа местно време (10:00 часа българско време), според данните на 71 на сто от избирателните секции, процентът на гласували е 2.45 процента, заяви по време на първата пресконференция за деня Люпка Гугучевска, говорител на Държавната избирателна комисия.
В ДИК досега са подадени три жалби за нарушение на личното избирателно право и трите са били определени за неоснователни.