ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Индия е регистрирала 346 786 случая на коронавирус за последното денонощие, съобщи Министерството на здравеопазването на гъсто населената азиатска държава, поставяйки нов световен антирекорд за трети пореден ден, а кислородът в претоварените болници не достига не само за пациентите с коронавирус, а за всички нуждаещи се от него пациенти. Това съобщи „Ройтерс”, цитирана от „Фокус”.
Индия е в плен на бушуващата втора вълна на пандемията, като в столицата Ню Делхи на всеки четири минути умира по един болен от Covid-19, където положението е най-тежко, а болниците са в пълен колапс. Правителството използва военни самолети и влакове, за да достави кислород от далечните краища на страната към столицата.
"Моля, помогнете ни да получим кислород, тук положението е трагично", апелира главният министър на Ню Делхи Арвинд Кейривал към премиера Нарендра Моди на конференция.
Кризата се усеща и в други части на страната, като и други болници предупреждават, че не разполагат с кислород. Местните медии съобщават за умиращи хора в градовете Джайпур и Амритсар поради липса на кислород.
В четвъртък Индия надмина рекорда на САЩ за 297 430 инфекции за денонощие, като се превърна в глобален епицентър на пандемия, която отслабва в много други страни. Индийското правителство вече декларира, че е победило коронавируса през февруари, когато новите случаи достигнаха най-ниските си нива.
Смъртните случаи на COVID-19 в Индия обаче са нараснали с 2 624 през последните 24 часа, което е най-високият дневен брой за страната досега. Крематориумите в Делхи казаха, че са пълни и помолиха скърбящите семейства да изчакат.
Понастоящем страната с около 1,3 млрд. души население е регистрирала общо 16,6 млн. случая, както и 189 544 смъртни случая.
Здравните експерти заявиха, че в Индия е настъпило неоправдано успокоение през зимата, когато новите случаи са били по около 10 000 на ден и изглежда са били под контрол, когато страната е премахнала ограничителните мерки и е позволила големи събирания на хора.
Други отдават новата вълна на по-заразни щамове на коронавируса, както и на гъстотата на населението и пренаселеността на жилищата, където често по шест и повече души живеят в една стая.