Испанският парадокс-правителство няма вече 300 дни, икономиката обаче расте, а безработицата-намалява
Регионите обаче работят на пълна пара и теглят страната напред
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Почти година Испания не можеда състави правителство, което да получи подкрепата на парламента. И въпреки това икономиката расте с еночаквано високи темпове, безработицата намалява, а туризмът регистрира рекордни приходи.
Досега за последните 300 дни имаше два вота, които одведоха само до препирни и липса на подкрепа за евентуален премиер. Това е второ постижение за страна без правителство, след рекордните 541 дни на Белгия в същата ситуация.
Едва днес Федералният комитет на Испанската социалистическа работническа партия реши депутатите социалисти да гласуват с „въздържал се” при второто гласуване на кандидатурата на Мариано Рахой за поста премиер, съобщиха от партията.
Сегашната отстъпка на социалистите означава, че и.д. премиерът Рахой ще бъде преизбран на поста и ще бъде сложен край на патовата ситуация в страната.
Испанският крал Фелипе VI ще проведе на 24 и 25 октомври консултации с лидерите на политическите сили. След това монархът ще предложи кандидат за поста премиер, а накрая в парламента ще има гласуване на кандидатурата.
За да бъде избран за премиер, при първото гласуване в 350-местния парламент Рахой се нуждае от абсолютно мнозинство – 176 депутати. Ако не го получи, ще има второ гласуване, при което е необходимо само обикновено мнозинство.
На последните парламентарни избори Народната партия на Рахой получи 137 места в долната камара. Партия „Граждани” има 32 мандата и се съгласи да гласува в подкрепа на Рахой. Ако поне 11 депутати социалисти се въздържат при второто гласуване, Рахой ще стане премиер.
Държавата обаче върви напред и икономиката дърпа с темпове, непознати отпреди години. Причината е добрата работа на регионалните власти, където също има политическо разнообразие, но те работят в полза на бизнеса и хората и това се оказва решаващо. Така че липсата на премиер въобще не значи , че страната потъва, а дори нещо, което е точно обратното- че всичко върви напред.


