Имунолог ни попари: Не се надявайте със затоплянето на времето да спре разпространението на коронавируса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Колкото повече мутации на вируса, толкова по-малка е вероятността да бъде намерена ваксина. Това заяви пред БНТ доц. Андрей Чорбанов, ръководител на Лабораторията по експериментална имунология към БАН.
"Мисля, че по темата за ваксините единствено Светият синод не се е изказал. Правенето на ваксини е сериозна работа. Самото конструиране на ваксината отнема време от месеци до години. Самото тестване може да продължи до година и половина - две. Ние до година и при най-устремно действие не може да имаме ваксина. Ваксината е превенция. А в момента имаме ударна вълна на заразени хора".
Доц. Чорбанов отбеляза, че най-хубавото на науката е, че учените си помагат, за разлика от другите сфери. "Ние си показваме кой докъде е стигнал. Този, който стъпи най-отгоре на всички, получава Нобелова награда. Но ние имаме съвместен труд. Тук няма място за ревност", заяви той.
Според учения това, което се знае за коронавируса, е структурата му. "Всичко, което касае организацията на вируса, се знае. Знае се как влиза в клетките. Но след като сме го намерили вируса и сме осъзнали кой е, идва следващият етап - откъде влиза. Вирусът винаги живее в нас и ние трябва да правим сметка, че третирайки организма си, за да убием вируса, можем да донесем негативни последици за организма си. Знаем, че през един рецептор влиза този вирус, но трябва да се докаже принципно начина на влизане и да се търсят съответно възможности той да бъде спрян".
Запитан дали е вярно, че вирусът не живее на топло, той отговори: "Не" и припомни, че е имало вирусни прояви и в топлите месеци на годината. "Но, когато е топло, човек киха и кашля по-малко. А това е един от пътищата на зараза. Затова е много по-малко вероятно да се разпространява вирусът. Но иначе вирусът не загива при високи температури".
Ученият заяви, че сегашните мерки няма да спрат разпространението на коронавируса. Доц. Чорбанов призова да бъдат увеличени бюджетите за фундаменталната наука. "Парите се насочват към икономиката, а изведнъж - идва един вирус и разбива всичко".
Според доц. Андрей Чорбанов жертвите на коронавируса няма да бъдат повече от тези, поразени от грип.