ИСКРИ В ЕФИРА: Депутати от ГЕРБ и БСП гуша за гуша заради машинното гласуване
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Спорът за машинното гласуване се премести и в телевизионния ефир. Днес трябваше да се гледат в парламента промените ви Изборния кодекс, но дебатът така и не се състоя. Политически "шпаги" кръстосаха депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова и колегата й от БСП Филип Попов.
"Нашата позиция по отношение на машинното гласуване е константна. Ние сме за въвеждането му", заяви Попов.
"Както и господин Попов отбеляза - вече пет години машините функционират и за тях се говори. Общественото обсъждане, за което те настояват, мисля, че е несериозен довод за това за пореден път БСП и ДПС да не се регистрират за начало на пленарно заседание. Така или иначе във вторник ще има извънредно заседание на парламента. Днес един глас не стигна, за да може да започне работата на Народното събрание", отбеляза Атанасова. "Всички ще присъстват във вторник, за да има кворум и да бъдат взети решения", добави тя.
Според Атанасова промяната в позицията на ДПС е изненадваща: "Те заявиха, че ще подкрепят ГЕРБ преди седмица, ако има промяна в частта за местните избори. Не знам, може би пред вас те биха обяснили своите доводи".
"Една от причините за напускане на парламента на БСП беше именно Изборният кодекс - машинното гласуване и преференциите. Днес ние направихме изявление и нашият председател Корнелия Нинова каза, че по отношение на останалите закони ние ще присъстваме в пленарна зала. Тази игра на "Иди ми - дойди ми" не е признак на една стабилна държава", заяви Филип Попов.
"Машинното гласуване предлагаме да отпадне за предстоящите местни избори и за предстоящите парламентарни", намеси се Атанасова и отбеляза, че протоколите не могат да бъдат обработени машинно в рамките на 48 часа. "На много места в предстоящите местни избори вероятно ще има балотажи. Представете си какво ще настане. Разбира се, че има нужда от много по-подготвени хора в СИК, дори може би има нужда от повече на брой СИК. Но нека кажем, че един "мчашинен" глас струва на българския данъкоплатец 58 лева, един "хартиен" - 70 стотинки".
"Какво се случва в СИК и как се взема решение? Решение се взимат с 2/3. Присъстват членове на всички партии, присъстват наблюдатели, присъстват застъпници. Изборите няма как да не бъдат честни... Само бих попитала - Швейцария, която е демократична държава. Там гласуват през ден на референдуми - без машинно гласуване. Ние трябва чрез действията си да гарантираме на хората, че ще осигурим честност, прозрачност и демократичност на изборния процес. Вие три месеца стояхте извън Народното събрание, не участвахте в неговата работа, това не е начин за печелене на изборен процес".