Индонезийското цунами показва нужда от повече проучвания на вулканите

СВЕТЪТ ДНЕС

Индонезийското цунами показва нужда от повече проучвания на вулканите

4241
на 24.12.2018
Индонезийското цунами показва нужда от повече проучвания на вулканите
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Индонезийското цунами показва необходимостта от проучване на неочаквани опасности и изригвания на вулкани. Никой нямаше представа и със сигурност нямаше предупреждение. Това е част от картината, която сега сочи към голямо подводно свлачище, което е причина за опустошителното цунами в събота в пролива Сунда, съобщава БиБиСи.

препоръчано

Разбира се, всички в региона знаят за Анак Кракатау, вулканът, който се появи в морския канал преди по-малко от 100 години. Но неговите изригвания са описани от местните експерти като относително нискомащабни и полунепрекъснати. С други думи, това е част от фона.

И все пак е добре известно, че вулканите имат способността да генерират големи вълни. Механизмът, както винаги, е изместването на голям обем вода.

При класическото цунами, предизвикано от земетресение, морското дъно избутва големи количества вода, при събитията причинени от изригване, свличането на земна маса, също е толкова опасно.

На този етап не е ясно дали част от вулкана се е срутил в океана и е изместил водата, или изригването е предизвикало бързо свличане на седименти под повърхността на водата.

Ефектът така или иначе е същият, приборите в Сунданския проток показват високи води около половин час след най-скорошното изригване на Анак Кракатау, около 21:00 местно време.

Проф. Дан Парсънс от университета "Хъл", Великобритания, коментира пред БиБиСи: Страните на вулканите, фланговете, са известни като нестабилни и приличат на движение на свлачище към или под морето, довело до образуването на значително цунами".

Оригиналният вулкан Кракатау изригна и се саморазруши през 1883 г. и оттогава бавно пак се издига, а с издигането на вулканите, техните страни могат да станат нестабилни и да се срутят дори без вулканична дейност.

Използвайки данни за приливната вълна, учените вече са започнали да моделират цунамито. Първите резултати показват, че нещо се е случило в южната част на Анак Кракатау. Районът ще стане обект на интензивни няблюдения в идните седмици.

Цунами, причинени от свлачища, могат да бъдат доста големи. В геологията има записи за сериозни събития. Съвсем наскоро в Гренландия през 2017 г. 100-метрова вълна е образувана от срутване на камъни във фиорд в западната част на страната.

Все още има подозрения, че цунамито, което засегна остров Сулавеси в Индонезия през септември, е било поне частично засилено от движение на седименти, или свличане по подводните склонове в залива Палу.

В крайбрежните градове, които пресичат пролива Сунда, са докладвани вълни с височина до 5 метра от очевидци. Но макар и големи, тези вълни могат да се разсеят доста бързо, тъй като се отдалечават от източника си.

Едно от най-обезпокоителните неща в такива случаи е незнанието на хората какво ще се случи в следващия момент, вършейки своите ежедневни дейности. Ако имаше голямо земетресение, свързано с изригването на Анак Кракатау, това би било достатъчно, за да накара много местни жители да предприемат някакви действия.

Въпреки че има сеизмичност, отчетена от чувствителни инструменти, тя не е достатъчно голяма, за да промени поведението на хората, а разстоянието от източника на цунамито в дадения случай е толкова кратко.

Уредите за предупреждение от цунами са разположени така, че да предупреждават за цунами, възникнали при земетресения в границите на подводни плочи. Дори ако има такъв уред точно до Анак Кракатау, това е толкова близо до засегнатите брегове, че времето за предупреждение би било минимално предвид високи скорости, при които вълните цунами пътуват, отбеляза проф. Дейв Ротери.

Събитие като това (и това в Палу Сити) показват, че трябва да има много повече проучвания за опасностите, които съществуват, различни от очакваните опасности в региона.

Огромни изследователски усилия са насочени към разбирането на това, което се нарича субдукционни земетресения и цунами, като бедствието през 2004 г., което е възникна по линията Сунда, където една тектонична плоча влиза под друга. Сега науката трябва да обхване повече и по-широко проблемите в региона.

Това становище е сериозно изразено и на срещата на Американския геофизичен съюз през този месец, най-голямото годишно събрание на учени в света. "Фокусът е върху Суматра и Ява - върху големите субдукция и тектоничните плочи. Центровете за предупреждение също са се фокусирали върху това - защото имахме големи събития като Япония (2011 г.), Чили през 2010 г. и Суматра през 2004 г. всички класически събития в зоната на субдукция, така че всичко е насочено към това", коментира проф. Херман Фриц от Технологичния институт в Джорджия, САЩ.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 53
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК