Имунологът доц. Андрей Чорбанов с експресен коментар за разхлабените мерки, какво трябва да правят хората и кога ще има ваксина срещу коронавируса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Не трябваше да има изолация. Младите хора трябваше да контактуват. Те и децата почти не боледуват. При COVID-19 те не са разпространители, за разлика от обикновения грип. В държави, които не спряха детските градини и училищата, като Швеция, не се случи голямо разпространение на заболяването", каза пред Нова телевизия имунологът от БАН доц. Андрей Чорбанов.
Излизането навън трябвало да стане по-рано. Ходенето на планина и в парковете можело да доведе до бързото набавянате на необходимите за организма вещества. По време на испанския грип хората са забелязали, че излизането на слънце е довело по подобряване на състоянието.
"Организмът при най-добрият вариант успява да синтезира около 10-15% от това, което е е необпходимо. Останалото идва с храната. В дни, в които религиозните хора постят, храненето е непълноценно. Витамиин Д трябва да се взима" категорично заяви доц. Чорбанов.
Хората да спортуват, а не да се сложат на диети, съветва имунологът.
"Ваксината е сложен процес. В момента сме в първата фаза, която е една от бавните фази. Много различни групи по света казаха, че стартират ваксините. Науката в последните месеци работи изключително интензивно. Всички вируси са много различни. Имунната система реагира по различен начин. Ходът на ваксината е година и половина - две. Аз правя ваксини от 1992 г. Тестовете на ваксината отнемат дълго време. Досега няма ваксина, успешно направена за няколко месеца", каза доц. Чорбанов.
Няма доказани случаи, че не се придобива имунинет срещу коронавирус и на заразени два пъти, според доц. Чорбанов.