ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес на работен обяд германската канцлерка Ангела Меркел ще разговаря с колегите си от България, Словения, Хърватия и Австрия. Три са основните теми на разговора им – защита на външната граница на ЕС, бежанската криза, политиката на ЕС без Великобритания.
Срещата е част от дългия дипломатически маратон, който проведе Меркел през тази седмица. Тя се срещна с 15 свои колеги, за да подготви срещата на върха в Братислава на 16 септември в Братислава. И на разговора с Борисов и колегите му днес, и на срещата в Братислава няма да бъдат взимани решения. Става дума за съвместни дискусии, по време на които членките на ЕС трябва да поставят своите виждания за развитието на ЕС в бъдеще и да се направи опит за постигане на компромис.
Борисов има няколко сериозни теми, които ще постави днес. Те не са нови за канцлера Меркел – двамата вече са ги обсъдили в телефонен разговор в края на юли, съобщиха от правителствената служба в Берлин.
България иска да бъде приравнена до Италия и Гърция, когато става дума за европейска солидарност при защитата на външната граница. София има нужда от техническа подкрепа под формата на патрулиращи лодки и хеликоптери, както и подсилване с хора на граничната защита, за което ще разчита на „Фронтекс“. В телефонния им разговор Меркел е уверила Борисов, че ще се застъпи за искането му и пред Европейската комисия.
Разговори между двете министерства на вътрешните работи също е имало през тази седмица. На тях България е поискала подкрепа на германското вътрешно министерство при охраната на границата с Турция.
Борисов поддържа политиката на Меркел в бежанската криза, стана ясно още при дипломатическата совалка на Меркел. Дипломатическите фронтове на България в момента са два – с Турция и със страните от Вишеградската четворка – Полша, Унгария, Чехия и Словакия.
Турция директно заплаши при срещата на Борисов с турския му колега, че ако през октомври ЕС не изпълни споразумението си за отпадане на визовия режим за турски граждани в ЕС, няма да спазва ангажимента си за задържане на бежанците на своя територия и да приема обратно нелегално влезлите, а ще ги пропуска нататък към Европа. Сценарий, който самият Борисов описва като апокалиптичен. В интервю за „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ той заяви, че се страхува от подобно развитие на нещата и се оплака, че България е оставена практически сама с тази заплаха.
За да отпадне визовият режим обаче, Турция трябва да реформира антитерористичния си закон. След пуча и последвалите репресии изгледите ЕС да махне визите клонят към нула. Октомври ще се окаже решаващ за бъдещето на ЕС и може да постави България пред сериозни изпитания, ако не получи подкрепа на страните-членки. Засега такава обаче отказват най-вече страните от Вишеградската група, които настояват бежанците да останат извън техните граници и отказват да се съгласят на плана за релокация и прием на бежанци по квоти – въпреки че миналата година той бе приет от Европейския съвет с тяхно участие.