BG EN

ИМП: Ако изборите са днес, ГЕРБ взима 21,8%, БСП – 21,0%. Шанс за евромандат имат още четири партии! ББЦ е трета по сила!

Прогнози

ИМП: Ако изборите са днес, ГЕРБ взима 21,8%, БСП – 21,0%. Шанс за евромандат имат още четири партии! ББЦ е трета по сила!

16318
на 16.04.2014
ИМП: Ако изборите са днес, ГЕРБ взима 21,8%, БСП – 21,0%. Шанс за евромандат имат още четири партии! ББЦ е трета по сила!
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Позиционната война" между двете водещи политически сили – БСП и ГЕРБ, все още не е преминала в отчетлива тенденция на спад или растеж в подкрепата за тях. Ако европейските избори се провеждат сега делът на респондентите, които дават своята подкрепа за ГЕРБ е 21,8%, а за БСП – 21,0%.

препоръчано

Това показват резултатите от проучване, проведено в периода 1 -12 април 2014 г., на Института за модерна политика, цитирано от БГНЕС. В изследването изрично се подчертава, че тези резултати отразяват декларираните към момента на проучването нагласи на респондентите, а не са прогноза за резултата от изборите.!

 

 

За останалите политически сили проучването регистрира следните дялове: 7,3% за "България без цензура"-ВМРО-ЗНС (за сравнение: по данни на ИМП - 5,0% през декември м.г., 5,6% през януари т.г., 8% през февруари т.г.). Към настоящия момент тази декларирана електорална подкрепа отрежда сигурно присъствие на формацията в бъдещия състав на Европейския парламент. 5,1% за ДПС – следва да се има предвид доказаният капацитет на ДПС да мобилизира своите избиратели, което предполага, че реалният изборен резултат на ДПС ще надхвърли декларираната от респондентите към настоящия момент подкрепа. 4,1% за "Атака" – известният ръст в подкрепата за формацията, който регистрира проучването, най-вероятно се дължи на нейната повишена политическа активност в контекста на събитията в Украйна и лансираните законодателни идеи, свързани с доходите и борбата срещу монополите.

Предстои да се види в следващи проучвания до изборите дали става дума за моментна флуктуация или за ръст, който се дължи на мобилизацията на традиционните избиратели на тази партия и би дал шансове за спечелване на евромандат. 3,1% за АБВ – въпреки липсата на осезаем ръст в подкрепата за тази формация, на този етап АБВ запазва шансове да спечели мандат в Европейския парламент. 2,7% за Реформаторския блок – продължаващият спад в декларираната електорална подкрепа за дясната партийна коалиция вече я поставя в зоната на застрашените от оставане под изборната бариера, която в тези избори ще бъде 5,88%.

Общо трябва да се подчертае, че шансовете на формации като "Атака", АБВ и Реформаторския блок в случай, че запазят сегашните нива на електорална подкрепа, ще зависят пряко от избирателната активност и биха се оказали в по-благоприятна позиция при по-ниска активност. Както е известно деклариращите, че в изборния ден ще упражнят правото си на вот обикновено надвишават реалната избирателна активност.

Очакванията на Социологическия екип на ИМП са, че между 2,4 млн. и 2,7 млн. избиратели ще гласуват на 25 май.

Според данните от проучването не се наблюдава развитие в електоралната подкрепа за НФСБ, който получава подкрепата на 1,2% от респондентите. В проучването се регистрира и електорално присъствие в размер на около и под 0,5 % на формации като "Синьо единство", "Глас народен", КОД-Антония Първанова, Илиана Раева, Партия "Зелените".

Ако регистрираните в последните няколко проучвания тенденции се запазят до изборния ден, бихме могли да очакваме представителство в Европейския парламент да получат между 3 и 6 формации.

На въпрос дали България трябва да поиска по-сурови международни санкции за Русия във връзка със събитията в Крим, 7,6% е делът на респондентите, които категорично подкрепят по-сурови санкции. С "по-скоро да" на този въпрос отговарят 8,8% от респондентите. Доминиращата нагласа е срещу български постъпки за налагане на по-сурови санкции срещу Русия – 37,8% е делът на респондентите, които са категорично против това, а с "по-скоро не" отговарят 21,3%. Близо една четвърт от респондентите не могат да преценят каква трябва да е българската позиция по този горещ въпрос от международната политика – 24,7%.

По отношение на позициите на парламентарните партии за събитията в Крим и ролята на Русия - 17,5% от респондентите заявяват, че позицията на БСП по отношение на Русия и Крим е най-близка до тяхното мнение. Други 16,5% споделят позицията на ГЕРБ по тази тема, а 7,6% е делът на респондентите, които намират позицията на "Атака" за отговаряща на тяхното мнение.

Една пета е делът на респондентите, които смятат, че твърдата позиция на президента Плевнелиев, който настоява за сурови санкции срещу Русия е адекватна на националните интереси – 19,4%. По-умерената позиция, изразена от правителството на Пламен Орешарски обаче печели по-голяма подкрепа – 24,7%. Делът на анкетираните, които не смятат нито едната, нито другата институционални позиции за напълно адекватна на националните интереси на България, е 25,3%. Най-голям е делът на тези, които заявяват, че не могат да преценят позициите на президента и на правителството по тези въпроси – 30,6%.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 88
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК