Истината за една от най-дългите и славни войни. И как тя променя Европа

КУЛТУРА

Истината за една от най-дългите и славни войни. И как тя променя Европа

35770
на 19.10.2020
Истината за една от най-дългите и славни войни. И как тя променя Европа
Автор:   ПИК

Ето каква сума достигна Jackpot Cards, най-високият джакпот на efbet.com (18+)

Най-новата книга от поредицата „История на войните“ е сред най-търсените заглавия на родния пазар. Единайсетото издание от хитовата серия с логото на „Милениум“ разказва за „Войната за испанското наследство“.

препоръчано

Династията на испанските Хабсбурги угасва след смъртта на крал Карлос II през 1700 г. Тя оставя след себе си огромно наследство в земи и богатства, от което европейските монархии се стремят да се възползват. Техните противоречия прерастват в един от най-мащабните за своето време въоръжени конфликти. Войната за испанското наследство противопоставя хегемонистичния модел, олицетворяван от Краля-слънце Луи XIV, и принципа за баланса на силите на европейския континент. Тя продължава дванадесет години и е изпълнена с множество обрати, като крайният резултат от нея поставя западния свят в преддверието на нова епоха.

Автор на хитовото четиво е Ростислав Ботев. Той е роден през 1974 г. в Габрово. Завършва Националната априловска гимназия в същия град през 1993 г., а през 1998 г. се дипломира със специалност „История“ в СУ „Св. Кл. Охридски“. Четири години по-късно получава докторска степен към същия факултет. От 2007 г. работи като учител по история и цивилизации, носител на приза „Учител на годината“ през 2013 г. Съавтор на учебник по история и цивилизации за VIII клас.

– Г-н Ботев, това е първата книга от поредицата История на войните, която излиза под вашето перо. Как се роди идеята тя да бъде посветена на Войната за испанското наследство?

– Интересът ми към темата за испанското наследство и изобщо към наследствата като фактор в международните отношения е много стар. Предполагам, че започна във времето, когато писах дипломната си работа в Софийския университет, свързана с външната политика на Луи ХІV. По-късно открих, че явлението, при което две, три или повече държави се свързват помежду си само от личността на общия си владетел, е изключително интересно. Нарекох това явление „династизъм“ и написах статия в сп. „Минало“. Войната за испанското наследство е апотеоз на династизма в Европа, но не показва процеса на създаване на династична федерация, а на нейното разпадане.

– Това е един от най-продължителните конфликти в европейската история – военните действия се водят цели 12 години. Разкажете ни повече – какви са предпоставките за възникването на този ожесточен сблъсък и кои са страните в него?

–  През 1659 г. кардинал Мазарини урежда брак на Луи ХІV за испанската принцеса Мария Тереза, най-голямата дъщеря на испанския крал. Така французите трябва да получат права върху испанското наследство, ако той не се сдобие с друг наследник. Обаче се появява малко момче, което носи името Карлос ІІ и скоро става крал. Карлос е много болен поради многобройните кръвосмешения между предците му и Луи ХІV решава, че скоро ще дойде неговият ред.

Само че минават 35 години, преди това да се случи, а през това време ситуацията значително се променя. Когато Карлос умира (1700 г.) без деца, Франция вече не е господар на ситуацията. Срещу нея бързо се образува силна коалиция между Австрия (тя също има претенции за наследството), Англия и Холандия (те се стремят към установяване на баланс на силите) и други. Франция и Испания привличат на своя страна само Бавария.

– Кои от военните сражения и ръководители ви направиха най-ярко впечатление?

– В тази война воюват трима забележителни генерали, които привличат общото внимание. Започваме с англичанина Джон Чърчил Марлборо – гениален тактик, с много напредничава визия за воденето на битки. Редом до него е австрийският фелдмаршал Евгений Савойски. За него се шегуват, че може и да е незаконен син на Луи ХІV. От френска страна блести маршал Дьо Вилар. А най-запомнящата се битка е тази при Малплаке – изключително кръвопролитна и интересна с това, че няма еднозначен победител: тактически Марлборо и Евгений печелят, но с толкова жертви, че французите остават моралните победители.

– Защо трябва да се обърне повече внимание на този сблъсък? Какви са последствията и промените, които настъпват в Европа след него?

– Войните са ужасно нещо. Зад надхитрянето между командирите и героизма на отделни войници се крият многобройни разбити съдби, хиляди осакатени и попаднали в плен. Колкото и да е неприятно обаче, трябва да признаем, че нищо не променя повече хода на историята от тях. Светът преди и след големите войни е съвсем различен. Затова всяка война трябва да бъде изучавана от историците. В този случай имаме сблъсък на две концепции, но те не се олицетворяват от воюващите страни. Луи ХІV и император Леополд І искат Испания за своята династия, така че да доминират в Европа. Англия и Холандия искат равновесие на силите. Към този момент династичната идея вече е изгубила привлекателността си. Това френският крал разбира най-добре, когато трябва да избере между това, което е разумно за държавата му, и другото, което е добре за рода му. В крайна сметка се налага англо-холандският възглед – започва епохата, известна именно като „баланс на силите“.

– Може ли читателите да очакват ново заглавие от поредицата История на войните, написано от вас? До кои бойни полета ще ги отведете този път?

– Скоро ще излезе книгата „Седемгодишната война“. На пръв поглед в нея бойните полета са същите, но много голяма роля имат колониалните конфликти. Ето защо, ако прочетете тази книга, ще видите как се отваря още една нова страница в световната история – началото на края на Европа като център на модерната цивилизация.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март
ПИК TV x
ПРЕДПОСЛЕДНО В ПИК! Няма да има кабинет (НА ЖИВО) ПРЕДПОСЛЕДНО В ПИК! Няма да има кабинет (НА ЖИВО)
ново
Днес: 70
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК