Инж. Севдалин Желев, директор на „Топлофикация Русе“: Нуждаем се от справедлив преход към зелена енергия за запазване на икономическото състояние на страната

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Инж. Севдалин Желев, директор на „Топлофикация Русе“: Нуждаем се от справедлив преход към зелена енергия за запазване на икономическото състояние на страната

5423
на 25.08.2021
Инж. Севдалин Желев, директор на „Топлофикация Русе“: Нуждаем се от справедлив преход към зелена енергия за запазване на икономическото състояние на страната
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Инж. Севдалин Желев, директор на „Топлофикация Русе“, разкрива как ще се осъществи в Българиа прехода към зелена енергия.

препоръчано

- Утопичен ли е планът на Европа за намаляване на вредните емисии и как би се отразил на българската икономика, инж. Желев?

- Като отговорно предприятие, ние имаме високи цели, свързани с намаляване на въглеродния отпечатък и производство на чиста енергия. В дългосрочен план сме заложили да редуцираме емисиите от производството на енергия от въглища, с използване на природен газ. В момента работим върху проекта ни за включване в експлоатация на газовите конегератори. Вярвам, че след като заработят, това ще бъде успех както за нас като дружество, така и за града ни. Енергийната трансформация на топлофикацията ще допринесе към мисията на Общината за подобряване на качеството на въздуха в Русе.

Конкретно на въпроса Ви, считам, че Европейската Зелена сделка, с която се цели създаване на нисковъглеродна икономика, не е утопия, но определено е предизвикателство. Чистото и зелено производство на енергия е задача на всяко едно предприятие като "Топлофикация Русе". Важното е да се начертае рентабилен икономически път към устойчивост на сектора, запазване и разкриване на нови работни места и развитие на въглищните региони. Институциите и бизнесът са се заели.

Разбира се, това не означава, че сме направили всичко за изпълнение на целите на Европа. Сектор "Енергетика" ще бъде засегнат от Зелената сделка,  но ние имаме ясна визия какво и как да направим, за да постигнем висока енергийна ефективност и чисто производство на енергия. Вбъдеще ще продължаваме да инвестираме в съоръженията ни и очистващата инсталация, за да работим с високите европейски стандарти.

- Какви са основните предизвикателства по пътя към постигането на климатична неутралност?

- По своята същност Европейската Зелена сделка е амбициозен план за постигане на климатична неутралност. В основата за Пакта стои разбирането на Европа, че измененията на климата са опасни за хората и е необходимо да се вземат мерки. Един от начините, които вижда Европейският съюз (ЕС) за намаляване на емисиите, е в замяната на въглищата с по-екологични горива. Към този момент, природният газ ще бъде "спасителният пояс" за страни като България. Именно по тази причина топлофикации като нашата въвеждаме биогорива и работим за производство на електроенергия от газ.

Сроковете за енергийната трансформация са едни от големите предизвикателства, защото ако някои страни, които имат финансовия ресурс и капацитета могат да "зачеркнат с лека ръка" твърдите изкопаеми горива, то за други ще бъде доста по-сложно. Нашите съоръжения не са пригодени за работа на всякакъв вид гориво, а само на въглища. За да преминем към работа на газ, е необходимо да се направят инвестиции, равняващи се на милиони левове, като тази, която миналата година започнахме в предприятието.

Както бе обявено от ЕС до 2030 г. трябва да се постигне намаляване с 55% на емисиите на въглероден диоксид спрямо 1990 година. Постигането на тези цели изисква имплементирането на широк набор от действия. Говоря за пълно трансформиране не само на енергетиката, но и сектори транспорт, земеделие, включително начинът на живот на всеки един от нас.

- Има ли нашата страна шансове да изпълни европейските зелени цели и да напредне по отношение на ефективността и конкурентоспособността на енергетиката?

- България има дълъг път, който трябва да извърви към зеления преход и да догони водещите държави. От друга страна разполагаме с огромен потенциал. ЕС има готовност да подпомогне чрез механизмите си страни като нашата. От нас като държава и в частност от предприятията се изисква да имаме ясна визия за бъдещето на енергетиката и самите дружества. При разписани планове за модернизация и предложения за конкретни действия за справедлив преход, ще получим европейска помощ както за инвестиции, така и за квалификация и преквалификация на работещите  в сектора. За това е необходимо всички да обединим усилия, за да запазим енергийната независимост на България и нито един човек или регион да не бъде изоставен, каквато е и политиката на Европа. Ако бъдем оптимално ориентирани към желаните резултати, можем да скъсим дистанцията с най-напредналите. Повече от 15 години сме член на ЕС и смятам, че имаме вече натрупан опит и квалифицирани кадри, за да изпълним целите на Европа.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК